Ethereum – kryptoměna s opravdovou hodnotou

0
(0)
Dariusz Matuszyński
Dariusz Matuszyński
Jsem zakladatelem portálu Kryptomagazin.cz, o kryptoměnách na české scéně nebylo prakticky nic, a tak jsem se rozhodl to napravit. Mám rád myšlenku decentralizace, trochu toho cypherpunku a kryptoanarchie. Krypto odvětví je můj svět, kde se denně pohybuji a pracuji, nemohu to tedy již nazvat koníčkem nebo zálibou. Rád vás na vašem kryptomagazínu vždy uvítám :)

Před necelými třemi roky vznikla nová měna, která si vysloužila výrazné místo v rámci krypto-světa. Ethereum vtrhlo na trh s kryptoměnami jako uragán a po 2 letech za sebou nechalo všechny ostatní kryptoměny s výjimkou Bitcoinu. V následujících řádcích probereme, co je to Ethereum, v čem je revoluční, a proč si s velikou pravděpodobností v nadcházejících letech udrží svou cenu.

V čem je Ethereum jiné?

Zatímco trh ovládal Bitcoin a jeho kopie, které chtěly zlepšit jeho hlavní vlastnosti, kterými jsou přenos a držení hodnoty, Ethereum přišlo s něčím naprosto unikátním a novým. Tímto novým vynálezem byly smart kontrakty.

Získejte profesionální analýzy a exkluzivní pohled na kryptoměny na trading11.com.

Dr. Gavin Wood, přední vývojář Etherea, na jedné ze svých přednášek řekl, že když postavili základní verzi Etherea, tak najednou vyvstala otázka, co to vlastně postavili a co všechno to bude umět. Nicméně Wood dále vysvětlil, že Ethereum je vlastně decentralizovaný počítač (na blockchainu Etherea), který není ani moc dobrý a ani moc rychlý.  Tento počítač má na druhou stranu globální charakter, nemůže se zaseknout, nemůže být vypnut a nemůže být cenzurován a bude všude, kde je internet. Díky těmto vlastnostem může Ethereum tvořit smart kontrakty, které navždy změnily svět kryptoměn (a snad brzy změní i celý svět internetu i ten reálný).

Ethereum Smart Kontrakty

Pod pojmem smart kontrakt si můžete představit klasický kontrakt mezi dvěma či více stranami. Je to specifický počítačový kód, který je postaven na blockchainu Etherea.  Pro představu je možné si takový smart kontrakt představit na příkladu automatu na nápoje. Takový automat má v sobě jednoduchý kód, který se automaticky provede po vhození dostatečného počtu mincí a zbytek po přepočítání vrátí. Žádná smlouva, žádná obsluha, pouze automaticky se provádějící kód. Velmi podobné je to u Etherea s tím rozdílem, že smart kontrakty nejsou vázány na jeden automat, ale díky globálnímu charakteru je možné provádět je všude. Samozřejmě na rozdíl od automatu na nápoje jsou smart kontrakty na Ethereu daleko více upravitelné a open-source přístup umožňuje programovat vlastní smart kontrakt dle potřeby.

Příklad z praxe

Pravděpodobně si dokážete představit, co všechno taková technologie může znamenat pro reálný svět. Od následujícího příkladu nás ještě dělí podstatně větší míra adopce kryptoměn. Představte si, že chcete prodat auto. Už nebudete muset sepisovat složitě smlouvy, ale budete moci využít vytvořený smart kontrakt, nastavit cenu automobilu a ve chvíli, kdy na adresu smart kontraktu jiný uživatel nahraje požadovaný počet Etheru, tak se kontrakt automaticky provede a na Ethereum blockchain se zapíše, že již auto patří novému majiteli a vám připadá požadovaná částka Etheru.

Smart kontrakty jsou modulovatelné, takže je možné nastavit nepřeberné množství podmínek. Smart kontraktu se tak může účastnit více lidí, můžou mít časovou platnost, takže pokud se v našem příkladu neprodá auto do měsíce, smart kontrakt se může například sám ukončit. Tohle všechno proběhne bez dodatečných zásahů a vše bude viditelné na blockchainu.

Mohlo by vás zajímat: Dosáhnou kryptoměny všeobecné adopce již v roce 2019?

ERC20 tokeny

Již víme, že Ethereum je decentralizovaným počítačem a zároveň má svůj vlastní blockchain, což jsou základy pro pochopení následujících řádků. Na blockchainu Etherea existuje možnost vytvořit ERC 20 tokeny, které se chovají velmi podobně jako Ether (měna Ethereum blockchainu). ERC20 tokeny je možné vytvořit právě díky existenci smart kontraktů. Takový kontrakt se pak stará o vytvoření tokenů, jejich transakce a sleduje jejich počty.

Na blockchainu Etherea je možné vytvořit vlastní kontrakt, který pak obstarává funkci tokenů, nicméně komunita navrhla standard, který se později začal používat a tím jsou právě ERC20 tokeny. Důvodem bylo, že pro burzy je pak velmi snadná implementace nových tokenů, protože jsou si velmi podobné (liší se například v názvu či zkratce) a také se tímto standardem podařilo předejít zbytečným chybám ve smart kontraktech, které jsou nebezpečné pro uživatele tokenů.

Tip redakce: MyEtherWallet – peněženka pro Ethereum a ERC-20 tokeny

ICO

Díky možnosti vytváření ERC 20 tokenů vzniklo něco, co dnes známe jako ICO mánii. Jednoduché vytvoření nových tokenů v podstatě vytvořilo nový způsob crowd-fundingu a tomu se říká ICO. Název je odvozen od IPO (Initial public offering – první veřejná nabídka akcií). ICO pak znamená úvodní nabídka mincí. Nově vznikající i již existující společnosti začaly tvořit vlastní tokeny a nabízet je veřejnosti za Ether, což neuvěřitelně usnadnilo zisk financí pro rozvoj projektů a uživatelům, kteří si v ICO koupí nově vzniklý token, dává příležitost pro někdy až pohádkové zisky. Můžeme se například podívat na OmiseGO, které je ERC20 tokenem a od svého ICO získalo na ceně k dnešnímu dni 4829%. K ERC20 tokenům patří také například TRON anebo EOS (obě tyto kryptoměny teď přechází z ERC 20 tokenů na vlastní blockchain), která má momentálně celkovou tržní hodnotu přibližně 13 miliard dolarů. Počet obchodovaných ERC 20 tokenů přesáhl 500 a celkově jich je přes 80 000.

Psali jsme na Kryptomagazínu: Investovat do ICO se vyplatí, tvrdí nejnovější analýza

Decentralizované aplikace

Ethereum mimo jiné také umožňuje tvorbu decentralizovaných aplikací. Mnoho z vás jistě zná CryptoKitties, aplikaci, která svou popularitou zahltila celou ethereum síť. Princip je jednoduchý. Za Ether si kupujete krypto kočičky, které jsou zapsány na blockchainu a jsou tak nezcizitelně vaše. Poté je můžete křížit nebo prodávat. Nejdražší krypto kočička se prodala za neuvěřitelných 114 tisíc dolarů. Decentralizované aplikace ovšem nejsou jen virtuální hry a sběratelské předměty, ale také například decentralizované burzy jako IDEX či Bancor.

Cena kryptoměny Ethereum

Ethereum má na rozdíl od většiny kryptoměn jasnou fundamentální hodnotu, která se v nestálém prostředí stále vznikajících a zanikajících kryptoměn opírá o několik základních bodů. Ethereum bylo první ve své oblasti působnosti a stejně jako Bitcoin z toho těží a ještě nějakou dobu těžit bude.

Vitalik Buterin

Na vývoji Etherea se podílí velmi vysoký počet vývojářů v čele s takovou osobností, jakou je Vitalik Buterin. Jednou z nejdůležitějších věcí je ovšem fakt, že při každém přesunu ERC 20 tokenů je potřeba zaplatit poplatek v Etheru a díky stále vzrůstajícímu počtu tokenů se nemůže v brzké době stát, že by Ethereum ztrácelo na hodnotě, protože je prostě potřeba. Stejně tak roste počet decentralizovaných aplikací, které využívají Ether jako platidlo a to čím dál rychlejším tempem. Takže každý, kdo si bude chtít koupit krypto kočičku jí zaplatí v ETH. Každý, kdo bude chtít na Bancoru vyměnit tokeny také zaplatí poplatek v ETH. A rozhodně se nezdá, že by Ethereum ztrácelo dech. Spíše naopak.

Tip: O Buterinovi se můžete dočíst v našem samostatném článku: Vitalik Buterin

Závěr

Ethereum má díky všem těmto faktům opravdovou hodnotu, která minimálně v rámci střednědobého výhledu vydrží. A jak řekl Steve Wozniak, Ethereum má šanci stát se novým Applem.

Naše poslední video – rozhovor s Karlem Fillnerem o kryptoměnách:

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img