Co je blockchain

Blockchain je technologie, o které dnes slyšíme na každém rohu, která hýbe současným děním a přitahuje pozornost světových velmocí a korporací. Tato technologie se točí zejména kolem Bitcoinu a ostatních kryptoměn, ale její využití může být v budoucnu mnohem významnější. Již dnes vznikají projekty z oblasti zdravotnictví, sportu, sázek, atd., které jsou postaveny přímo na této technologii. Co to tedy vlastně ten blockchain je?

Co je blockchain #

Jedná se o speciální druh distribuované decentralizované databáze uchovávající neustále se rozšiřující počet záznamů, které jsou chráněny proti neoprávněnému zásahu jak z vnější strany, tak i ze strany samotných uzlů peer-to-peer sítě. Tato poměrně složitá definice má i jednodušší vysvětlení.

Blockchain je databáze, jakási online kniha všech účetních záznamů. A navíc je to databáze decentralizovaná. To znamená, že je spravována širší komunitou, nachází se na velkém množství počítačů na celém světě, namísto centrální autority. Nemůže ji tedy kontrolovat žádná centrální autorita jako je banka, vláda, zkrátka a dobře nikdo. Nenajdeme ji tudíž na jednom místě, jak je to u centralizovaných databází, ale je všude, je to nekončící účetní kniha, která se neustále rozšiřuje o nové záznamy a nelze ji vypnout ani smazat.

Složení blockchainu #

Blockchain je složen ze dvou typů záznamů – transakcí a bloků. Do blockchainu zapisují jednotlivé transakce samotní uživatelé (např. při převodu kryptoměn), zatímco bloky tyto transakce díky úsilí těžařů shromažďují a potvrzují.Komponent „chain“ pak spojuje jednotlivé bloky dohromady pomocí hashovací funkce. Tyto zápisy jsou potvrzovány distribuovanou (navzájem nezávislou) sítí počítačů, jsou spojovány s předchozími vstupy na „chain“ a tím se vytváří řetězec bloků  zvaný blockchain.

Závěr #

Blockchain je technologie s velkým potenciálem a  budoucností. K jeho přednostem patří bezpečnost, neboť zde neexistuje pochybení způsobené lidským faktorem a data jsou v bezpečí díky šifrování hashovacím algoritmem, decentralizace, neboť nemá centrum a funguje díky uživatelům (peer-to-peer), transparentnost, neboť vše se dá snadno dohledat a nemožnost (velká obtížnost) falšování záznamů.

Podobný článek #

[Pro začátečníky] Co je to blockchain a jak funguje?