Každý, kdo se blíže zajímá o kryptoměny, setká se dříve nebo později s technickými věcmi, které jsou nezbytné pro jejich porozumění. Dnes si objasníme pojmy coin a token a řekneme si, jaký je mezi nimi rozdíl.
Coin vs. token
Na počátku je potřeba si uvědomit jednu základní věc. Coiny i tokeny jsou považovány za kryptoměny, i když toto označení není úplně správné. Měna totiž technicky představuje účetní jednotku, úložiště hodnoty a médium směny. A zde je právě ten rozpor, neboť většina mincí nefunguje ani jako měna ani jako médium směny.
Ten nejjednodušší pohled na rozdíl mezi coinem a tokenem poskytuje CoinMarketCap, který rozděluje coiny a tokeny podle následující logiky:
„Coin je kryptoměna, která může fungovat nezávisle. Token je kryptoměna, která je závislá na jiné kryptoměně jako platformě pro provoz.“
Nejčastěji se kryptoměny dělí do dvou skupin:
1) alternativní kryptoměny (altcoiny)
2) tokeny
Altcoiny
Alternativní kryptoměny nazýváme altcoiny nebo prostě zjednodušeně coiny a jsou alternativou k Bitcoinu. Coin je základním produktem blockchainové technologie, kde je blockchain zcela průhledný, samoregulovaný a udržovaný díky mechanismům konsenzu, jako je Proof-of-Work nebo Proof-of-Stake.
První skupina altcoinů je forkem Bitcoinu. Tzn. že je postavena na původním protokolu Bitcoinu se změnami základního kódu. Vzniká tak zcela nový coin s jinou sadou funkcí. Patří sem například Dogecoin, Litecoin, Namecoin a další.
Do druhé skupiny altcoinů patří ty coiny, které vytvořily vlastní blockchain a protokol, který podporuje jejich měnu. Sem patří například Ethereum, NEO, Omni a další.
Společným jmenovatelem všech altcoinů je ta skutečnost, že fungují na svém vlastním a nezávislém blockchainu, kde probíhají veškeré transakce týkající se těchto coinů.
Tokeny
Tokeny na rozdíl od coinů nevytvářejí svůj vlastní blockchain, ale existují prostřednictvím jiného bockchainu. Token tedy následuje standardní šablonu na blockchainu (např. na Ethereum nebo Waves), která umožňuje vytvoření tokenu nového.
To vše se děje pomocí inteligentních smluv, což jsou programovatelné počítačové kódy, které nevyžadují provoz třetích stran. Jednoduše řečeno, společnost vydává smlouvu na externím blockchainu, který slouží jako palivo pro provoz na platformě.
Tokeny jsou veřejnosti distribuovány pomocí ICO projektů (Initial Coin Offering). Je to způsob crowdfundingu – způsob financování, při kterém větší počet jednotlivců přispívá menším obnosem k cílové částce požadované pro realizaci předmětu financování. ICO by tedy mělo sloužit k financování rozvoje projektu, i když tomu tak v minulosti častokrát nebylo. Zejména roky 2017 a 2018 byly bohaté na množství podvodů.
Typy tokenů
- Komoditní = jsou podporovány nějakou komoditou, například zlato, stříbro, ropa. Příkladem takových tokenů jsou Didix nebo El Petro.
- Protokolové = jedná se o kryptografické části kódu potřebné pro přístup k protokolům, které určitá služba využívá, jako je například budování DApps. K těmto tokenům se řadí například Gnosis nebo Stellar.
- Bezpečnostní = fungují jako podíl ve společnosti. S tímto tokenem můžete v zásadě vlastnit část společnosti, například na akciovém trhu. Příkladem je Tezos nebo Polymath.
- Utility = forma elektronického držení hodnoty spojené s budoucím užitkem, který společnost jeho držitelům přinese ve formě služby, produktu či výhod nebo slev s nimi spojenými. Řadíme sem například AWC nebo Golem.
- Sběratelské = tyto tokeny představují virtuální sběratelskou jednotku, jako jsou sportovní karty, sbírka koček nebo memy. To vše ovšem na blockchainu. Sem patří například Cryptokitties nebo RarePepe.
Závěr
Hlavní rozdíl mezi coiny a tokeny je v jejich struktuře. Coiny jsou oddělené měny s vlastním odděleným blockchainem a mají tedy vlastní infrastrukturu pro udržení transakcí.
Tokeny zase fungují na již existujícím blockchainu, který usnadňuje vytváření decentralizovaných aplikací. Většina existujících kryptoměn jsou tokeny, protože je lze mnohem snadněji vytvářet. Největší počet tokenů je vytvořeno na Ethereum blockchainu.