[Mining] Proof of Stake vs. Proof of Work – končí doba grafických karet a ASIC minerů?

7
proof, stake, work, těžba

V tomto článku se podíváme na alternativu k těžbě kryptoměn. Tou je nejčastěji používaná metoda Proof of Stake, která navíc umožňuje získávat odměnu za držení kryptoměn. 

Proof of Work

Důkaz práce. Název velmi přesně odpovídá tomu, co se děje „pod pokličkou“ kryptoměn. Proof of work není novým vynálezem. Tento algoritmus byl navržen již v roce 1993 a Satoshi Nakamoto jej využil při tvorbě Bitcoinu. Cílem PoW je zabezpečení dané sítě a má 3 hlavní funkce.

  • PoW zajišťuje ověření legitimity transakcí a je ochranou před tzv. double-spendingem.
  • Tvoří nové mince (odtud název těžení), které následně odměňují těžaře za jejich práci na zabezpečení sítě.
  • Pomáhá vytvořit konsensus v rámci sítě.

Co se děje, když chcete poslat transakci v PoW síti?

  1. Nejprve jsou transakce svázány dohromady. Tím se vytvoří tzv. bloky a odtud také název blockchain.
  2. Těžaři ověří, zda jsou transakce v bloku legitimní.
  3. Ověření probíhá tak, že těžaři řeší matematické puzzle, což je fakticky Proof of Work.
  4. První těžař, který ten problém vyřešil, získá odměnu.
  5. Transakce jsou zapsány a zamknuty do blockchainu.

Toto je základní přehled, co je to PoW a jeho role na udržování distribuovaného systému. Momentálně má tento přístup několik problémů, které jsou dobře vidět na BTC. Jednak je ekologicky neuvěřitelně nepřátelský, protože při počítání úžasně náročných úkolů se „spálí“ mnoho energie. Zároveň také vede k centralizaci těžby v místech, kde je levná energie. Proto jsme svědky centralizace těžby v Číně.

Proof of Stake

Proof of Stake je alternativní přístup, jak chránit síť a hledat konsensus. Cíl je tedy identický, ale cesta k němu je naprosto odlišná. První měny, které zavedly PoS, jsou Peercoin a NXT.

Zatímco v případě PoW se závodí o to, kdo první uhádne matematický rébus, tak v PoS je tento výběr deterministický. Ověřovatel bloku je tak vybírán na základě svého bohatství v dané kryptoměně. Neexistují zde odměny za tisknutí nových mincí, takže jsou ověřovatelé (těžaři) odměňování poplatkem za transakce. To v budoucnu ovšem čeká i BTC, až odměny klesnou na minimální částky.

Jak to funguje? V síti jsou deterministicky vybíráni jako ověřovatelé ti, kdo stakují své tokeny. To je v podstatě zamknutí tokenů a následně je pak účastník sítě zařazen mezi ověřovatele. Z nich se potom vybírá (náhodně dle pravděpodobností), kdo bude daný blok ověřovat. Účastnici na stakingu mají incentiv k tomu, aby byla síť zdravá, protože pokud bude její integrita narušena, tak přijdou o své peníze.

PoS má také nyní výhodu, že je podstatně rychlejší. Nejrychlejší blockchainy nyní využívají DPoS, což je systém, kdy je pouze omezený počet ověřovatelů, a ti jsou v rámci sítě voleni držiteli tokenů.

Závěr

Oba přístupy mají své klady a zápory. PoW je neuvěřitelně energeticky náročný, ale prozatím je také bezpečnější. PoS musí mít perfektně nastaveny parametry, aby nehrozilo napadení sítě, a prozatím je PoS považováno za méně bezpečnou variantu, protože ceny kryptoměn jsou relativně levné, a tudíž si může zlý hráč koupit velkou část sítě.

Nejedná se ovšem o dualitu mezi těmito dvěma přístupy. Není to buď ten, či onen. Ethereum se ve svém budoucím vývoji chce postavit na hranici dvou světů a používat oba dva algoritmy k tomu, aby síť byla vysoce zabezpečená a zároveň rychlá.

Co číst dále

USD selhává jako „technologie úspor“, na řadě je Bitcoin

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
7 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře