Buterin: Algoritmus PoS učiní Ethereum bezpečnějším, než je Bitcoin

5
(1)

Zprávy a souhrny

V
Pod touhle maskou je toho Víc než jen maso, pod touhle maskou se skrýVá idea. Je mi ctí, že tě poznáVám a můžeš mi říkat...V.

Spoluzakladatel kryptoměny Ethereum (ETH) Vitalik Buterin uvedl, že po zavedení algoritmu Proof of Stake (PoS) do blockchainu Etherea, se tato kryptoměna stane bezpečnější. Útok na její síť by byl totiž nákladnější, než útok na Bitcoin.

Vitalik Buterin

foto
zdroj: forbes.com

Tento názor vyjádřil Vitalik Buterin během konference vývojářů Etherea – Devcon 5 – která se uskutečnila 8. – 11. října v Osace.

Svou prezentaci zahájil Vitalik Buterin řečí o Bitcoinu, kdy vyzdvihl jeho pseudonymního tvůrce Satoshi Nakamota. Poznamenal, že Nakamoto vytvořil kryptoekonomii, aby tak motivoval lidi k udržování sítě.

Systém byl navržen takovým způsobem, aby případní útočníci museli vynaložit velké množství finančních prostředků, aby blockchain kompromitovali. Přesto však Vitalik vidí u Bitcoinu určité nedostatky, které souvisí s algoritmem Proof of Work. Vitalik vysvětlil:

„A co útočníci, kteří mají opravdu velkou motivaci k danému protokolu, nebo jen chtějí sledovat, jak svět hoří? Může to být vláda. Nebo hackeři, kteří se chtějí bavit.

Kritika zde říká, že předpokládáme, že účastníky motivují ekonomické pobídky. Co když  to ale budou lidé,  kteří to chtějí zničit, bez ohledu na cokoliv?“

Ethereum PoS

Po zavedení algoritmu PoS by uživatelé uzamkli svůj Ether v inteligentních smlouvách, namísto investice velkého množství výpočetního výkonu a potažmo elektřiny, jako je tomu u algoritmu PoW.

U algoritmu PoW platí, že čím vyšší má těžař výpočetní výkon, tím se zvyšuje pravděpodobnost, že vytěží blok. Podobně tak u algoritmu PoS platí, že čím více Etheru uživatel vlastní, tím se zvyšuje pravděpodobnost validace bloku.

V systému PoS, který si Buterin představuje, existuje doba, po kterou validátor vytvoří nový blok. Během této doby může být tento validita tohoto bloku napaden a může být prokázáno, že obsahuje nelegitimní data.

Útočník riskuje ztrátu ETH

Pokud bude poskytnut dostatečný důkaz, bude podíl nečestného validátora zkrácen a vyzyvatele čeká kompenzace. Buterin k tomu uvádí:

„Vyzyvatel může odeslat transakci, která ukazuje na příslušný blok. Tento výpočet probíhá na blockchainu. Blockchain informaci zpracuje a zjistí, že např. skutečná odpověď je 256 a tato osoba udává 250. Takže tato osoba se mýlí. Vklad původní osoby je zničen a část je věnována výzvám.“

Závěr

Buterin navíc uvádí, že úspěšný útok na síť by vyžadoval ověření více škodlivých bloků. A tato skutečnost opět vyžaduje obrovský podíl Etheru. K jeho snížení by mohlo dojít v tom případě, pokud by někdo úspěšně provedl transakci. To je vylepšení oproti algoritmu PoW, neboť se potenciální útok stává dražším.

Co číst dále?

Ve Francii se opět prodávají bitcoinové kupóny

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: