Jak šel čas – krátká historie “honu” na Satoshiho Nakamota

0
(0)
Kytka
Kytkahttps://kryptohodler.cz/
Člen týmu KM od začátku roku 2018. Zástupce hodlerské komunity, zakladatel webu KryptoHodler.cz. Autor se zaměřením na zajímavé novinky z kryptosvěta, propagátor finanční svobody a osobního rozvoje. Kytka je oddaný šiřitel "semínek" pozitivního přístupu k životu a snahy o změnu k lepšímu.

V tomto článku se v krátkosti podíváme na časovou osu honu na identitu tvůrce Bitcoinu Satoshiho Nakamota. Toto je chronologický přehled hlavních mediálních tahů udicí ve snaze “ulovit tuto rybu.”

Tip: V roce 2019 jsme oslavili 11. výročí vydání Whitepaperu Bitcoinu

Historie hledání Satoshiho Nakamota

Ačkoli se přikláním k názoru, že identitu Satoshiho bychom raději měli ponechat pod rouškou tajemnství, budeme nyní putovat časem a podíváme se na největší mediální objevy.

Jak šel čas, seznam podezřelých doplňovala další a další jména. Bitcoin včera oslavil 11 let a “hon” na Satoshiho identitu pokračuje dále. Tak co my vlastně víme o nepolapitelném Satoshi Nakamotovi?

Cesta zpět nás vede až do roku 2008. Satoshi Nakamoto publikoval dokument s názvem „Bitcoin: Elektronický peněžní systém typu Peer-to-Peer.“ O několik měsíců později byl bitcoinový software spuštěn. Aktivita zakladatele utichla roku 2010, kdy byla kontrola předána americkému vývojáři softwaru Gavinu Andresenovi.

V roce 2011 dal Satoshi komunitě poslední rozloučení a zmizel.

2011 – New Yorker hledá Satoshiho

Jeden z prvních mediálních honů se odehrál v magazínu New Yorker. Novinář Joshua Davis se zúčastnil konference o kryptografii a očekával že najde Satoshiho Nakamota mezi elitní skupinou. Oslovil v naději Michaela Cleara, studenta kryptografie na Trinity College v Dublinu. Ten ho však odkázal na finskou badatelku Vili Lehdonvirtu, která se zajímala o kryptoměny. V obou případech šlo o ránu vedle.

2011 – Fast Company

Novinář z Fast Company objevil řádek textu v Satohiho whitepaperu, který odpovídá řádku v patentové přihlášce, která byla podána těsně před registrací domény bitcoin.org. Její tvůrci Neal King, Vladimir Oksman a Charles Bry však autorství popřeli. Jeden z nich řekl, že o Bitcoinu nikdy neslyšel.

2013 – Nick Szabo

Prvním skutečně vážným kandidátem se pravděpodobně stal intelektuál Nicka Szabo. Jedná se o počítačového vědce, který desetiletí před Bitcoinem přinesl podobný nápad – Bit Gold. Ačkoli Nick popřel, že je Satoshi Nakamoto, na jeho práci tvůrce Bitcoinu odkazoval ve své publikaci a Bitcoin samotný z ní zřejmě částečně vychází.

2014 – Newsweek a Dorian S. Nakamoto

Dorian S. Nakamoto se stal terčem honu poté, co ho za Satoshiho Nakamota, který vytvořil Bitcoin, označil pro jeho nápadné jméno magazín Newsweek. Nezaměstnaný kalifornský inženýr rázně popřel své autorství a dokonce hrozil žalobou tisku, který ho po zveřejnění článku vláčel. Dorian bojoval s vážnými zdravotními problémy a staral se o 93letou matku. Komunita na něj uspořádala sbírku.

2014 – Forbes a Hal Finney

Další z kandidátů na úlovek roku je jeden z prvních programátorů zapojených do Bitcoinu. Finney se stal první osobou, která kdy obdržela bitcoinovou transakci. Odesílatelem byl Satoshi Nakamoto. Hal navíc bydlel velmi blízko od Doriana, což velo ke spekulacím, zda ho jeho jméno neinspirovalo. Důkazy pro toto tvrzení nejsou.

2016 – Craig Wright a David Kleiman

Zatímco v roce 2013 zesnulý Kleiman je podle mnoha názorů pravděpodobně nejvážnějším kandidátem, Craig Wright je ze všech našich podezřelých jediný, kdo kdy o sobě tvrdil, že je Satoshi. Wright však učinil několik nepravdivých tvrzení, což potvrdil také soud v jeho sporu s pozůstalými Kleimana. To naznačuje, že by mohl být podvodníkem.

Zajímavostí je, že podle rozsudku by měl vyplatit rodině kolegy půl milionu bitcoinů. Soud totiž rozhodl i na základě Wrightova vlastního tvrzení, že před Kleimanovým úmrtím pracovali na Bitcoinu společně. Zatím se naštěstí takové množství BTC nepohlo a doufejme, že k tomu ani nedojde.

2017 – Hackernoon a Elon Musk

Jedním z kandidátů se stal také podnikatel Elon Musk. Závěry článku o své možné dvojí identitě, který vyšel na mediovém účtu Hackernoon, však popřel. Přesto Musk rozhodně patří mezi bitcoinové nadšence, považuje ho například za lepší způsob převodu prostředků.

Závěr

Satoshi o sobě napsal, že je japonský státní příslušník narozený v roce 1975. To však je pravděpodobně jen kamufláž. Jak šel čas, na seznamu se vršily jména kandidátů a někteří dokonce sami sebe označili jako tvůrce BTC, byť se zpravidla vždy ukázalo, že jsou to jen „Faketoshiové.”

Mediální hon nikdy neskončí a byť bychom si to částečně přáli, na druhou stranu je dobře, když tato kniha zůstane otevřená a její autor neznámý. Hledání Satoshiho nás baví, ale pro Bitcoin je určitě dobře, že v jeho čele nikdo nesedí a mělo by to tak i zůstat. Souhlasíte?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img