Bitcoin a jeho hodnota

Bitcoiny (BTC), stejně jako všechny ostatní kryptoměny, jsou digitálními penězi. A i když nefungují stejným způsobem jako klasická (fiat) měna, jsou stále vázány na některá pravidla ekonomie. Dvě výrazné síly, které regulují ceny mnoha komodit a mají též významný vliv na cenu Bitcoinu, jsou poptávka a nabídka.

I když jsou Bitcoiny alternativou k fiat měně, výstižnější je jejich srovnání se zlatem. S jistotou můžeme říct, že Bitcoinů nebude nikdy více než 21 milionů. Takže jednou přijde den, kdy veškerý Bitcoin bude vyčerpaný. A stejné je to i se zlatem. Jednou přijde den, kdy veškeré zásoby zlata budou vytěženy. Ekonomika schovaná za cenou Bitcoinu

Za cenou Bitcoinů se schovává několik základních ekonomických hledisek, ke kterým patří:

Užitek #

Je to jeden ze základních důvodů, proč má Bitcoin nějakou hodnotu. S postupem času začala řada obchodníků přijímat Bitcoin jako klasické platidlo a jeho uplatnění na trhu se rok od roku zvyšuje. Bitcoin má v současné době v porovnání s ostatními kryptoměnami nejvyšší užitek, což z něj dělá lídra mezi kryptem a je velmi nepravděpodobné, že by v krátkodobém horizontu mohla některá z kryptoměn Bitcoinu konkurovat. Zatímco řada kryptoměn byla vytvořena pro jediný účel, Bitcoin je měna víceúčelová. Čím více obchodníků a ostatních uživatelů začne Bitcoin využívat, tím se bude zvyšovat jeho užitek a jeho cena poroste.

Nedostatek #

Nedostatek Bitcoinu je to, co mu dává vysokou hodnotu. Tato hodnota se ještě zvyšuje v kombinaci s užitkem.

Poptávka a nabídka #

Jak již bylo uvedeno výše, největší vliv na cenu jakékoliv komodity mají poptávka a nabídka. Řada lidí vidí Bitcoin jako výhodnou investici, proto nakupuje. Čím více lidí nakupuje, tím cena stoupá. Zákon poptávky uvádí, že když cena nějakého zboží výrazně vzroste, poptávka po něm klesá. To platí i pro Bitcoin. Jakmile začnou masivní výprodeje Bitcoinu, cena zákonitě míří dolů.

Vnější faktory #

Nálady na trhu mohou kolísat v důsledku negativních nebo naopak pozitivních zpráv, což mnohdy zamává s cenou Bitcoinu ať už směrem nahoru nebo dolů.

Využití Bitcoinu #

Bitcoinem můžete v současné době platit v mnoha online nebo v kamenných obchodech, z nichž většinu najdete na  https://coinmap.org. K nejznámějším společnostem, které akceptují Bitcoin jako platidlo, patří Alza.cz (https://www.alza.cz/).

Závěr #

Jak vidíte, Bitcoinu se rozhodně nemusíte obávat. Stejně tak nemusíte mít obavy použít Bitcoin jako platidlo v běžném životě.  Když si budete chtít koupit například pizzu, udělejte to a neobávejte se toho, že utratíte vysokou částku, když kurz BTC je 11 330 USD. Jak jsme si říkali již v minulém článku, Bitcoin se dá rozdělit až na osm desetinných míst (1 satoshi=0,00000001 ฿). Vy tedy za svoji pizzu zaplatíte ekvivalent částky z vaší bitcoinové peněženky, a to podle stávajícího kurzu.