[Seriál]: Ženy v kryptoměnách – část první – je jich málo

0
(0)

Zprávy a souhrny

[Večerní souhrn článků] • Společnost MicroStrategy nakoupila opět BTC • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...

[Odpolední zprávy] • Trhy končí týden v červených číslech • Velryba přesunula BTC za 1,45 mld. USD • a další články

Podívejte se na stručný přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během uplynulého dne v kryptosvětě. TRHY Poté, co se Bitcoin vzpamatoval...
Denisa Falta
Denisa Falta
Původem vystudovaná ekonomka, se zkušenostmi z bankovnictví, neziskovek a později s vlastním podnikáním. Přes sci-fi, zejména utopické a dystopické romány, jsem se dostala až ke kryptoměnám a blockchainu. Na nich mě fascinuje možnost sledovat v přímém přenosu to, co by dřív bylo považováno za sci-fi. A na práci šéfredaktorky kryptomagazinu.cz zase možnost alespoň částečně ovlivnit, co si vybereme, jestli utopii nebo dystopii.

Kryptoměny a blockchainové technologie jsou odvětvím, které se za poslední dobu velmi rychle rozvíjí a láká stále více lidí. Možná už jste si už všimli toho, že podobně jako v jiných technologických odvětvích, velkou část tohoto byznysu tvoří muži. Dokonce více než 90%. V tomto seriálu chceme představit i těch několik málo žen, které se podílí na rozvoji kryptoměn a blockchainu a možná tak přilákat i další. 

Nejprve několik čísel. Podle statistických údajů je například v bitcoinové komunitě jen 5,27% žen. V ostatních kryptoměnách to nebude o mnoho více, nepočítáme-li poněkud obskurní projekt Women Coin, který balancuje na hranici podvodu.

Proč je v krpytu tak málo žen?

Existují různé teorie, které vysvětlují, proč tomu tak je. Ženy jsou obecně nedostatečně zastoupeny v technických předmětech v celé akademické sféře – jen 35% absolventů technických oborů jsou ženy – což vede k menší skupině uchazečů o klíčová zaměstnání v blockchainových společnostech. Podle jiné teorie ženy obecně neriskují tolik jako muži a  proto je méně pravděpodobné, že budou investovat do něčeho tak volatilního jako kryptoměny.

Jsou ale i další, horší argumenty: někteří naznačují, že ženy jednoduše nerozumí nebo nejsou schopné porozumět kryptoměnám a základům blockchainové technologie.

Ještě horší ale je, že tato masivní nerovnováha v zastoupení žen způsobuje, že jen málo žen je ve vedoucích pozicích v kryptoměnových komunitách a společnostech, a tak nemají možnost výrazněji ovlivnit dění v této oblasti.

Jak přilákat více žen

Je několik možností, jak povzbudit ženy, aby zvažovaly buď investování nebo i práci v oboru kryptoměn. Nejdůležitější je ale podporovat mladé dívky už od základní školy, které se zajímají o technologie, počítače a kódování. Podporovat starší dívky ve studiu předmětů, které nebývají mezi dívkami příliš rozšířené. A pak také formulovat veškeré marketingové a jiné kampaně tak, aby automaticky nevylučovaly účast žen.

Závěr

Vývoj kryptoměn a akceptace blockchainové technologie společností je teprve na začátku, tak ještě není nic ztraceno. Byla by ale škoda se tohoto přelomového momentu v dějinách neúčastnit a nechat vše jen na mužích. V dalších dílech si představíme zajímavé ženy, které se to již snaží změnit.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře