Proč Satoshi Nakamoto vytvořil Bitcoin halving

3.9
(10)

Zprávy a souhrny

Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

S nadcházejícím halvingem vzniká debata o tom, zda a kdy velká událost ovlivní budoucí cenu největší kryptoměny. Pravidla pro vytváření nových BTC, která do softwaru zařadil jeho anonymní tvůrce Satoshi Nakamoto, jsou však křišťálově jasná.

Jak halving probíhá

Na rozdíl od tradičních měn, ovládaných vládami a vytištěných podle jejich vůle, Satoshi stanovil přesný limit na 21 milionů mincí. Kromě toho přibližně každé čtyři roky se odměny BTC těžařům snižují na polovinu, přičemž současný halving snižuje z 12,5 BTC za vytěžený blok na 6,25 BTC za vytěžený blok.

Tip: Vše o halvingu přehledně

Systém odměn se kombinuje s úpravou obtížnosti těžby bitcoinů, která automaticky analyzuje síťovou aktivitu a vylepšuje množství výpočetního výkonu, nezbytného pro zpracování transakcí, aby zajistila těžařům zisk i nadále, protože BTC se stává stále vzácnější.

Odměny za těžbu bitcoinů jsou ústředním prvkem Satoshiho metody, která umožňuje novým BTC vstoupit do nabídky. Zároveň je nutné zajistit, aby nabídka nepředstihla poptávku.

Co na to Satoshi?

Tématem se zabýval Satoshi ještě v roce 2008 v emailové konverzaci s pozdějším průkopníkem BTC Halem Finneym.

„Skutečnost, že se vyrábějí nové mince, znamená, že se peněžní zásoby zvyšují o plánovanou částku, ale to nemusí nutně vést k inflaci. Pokud se nabídka peněz zvyšuje stejným tempem, jako se zvyšuje počet lidí, kteří je používají, ceny zůstávají stabilní.

Pokud se nezvýší tak rychle jako poptávka, dojde k deflaci a dřívější držitelé peněz uvidí zvýšení hodnoty. Mince musí být nějak zpočátku distribuovány a jako nejlepší recept se zdá být konstantní sazba.“

Plán dodávky nových BTC se v příštích letech a desetiletích zpomalí, čímž se zajistí, že se na trh dostane stále méně BTC.

Tato míra tvorby nových bitcoinů se zpomalí natolik, že bude trvat více než 100 let, než bude vytěžen poslední Bitcoin. To se pravděpodobně stane někdy kolem roku 2140.

Závěr

Halving Bitcoinu je velmi důležitá událost nejen pro Bitcoin samotný, ale i pro těžaře a investory, potažmo tak pro celý kryptotrh.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.9 / 5. Počet hlasujících 10

Buď první kdo článek ohodnotí

4 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
4 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
E15

Nějak to ale neodpovídá na otázku, proč tam musejí být ty skoky na polovinu každé cca 4 roky. Proč se to neděje plynuleji, případně zcela plynule, tedy proč plynule neklesá odměna s každým vytěženým blokem?

Lakatoshi

Olympiádu máš taky jednou za čtyři roky,tak asi proto 🙂

tomas_em

No například u DGB tomu tak je – že klesá odměna plynule.

ppetr1

btc jsou deflacni penize.otazkou spise je kdy si to lidstvo uvedomi.

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: