Binance smart chain (BSC) – rychlý blockchain s nízkými poplatky

4.3
(12)
Dariusz Matuszyński
Dariusz Matuszyński
Jsem zakladatelem portálu Kryptomagazin.cz, o kryptoměnách na české scéně nebylo prakticky nic, a tak jsem se rozhodl to napravit. Mám rád myšlenku decentralizace, trochu toho cypherpunku a kryptoanarchie. Krypto odvětví je můj svět, kde se denně pohybuji a pracuji, nemohu to tedy již nazvat koníčkem nebo zálibou. Rád vás na vašem kryptomagazínu vždy uvítám :)

Binance smart chain (BSC) jak již název napovídá je blockchain, který vzniknul v dílně Binance. Abych to uvedl na pravou míru, jedná se o upravený blockchain Ethereum (ETH). Pokud si říkáte, že upravený blockchain, založený na ETH nemůže uspět, opak je pravdou. Pojďme se podívat blíže, proč se BSC v poslední době tak nevídaně daří, proč má již nyní větší objemy transakcí než ETH a v čem je vlastně oproti ETH jiné.

Další články o BSC:

Porovnání Binance smart chain a Ethereum blockchainu

BSC:

Ryhchlé transakce (3-10 sec.)

Centralizovaný (21 nodů)

Cena transakce (0.2 USD)

Infrastruktura vzniká

ETH:

Pomalé transakce (1-10 min.)

Plně decentralizovaný

Cena transakce (25 USD)

Velmi rozvinutá infrastruktura

Pokud nemáte účet na Binance, založte si jej přes tento link a obdržíte doživotní slevu 20% na poplatky. Binance je v Češtině 🙂

Příznivcům Etherea tento Binance chain příliš radost nedělá, ovšem BSC se nedá vytknout jeho nízká vstupní bariéra. Swapy (směny) různých tokenů, farmy, stakingy, půjčování coinů, poskytování likvidity a další zvládne totiž za zlomek ceny nežli ETH.

Kolik stojí poplatky za farming na ETH a BSC

Na Ethereum vás uzamknutí tokenů do farmy a odemknutí bude stát na poplatcích zhruba 200 USD. Na Binance smart chainu vám bude stačit 1-2 USD. Jak asi tušíte, pokud na ETH uzamknete do farmy třeba 400 USD, o 200 přijdete na poplatcích, farma pak dává smysl jen v případě vyšších tisíců dolarů. Na BSC si však můžete zamknout do farmy klidně 50 USD nebo 10 000, s poplatkem 1-2 USD vás toto trápit nebude. Díky absenci bariéry vstupu (nízké poplatky) nyní na BSC proudí asi 5x vyšší objemy transakcí než na ETH.

Námitky pro a proti BSC a ETH?

BSC je snadno přístupné, rychlé a levné, avšak s 21 nody centralizované. Nody nyní ovládá Binance, či jejich partneří (velké Blockchain projekty jako Certik apod.) To je trnem v oku všem zastáncům maximální decentralizace. Nicméně pružnost Binance smart chainu a nízká vstupní bariéra ukazuje, že lidé se stovkami či nižšími tisíci dolary 100% decentralizaci nepotřebují a spoléhají na nody Binance a jejich partnerů.

Jak se taková pružnost pozná? Například BNB, které pro placení poplatků na BSC potřebujete roste dlouhodobě na ceně, letos z nějakých 30 USD na aktuálních 440 USD. Poplatky na BSC tedy vzrostly, Binance tak včera jednoduše nechala snížit poplatky na BSC o polovinu. Taková dohoda by v případě decentralizace na ETH trvala opravu dlouho.

Ethereum nabídne 100% decentralizaci, díky obrovskému množství nodů, jedna firma tak na ETH nic neovlivní. Nikdy nejspíše nedojde k zamítnutí/rollbacku nějaké transakce apod. Ovšem cena za tento komfort je vykoupena obrovskými poplatky a menší pružností (pomalé transakce i změny/návrhy). Ethereum je skvělé, avšak pro nováčky už začíná ztrácet smysl. Pokud se nedočkáme nižších poplatků, nebude pro běžné smrtelníky použitelné…

Pro koho je ETH a pro koho BSC

Pokud bychom to měli pojmout nestranně, vidíme zde využití pro oba chainy současně, dokonce se nádherně doplňují, jen nesmíte mít klapky na očích / být slepými maximalisty.

Binance smart chain jako vstupní brána do kryptoměn

binance-smart-chain

Máte desítky/stovky/tisíce dolarů? Pak si stáhněte Metamask nebo Safepal a pojďte si vyzkoušet jak to funguje. Jak se ověřuje transakce, jak se posílá, co to udělá, jak dlouho to trvá, jaký je proces. Vyzkoušejte něco farmit (10-300% roční zisk). Prostě si to osahejte (nejdříve z málem) a můžete zhodnotit své finance mnohdy s minimálním rizikem. Pokud se zde budete cítit jako ryba ve vodě, nicméně budete mít lehkou paranoiu z centralizace 21 nody, můžete své obrovské objemy peněz přesunout na ETH a platit obrovská fee, s vědomím 100% decentralizace.

Ethereum jako brána pro velké investory vyžadující maximální decentralizaci za vysokou cenu

Dovedu si představit situaci, kde máte desítky/stovky tisíc USD nebo miliony, a bojíte se je mít investované v projektech/chainu, který může ovlivňovat konkrétní firma (Binance). Pak třeba bude někomu dávat smysl platit za svobodu fee v rámci stovek USD. Pro začátečníky to dle mého názoru opravdu již není, a polovinu svých peněz by spálili zbytečně na poplatcích.

Kde jsou větší příležitosti – BSC nebo ETH

Z toho jak to vnímám, příležitosti jsou na obou stranách, a to obrovské. Na BSC jsou nyní řádově výnosnější farmy, nově vznikající projekty, které rostou závratným tempem. Pro obrovské investice opatrných korporátů je však toto odvětví stále příliš nové, a než nalijí miliardy dolarů do různých projektů, nechají je ověřit časem, proto ty vyšší zisky, ale i možnost hacku nového projektu. Pokud někde budete vkládat finance, minimálně by měl být projekt auditovaný, atd… O tom příště.

penize

Na Ethereum jsou sice zisky ze stakingu, likvidity a farem nižší, jelikož je nyní využívají i obrovské korporáty s velkým kapitálem. Na druhou stranu riziko hacku je u projektů funkčních roky menší. A například NFT markety jsou zde rozvinué mnohonásobně více než na BSC, kde vše teprve vzniká. Pokud máte hodnotné NFT dílo, na Opensea (ETH) jej prodáte jistě dráže než například na novém Bakeryswap (BSC). Příležitostí je zde také mnoho, ale ty feečka :-/

Oblíbené projekty na Binance smart chain (BSC)

Pancakeswap – (něco jako Uniswap na ETH), objemy této decentralizované směnárny rostou závratným tempem, stejně tak cena tokenu. Můžete zde swapovat (směňovat), poskytovat likviditu (uzamknete třeba BNB/USDT) a získáváte podíl z každé transakce (směny) na tomto páru. Můžete farmit nebo se účastnit nových IDO – nákup tokenů před zalistováním. Tento projekt vám brzy představíme blíže. Pokud jste netrpěliví, stačí vám k tomu založení Safepal Wallet nebo Metamask.

Bakeryswap – takřka umí totéž co lídr na BSC Pancakeswap, ovšem specializuje se na NFT a zpřístupnili jejich market. Můžete zde vystavovat, nakupovat, prodávat i dražit.

Treasuryland – hezký NFT market s verifikovanými autory (prozatím spíše NFT firem než jednotlivců). Můžete zde nakoupit i prodat.

Autofarm – tokeny které uzamknete do likvidity na pancakeswap můžete následně dát farmit do autofarm, který sbírá odměny z poolu aniž byste museli potvrzovat výběr zisků každý den a pálit na tom feečka. Zisky/tokeny automaticky slučuje a dále je farmí bez potřeby vašich zásahů.

Venus – Pokud máte tokyny Venus (XVS), můžete jít na BSC, vymintovat/vydat (VAI) a ze všech tokenů pak mít kolem 30% apy ze stakingu.

Aplha Finance Lab – pokud je vám np 100% APY na Pancakeswap málo, Aplha umí farmu z vaší poskytnuté likvidity ztrojnásobit. Ovšem jedná se o pákový efekt a můžete tak 3x rychleji vydělat, ale i ztratit. Pouze pro pokročilé, kteří se v tomto oboru pohybují – rozebereme v samostatném dílu.

1inch – Agregátor všech směnáren na BSC, vybere nejvýhodnější kurz dané směnárny a za ten vám nabídne její směnu. Nemusíte pak hledat napříč směnárnami, která má nejvýhodnější kurz. Tento projekt funguje i na ETH a bude se rozrůstat na další chainy.

Všechny tyto a další aplikace najdete již integrované například na Safepal Wallet.

Další appky jsou na cestě, nebo již fungují

Takřka všechny projekty, které Binance nějak podpořilo nebo byly v jejím launchpoolu/launchpadu již postupně jsou nebo přicházejí na BSC, pokud máte jejich tokeny, koukněte se zda není lepší je přesunout na BSC a zastakovat je za krásné APY (roční ziskovost/úrok) nebo je použít nějak jinak.

Pokud se chcete dozvědět o BSC více, dnes se budu účastnit streamu na YouTube Binance, tak dorazte v 16:00! Ukážeme si jak se na BSC připojit, co je k tomu potřeba a další.

Nastavení Metamasku na BSC blockchain

Stáhněte si Metamsk (mobil, PC)

Jestliže nemáte svou peněženku, vytvořte si v něm novou, pokud již máte třeba v mobilu, importujte zde seed.

Přejděte do profilu na metamask/nastavení/sítě/add network a vyplňte následující:

  • Network Name: BSC Mainnet
  • New RPC URL: https://bsc-dataseed1.binance.org/
  • ChainID: 56
  • Symbol: BNB
  • Block Explorer URL: https://bscscan.com/

Pro úplné začátečníky postačí na většinu projektů Safepal wallet – stáhnete, založíte peněženku na jeden klik, uložíte si seed na papír a je hotovo. Pozor jen na druh coinu, na binance chain (BSC) se posílá výhradně adresa označená BEP 20! Jak z burzy binance na BSC wallet (Safepal/Trust wallet/Metamask) tak mezi wallety používejte vždy jen transfer z BEP20 tokenu na BEP20 token.

Co je Metamask? Je tato peněženka důvěryhodná?

Podpořte nás a přihlaste se k odběru na náš YouTube kanál, brzy zde budeme publikovat nejen technické analýzy kryptoměn, ale i návody a zkušenosti s BSC 🙂

Chcete další porci nebo vás to nebere? Vyjádřete se v komentářích.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.3 / 5. Počet hlasujících 12

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Martin
Hodnocení článku :
     

Výborně zpracováno. 🙂
V crypto jsem od roku 2017 ale DeFi mě do této doby nijak nezajímal. Fanoušek cryptomagazinu jsem od roku 2018 tuším. Nicméně podle mého názoru kvalita tohoto zdroje poklesla a tak jsem již tento kanál dlouho přestal navštěvovat.
Avšak tento článek perfektní 😉
Děkuji za vysvětlení a úvod do problematiky.
Bral bych více článků na téma DeFi. 🙂

spot_img