Poslední dobou se o ženách v oblasti technologií začíná více psát i mluvit a to platí i pro blockchain a kryptoměny. Ženy se začínají také o tyto oblasti více zajímat a některé i aktivně podílet na dalším rozvoji oboru, ať už jako spoluzakladatelky nových projektů, CEO kryptoměnových firem, mluvčí nebo investorky.
„Máme příležitost přestavět celý finanční systém,“ uvedla Galia Benartzi, spoluzakladatelka společnosti Bancor, která v červnu získala 150 milionů dolarů. „Necháme to znovu udělat jen muže?“
To je ve zkratce vyjádřená hlavní myšlenka, která přitahuje mnoho žen – možnost změnit stávající, nepříliš dobře fungující systém, a podílet se na této změně. Velké firmy v oboru si to také uvědomují a zaměstnávají více žen, než bylo obvyklé v této oblasti. Například jedna z největších amerických kryptoburz – Coinbase – uvedla, že 46% jejích nových zaměstnanců v tomto roce jsou ženy.
Na druhou stranu, kvóty také nejsou dobrým řešením. Nejlepší je inspirace osobním příkladem.
Elisabeth Stark
Jako první si představíme Elisabeth Stark, ženu, která se dostala od výuky peer-to-peer technologie na univerzitách Yale a Stanford k vývoji Lightning Network.
Elizabeth je obrovský fanoušek otevřených, decentralizovaných protokolů. Učila na Stanfordu a Yale, kde její studenti studovali peer-to-peer technologii, soukromí, software s otevřeným zdrojovým kódem a memy. Aktivně přispívá do komunity BitCoin, je poradce startupů v oblastech od kryptoměn po decentralizovanou technologii až po AI a spolupracuje s Centrem Coin. Má právnické vzdělání z Harvardu. V současné době působí na pozici spoluzakladatelky a CEO LightningLabs.
V tomto videu (v EN) hovoří Elisabeth o tom, jak se dostala k Bitcoinu a o dalších tématech:
O Lighting Network jsme už několikrát psali – ve zkratce Lightning Network (LN) je řešení pro škálování, které je ve vývoji již několik let. Protokol vytváří systém mimo řetězec (off-chain) vytvořením sítě platebních kanálů, kde finanční prostředky nejsou svěřeny třetí straně. Teoreticky slibuje, že bude škálovat Bitcoin tím, že povolí tisíce transakcí za sekundu, aniž by ohrozil jeho decentralizovanou podstatu. První platba v této síti proběhla úspěšně 28. 12. 2017
Elisabeth o Lightning Network hovoří v tomto videu (v EN):
Elisabeth mluví ve videu i o dalším využití blockchainu, například jako základní sítě pro nový decentralizovaný internet.
Adaptace a rozšíření
Mezitím došlo k dalšímu rozšíření a adaptaci a nedávno už síť Lightning Network dosáhla počtu 1 000 aktivních uzlů.
Poslední zpráva o adaptaci technologie Lightning Network je z Japonska. Společnost Chubu Electric Power Company, třetí největší poskytovatel elektrických zařízení v Japonsku, spolupracuje se společností Nayuta Inc. a softwarovou společností Infoteria na Internet of Things (IoT), aby experimentovala s možností využití technologie Blockchain a sítě Lightning Network pro zaznamenávání plateb za nabíjení elektrických vozidel (EV) a plug-in hybridů (psali jsme zde).
Jak je vidět, možností využití je mnoho, teď bude záležet na tom, jak se tato technologie uchytí v praxi.
Příští díl
Příště se podíváme do minulosti, kdy byly programátorkami téměř výhradně ženy. Nevěříte?
A pokud jste nečetli, tak zde je první díl seirálu Ženy v kryptoměnách – jasná nerovnost