PancakeSwap – decentralizovaná směnárna na BSC, návod, zkušenosti

4.5
(8)
Dariusz Matuszyński
Dariusz Matuszyński
Jsem zakladatelem portálu Kryptomagazin.cz, o kryptoměnách na české scéně nebylo prakticky nic, a tak jsem se rozhodl to napravit. Mám rád myšlenku decentralizace, trochu toho cypherpunku a kryptoanarchie. Krypto odvětví je můj svět, kde se denně pohybuji a pracuji, nemohu to tedy již nazvat koníčkem nebo zálibou. Rád vás na vašem kryptomagazínu vždy uvítám :)

PancakeSwap je stěžejním projektem na Binance Smart Chain. Je to decentralizovaná směnárna typu AMM (automated market maker), kde můžete směňovat (swapovat) kryptoměny bez prostředníka nebo nějaké centralizované burzy.

Další články o BSC:

PancakeSwap a BCS

PancakeSwap je asi nejlepší směnárnou na Binance Smart Chain. Stačí zde připojit vaší peněženku přes Metamask, Safepal nebo Trustwallet a začít swapovat (směňovat). Výhoda je v tom, že vše probíhá v rámci vaší walletky (peněženky) a vůbec nemusíte chodit na klasickou burzu. Nepotřebujete KYC (ověření identity, mail, jméno) ani nic jiného.

Coiny, které prodáte se z vašeho walletu pomocí smart kontraktu odečtou a ty, které jste nakoupili se ve stejném okamžiku na váš wallet přičtou. Není k tomu potřeba žádná centrální autorita, o vše se postará kousek kódu na blockhainu.

Legrační název, ale dech beroucí objemy transakcí

Název je tak trochu podivný, a zní jako aprílový žert, ale zobchodovaný objem na této směnárně $1,764,437,732 za 24 hodin mluví jasně. Není to nějaký pokus, ale gigantický DEX s obrovskými denními objemy a rostoucí komunitou.

PancakeSwap token

Tato AMM DEX směnárna má i svůj token CAKE fungující na protokolu BEP20 stejně jako všechny ostatní tokeny na BSC, jeho cena činí aktuálně kolem 22 USD a v oběhu jsou již všechny “mince”. Ti šťastnější jej nakoupili počátkem roku za 50 centů… K čemu ale vlastně tento token s marketcapem (kapitalizace) 3,5 mld USD je?

K čemu je CAKE token

 • Držíte samozřejmě podíl na rychle se vyvíjejícím projektu
 • Můžete obchodovat na páru CAKE/xxx
 • Můžete CAKE uzamknout do poolu, aktuálně 100% APY
 • Můžete jej uzamknout do likvidity
 • Můžete Cake likviditu ještě farmit
 • Můžete se účastnit loterie
 • Můžete hlasovat o výnosnosti farem a poolů
 • Lze s nim dosáhnout relativně vysoké APY po uzamknutí napříč různými projekty na BSC (100-300%).
 • Občasná možnost získat NFT – více o NFT na BSC
 • Na další funkce se můžeme nejspíše brzy těšit
 • Mimo jiné nabídka tokenů se snižuje pálením – Token Burn, bude jich tedy stále méně. Menší nabídka = vyšší cena.

Návod jak se připojit na PancakeSwap přes Metamask

PancakeSwap – návod

 1. Připojte se přes přes Metamask, Safepal nebo Trustwallet.
 2. Na Metamask peněženku si zašlete BEP20 BNB z Binance.

Pokud nemáte účet na Binance, založte si jej přes tento link a obdržíte doživotní slevu 20% na poplatky. Binance je v Češtině 🙂 Budete potřebovat BNB na poplatky a směny.

Pancakeswap směnárna

Vyberte si požadovaný token, zkontrolujte si price impactneměl by přesahovat 1%, některé nelikvidní tokeny mohou mít i 40%, to znamená, že dostanete o 40% tokenů méně. Pokud je price impact u “nějakého shitcoinu” vysoký, zkuste směnit méně, zda klesne. Standardní tokeny s likviditou tímto neduhem netrpí.

Můžete si zvolit slippage v nastavení (ozubené kolečko). Slippage znamená, o kolik se může kurz odchýlit při vykonání transakce, cena totiž samozřejmě kolísá.

 • 0.1% – občas transakce neprojde, ale odchylka je minimální
 • 0.5% – transakce projde skoro vždy
 • 1% či více už mi přijde na běžné transakce zbytečné

Nyní již víte vše, tak můžete rovnou swapnout 🙂

swap pancake
Zde není likvidita na ALPHA/AUTO tak to vzal oklikou přes WBNB…

Takový postřeh ke swapu ještě je, pokud vůči sobě nesměňujete úplně standardní páry, bude směna routovat, to znamená nesmění to z coinu 1 na coin 2, ale vezme to oklikou přes jiný token. Jako na obrázku níže, fee pak může být vyšší (ale nemusí), můžete tak zkusit směnit za jiný pár apod…

Nenašli jste ve směnárně token, který byste si chtěli směnit? Můžete adresu BEP20 tokenu přidat ručně do pole kde vybíráte tokeny. Adresu najdete na stránkách vámi zvoleného projektu, pokud je na BEP20 dostupný, jiné formáty adres zde nevkládejte.

Adresu tokenu můžete najít také na Coinmarketcap nebo Coingecko. Vždy musí být ale adresa označena jako BSC, BEP20 nebo Binance Smart chain.

Přidáme třeba token Alien Worlds, který je mimo jiné nyní v Binance Launchpoolu.

V případě tohoto tokenu najdete BSC adresu až po rozkliknutí tlačítka more. Kdyby tam nebyla, token na BSC nefunguje.

PancakeSwap Syrup Pool

Pokud vlastníte nějaké tokeny CAKE, můžete je uzamknout do různých poolů a získávat tak tokeny jiných měn nebo další CAKE. Stačí si tak vybrat, potvrdit pool, vybrat kolik CAKE zde chcete uzamknout, potvrdit transakci a je hotovo. Bude vám chodit vybraný token (vždy je u nich uvedeno i APY – roční výnos). Coiny si můžete odemknout kdykoliv zpět!

Poskytování likvidity a farming na PancakeSwap

Abyste mohli získávat nádherná APY s těchto farem viz obrázek, potřebujete nejdříve poskytnout na daném páru likviditu.

Dejte si ale pozor, u poskytování likvidity hrozí, že proděláte, pokud jeden z tokenů začne padat, nebo příliš růst (pro zkušené). Skoro platí, čím větší APY, tím větší riziko…

Poskytnutí likvidity

Pokud poskytnete likviditu na nějakém páru, budete získávat malé procento ze všech směn, které se na páru provedou. To se vám bude přičítat k vašim uzamčeným tokenům v likviditě. Hrozí však při kolísání tokenů, že můžete vybrat i menší hodnotu, než jste do likvidity vložili. Pojďme se podívat jak se poskytne likvidita.

Na kartě Exchange najdete i pole Liquidity

Tlačítkem add liquidity můžete přidat likviditu dvou tokenům (tokenovému páru). Schválíte tokeny, zadáte počet, potvrdíte transakci a máte hotovo. Po dobu poskytování likvidity budete mít likvidity tokeny daného páru, ty můžete zhodnotit (uzamknout) ještě ve Farmingu.

Likvidita pancakeswap

PancakeSwap Farmy

Pokud jste vložili likviditu na pár kryptoměn, který je ve farmingu, můžete získávat další profit ještě i z farmingu.

Páry s odměnou za farming
Páry s odměnou za farming
Vkládání likvidity tokenů pro odměnu z farmingu
Vkládání likvidity tokenů pro odměnu z farmingu

Dáte enable farm, potvrdíte kolik likvidity tokenů chcete vložit (nejspíše všechny), a potvrdíte transakci, nyní získáváte i tokeny navíc z farmingu.

V tomto okamžiku dostáváte na daném páru podíl z každé směny a navíc odměnu z farmingu.

Pancakeswap Lottery

PancakeSwap má i loterii, za 1 cake si koupíte 1 los, proběhne slosování a vy zjistíte, zda jste vyhráli. Odměny jsou lákavé, výhry dosahují statisíce dolarů, ale obávám se, že nejspíše jen spálíte drahocenné CAKE tokeny. Část tokenů z loterie se pálí, loterie tak snižuje nabídku tokenů a pomáhá zhodnocovat tokeny hodlerům.

Pancake Collectibles – NFT

Pancake celkem hojně produkuje i NFT, na kartě collectibles vidíte všechny vydané motivy, a případně zda nějaké z nich vlastníte. Pokud jste noví, žádné mít nebudete, jeden můžete koupit při založení profilu na PancakeSwap – vpravo nahoře u adresy. Nebo si nějaké můžete pořídit na NFT marketu.

IFO – Initial Farm Offering

Něco jako kdysi ICO, ale nyní na decentralizované směnárně. Projekt poskytne směnárně tokeny, vy se o ně poperete s ostatními tím, že stakujete, čím více stakujete, tím více tokenů z IFO si pak můžete koupit. Tokeny z IFO se pak zalistují a cena vystřelí většinou nahoru (není podmínkou). Projekty jsou zde jen občas…

Užitečné odkazy

Závěr

Tak toto je asi vše co potřebujete vědět, možná ještě na něco přijdete nebo vám něco nebude jasné, budu rád pokud se o tom pobavíme v komentářích, případně napište své poznatky, objevy a postřehy. Podělte se i vy o své zkušenosti. Díky 🙂

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Počet hlasujících 8

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
7 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Vena

Jsem na palačince přes měsíc. Zatím se všechno jevilo výborně, na zkoušku jsem poslal 3BNB a dal část na stake a zbytek na pool. Celou dobu jsem si říkal , proč nikde nevidím kolik mám BNB a CAKE “ve hře”. Jen jsem viděl přírůstek z farmy a poolu. Ted na mě vyskočil upgrade a požadavek na přesun tokenů na upgrade verzi. Tak jsem vytěžil nastřádané CAKE a počítal jsem, že se mi připíšou vytěžené coiny a i zbývající hodnota toho co jsem tam vložil ke stakování do metamask peněženky. To se ale nestalo. Objevily se jen vytěžené coiny.
Proto se ptám někoho fundovanějšího. Přišel jsem o svůj vklad a nebo kam zmizel, v žádné peněžence ho nevidím ? díky

Praetorian

Myslím, že ne. Měl jsem stejný problém, taky jsem se orosil, ale nakonec to dobře dopadlo. Je třeba opačným postupem nejprve ukončit farming a odebrat likviditu z již nefunkčního V1 poolu. Na metamasku se ti pak objeví hodnota LP tokenu. Ten pak vložíš do nového V2 poolu a máš vyhráno. Bude tě to stát pár transakcí navíc, ale jiná cesta není…

Vena

Díky za reakci. Vydoloval jsem to 🙂

Michael

Píšete, že za poskytnutí likvidity získám malé procento ze všech směn. Zobrazuje se někde kolik z toho získám? Děkuji

Lukas

Ahoj, koukal jsem na navod vyse jak prevest cake na pankeswap (chci to dal do poolu) a pise se zde, ze je třeba si zalozit trust wallet nebo metamask penezenku. Ale v binance v penezence vidim, ze je rovnou moznost poslat do toho poolu a na pankeswap je moznost pripojeni i binance penezenky, je tedy mozne poslat cake rovnou z binance a nezakladat si dalsi penezenku?

Jan

Žádná binance peněženka neexistuje bro.

Kuba
Hodnocení článku :
     

Je tedy nutné se registrovat na binance abych mohl obchodovat na pancake?

spot_img