Bitcoin halving a vše kolem něj

Zprávy a souhrny

[Večerní souhrn článků] • Steven Seagal pokutován Komisí pro cenné papíry • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...

Čtyři znamení, že se drobní investoři vrací do kryptosvěta

Není žádným tajemstvím, že rychlý nárůst hodnoty Bitcoinu v letech 2016-2017 mohl být do značné míry připsán zájmu drobných...

[Polední zprávy] • Kryptotrhy dále krvácí • Virgin Galactic: Každý by měl mít alespoň 1 % majetku v BTC • a další novinky

Vítejte u našich pravidelných poledních zpráv. Zde najdete přehled toho nejdůležitějšího, co se během posledních 24 hodin událo v...
Profilový obrázek
Radek Petráš
Vystudoval jsem Pedagogickou fakultu na Západočeské univerzitě v Plzni, obor učitelství pro 1. stupeň ZŠ. Říká se, že být učitelem je poslání. V dnešní době stále více platí, že je to spíše k pos.... Nicméně se nevzdávám a dětem se věnuji i v současnosti. Pro Kryptomagazín píšu od června letošního roku a je to pro mě mnohdy dobrý relax po boku stále dobře naladěné Denisky. ..

V dnešním článku se podíváme na téma, které zajímá takřka celou bitcoinovou komunitu zejména s ohledem na to, jak se v souvislosti s ním změní cena Bitcoinu (BTC). Bitcoin halving je událost, ke které dochází jednou za čtyři roky a při které se snižuje odměna za těžbu nových bitcoinů na polovinu.

Bitcoin halving

Jak všichni dobře víme, nabídka bitcoinů je omezená a po vytěžení 21 milionů mincí už síť další nevyprodukuje. To je také jeden z důvodů, proč je Bitcoin nazýván „digitálním zlatem“ a proč je přirovnáván ke zlatu. Stejně jako u zlata je bitcoinů omezené množství a jednou dojde k jejich vyčerpání.

V současné době je vytěženo něco přes 18 milionů mincí, což představuje přibližně 85 % celkové dodávky. To ovšem neznamená, že v nejbližší době dojde k vyčerpání tohoto limitu. A důvodem je právě halving, který je od samého počátku kódován do blockchainu. Na každém 210 000 bloku je proveden halving, který snižuje odměnu pro těžaře na polovinu. Těžaři tak budou dostávat o 50 % méně BTC za ověřování transakcí.

Bloková odměna

Bloková odměna představuje množství BTC, který dostane těžař za každý nový blok, který přidá do blockchainu. Blockchain je pro kryptoměnu digitální účetní knihou. Transakce jsou v něm řazeny do bloků o velikosti cca 1 MB.

Takže pokud jedna osoba pošle druhé osobě Bitcoin, dojde k uložení této transakce do bloku spolu s přibližně 500 dalšími transakcemi, ke kterým došlo přibližně v tutéž dobu.

Těžař pak dostane určitou částku kryptoměny, což je jeho odměna za úspěšné vytěžení nového bloku vyřešením velmi složitých matematických operací pomocí těžebního hardwaru.

Odměna po halvingu

Po halvingu dostane nově těžař za vytěžení bloku odměnu 6,25 BTC. Na počátku byla však odměna za blok osmkrát vyšší. V roce 2009 dostávali těžaři odměnu 50 BTC za každý vytěžený blok. V té době bylo vytvořeno 10 500 000 BTC, než došlo k prvnímu halvingu 28. listopadu 2012. Po této události začali těžaři dostávat odměnu 25 BTC za blok.

Ke druhému halvingu dochází 6. července 2016, kdy byl vytěžen blok pod číslem 420 000. Za každý nově vytěžený blok začali těžaři pobírat odměnu 12,5 BTC. Tento stav trvá až do současné doby. Třetí halving sníží tuto odměnu na 6,25 BTC, což při současných tržních cenách představuje přibližně částku 47 000 USD.

Třetí halving

Datum třetího halvingu není v tuto chvíli 100 % jisté, neboť čas k vytvoření nových bloků se může zrychlit nebo zpomalit. Síť produkuje v průměru jeden blok každých deset minut. Předpokládá se, že k halvingu by mělo dojít v týdnu od 18. května 2020.

K poslednímu halvingu by tak mělo dojít v roce 2140, kdy bude vytěžen poslední 21 miliontý BTC. Od této chvíle již nebudou těžaři pobírat blokovou odměnu, ale zůstane jim zbývající zdroj příjmů – poplatky za transakce.

Budoucí těžba bitcoinů

Těžba bitcoinů je v současné době v rukou velkých těžařských společností, jako je například Bitmain, čínská společnost vyrábějící těžební hardware. Až se tedy bloková odměna sníží na polovinu, budou někteří menší hráči nuceni trh opustit, neboť těžba už pro ně nebude rentabilní.

Ale stále zde budou existovat menší společnosti, ochotné těžit za sníženou odměnu. Tato situace by ovšem mohla vést i k tomu, že se trh stane méně decentralizovaným, neboť „koláč bude rozdělen na mnohem méně kusů“. Přesto by se mohly objevit nové a účinnější způsoby těžby, které by umožnily účast i dalším společnostem.

Jaká bude cena Bitcoinu?

Bitcoin halving snižuje nabídku BTC, čímž je aktivum vzácnější. Pokud tedy bude existovat poptávka, cena se pravděpodobně zvýší. V den prvního halvingu, 28. listopadu 2012, se cena BTC zvýšila z 11 na 12 USD. V průběhu následujícího roku pokračoval Bitcoin v růstu a 28. listopadu 2013 dosáhl na cenu 1 038 USD.

V období druhého halvingu cena BTC opět rostla. Od 9. června do 9. července 2016 vzrostla cena z 576 USD na 650 USD. I v následujícím roce pokračoval Bitcoin v růstu a 9. července 2017 se obchodoval za 2 526 USD.

Závěr

Na to, jak to bude s cenou Bitcoinu při třetím halvingu, si budeme muset ještě chvíli počkat. Někteří bitcoinoví skeptici tvrdí, že Bitcoin již na halving reagoval zvýšením ceny v červnu letošního roku a k dalšímu zvýšení ceny nedojde.

Je třeba přihlédnout i k tomu, že Bitcoin se za poslední čtyři roky stal v některých oblastech běžnou součástí života. A je ještě spousta lidí, kteří kryptoměnu nevlastní a jsou v pokušení tuto šanci využít.

Pokud se tedy historie zopakuje a cena bitcoinů začne v dubnu 2020 stoupat, mohlo by ještě více obchodníků začít nakupovat toto aktivum, čímž stimuluje poptávku a nakonec i cenu.

9 KOMENTÁŘE

9
Komentujte

avatar
2 Comment threads
7 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
PAVARobFerrero RocherpietroLegosev Recent comment authors
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
mattczsk
Host
mattczsk

Mám možná blbý dotaz, ale: pokud je Bitcoin a jeho užitná hodnota (jako platidla) závislá na výkonu sítě, také se jeho adopce bude s jistotou zvyšovat a počet operací růst, tak co se stane, až dojde k vytěžení všech 21 mil. BTC a těžaři bez adekvátní odměny vypnou své minery? Neznamená to možnost, že se pohyb v síti bez výkonu v podstatě zastaví? Případně by mohly stoupnout poplatky za transakce na/nad úroveň dnešních „starých“ bankovních procesů?

Rob
Host
Rob

To není blbý dotaz. Po vyřešení všech BTC bude soutěž o schvalování bloků stále pokračovat dál. Akorát nebude přinášet nové mince do oběhu. Uzel, který zvítězí při realizaci konsensu v rychlosti (bude první), zaznamená zisk ve formě transakčních poplatků z těch transakcí, které schválil v daném bloku. To znamená, že ikdyž nepřinese nové mince, získá prostředky přímo od uživatelů BTC sítě. Určitá částka se tedy bude přesouvat od uživatelů BTC sítě k těžebním uzlům. A ikdyž se to tak nemusí jevit z dnešního pohledu, tato situace po roce 2140 může být naopak pro těžební uzly a celý ekosystém výhodná právě… Číst vice »

Rob
Host
Rob

Úplně zbytečný mínusy bez reakce? Hate bez jediného protiargumentu? Teď to zase vypadá, jako kdybych lhal a přitom jen odpovídám na dotaz jediným způsobem, jakým se dalo, abych jej pomohl zodpovědět někomu, kdo se ptá. Ale jo, lepší je vážně nic nepsat. Na místní trolly placený nejspíš Kremlem stejně nemám nervy. Většinou svou podstatu dost přesně popisují již ve svém nicku. Vyjde to levněji. Díky, že jste mi opět otevřeli oči.

pietro
Host
pietro

Robe, nedělej si hlavu z těch disliků. Tvoje reakce na dotaz mattczk je podle mne naprosto správná, vyčerpávající a k věci. Diskuse tady je plná trolů – přesně jak píšeš. Řídit se tady nějakými liky či disliky vůbec nemá smysl. Já to beru přesně obráceně – čím více disliků, tím je obvykle komentář kvalitnější. Trolové si to tu likují navzájem, takže pokud tu nějaký komentář má hodně liků, je to obvykle totální sr….. 🙂

Ferrero Rocher
Host
Ferrero Rocher

Ze je komunita kolem kryptomen plna trolu s tim souhlasim,treba ten co porad mlel h***a o tom jak bude BTC za milion a nakonec radsi rekl ze si jen delal prdel !

Rob
Host
Rob

Díky, pietro. Mě vždycky jen mrzí, že ten komentář pak vypadá jako lež, ikdyž se člověk snaží ho napsat poctivě. Ale podle toho, co píšeš, se tím snad tedy každý neřídí. Posouvám tvé momentální score z -2 na -1. 🙂

Legosev
Host
Legosev

Nabídka BTC je sice omezená ale díky futures contrac omezená zas tak není , instituce si můžou když to řeknu zjednodušeně vytisknout bitcoinu kolik chtějí na papír .Bakkt zároveň uschovává btc svým klientům mají předkoupeno desítky tisíc btc za ceny 3K-4K , vážně si myslíte že tyhle instituce budou pokrývat jen tím co mají nakoupené ? prosím vás nebuďte hlupáci , oni vytisknou btc na papíře pro svého klienta když je rozmnoží tak je opět uschová k ním do sejfu a jestli je měl pokryté se ten klient nikdy nedozví , a kdyby nedej bože nějaký jouda chtěl vyplatit své… Číst vice »

Rob
Host
Rob

S adopci kryptoměn vyjde na jevo, že je lepší mít kryptoměnu. Potvrzení nějakého Future kontaktu totiž nefunguje jako prostředek směny. Má smysl něco dodávat?

PAVA
Host
PAVA

jestli to tak jak píšeš opravdu dělají ,tak dosáhli svého – v podstatě je to jako když si cen. banky tisknou fiat…..

Nejnovější články

28.02.20 Technická analýza indexů S&P 500 a DAX – Takový propad tu nebyl od roku 2008!

Když jsem v pondělí dělal analýzu na Dow Jones a S&P 500, tak jsem fakt nečekal, že se to...

[Přehled trhu] 28.02.20 [BTC] +1,43% [REN] +13,13% [XEM] +15% Bitcoin včera alespoň na 24 hodin zastavil propad

Dnes se podíváme blíže na trojici zajímavých coinů. Bitcoin dnes zastavil propad a vyrostl o 300 USD, bude to bears stačit? Podívali jsme se...

[Večerní souhrn článků] • Steven Seagal pokutován Komisí pro cenné papíry • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co se ten den událo, najdete...

Justin Sun koupil Steemit

Zakladatel nadace Tron, stojící za kryptoměnou TRX, Justin Sun, koupil blockchainovou sociální síť Steemit. Před dvěma dny to sám Justin Sun oznámil ve svém...

Čtyři znamení, že se drobní investoři vrací do kryptosvěta

Není žádným tajemstvím, že rychlý nárůst hodnoty Bitcoinu v letech 2016-2017 mohl být do značné míry připsán zájmu drobných investorů. Stejně tak nemůže být...

Doporučujeme

Technická analýza 27.02.20 [BTC] Na dnešek se propad zastavil, ale o víkendu čekáme znovu pohyb

Bitcoin včera až v 5% propadu! Neskutečný útok vyšel včera bears i díky panice na světových trzích. Dnes jsme se zastavili na 8 630...

Bitcoin přes noc znovu rostl a jsme na 9 900 $ – Jsou to býčí signály, anebo…

Přes noc se Bitcoinu podařil narůst o téměř 350 dolarů. V tomto týdnu jsme ale viděli pokles transakcí o 16 %. Ztrácejí snad bulls...

Projekt ReFork vstupuje do finální fáze předprodeje

ReFork přichází na trh s řešením globálního problému s jednorázovými plasty. Jeho unikátní biologicky rozložitelný materiál tak reaguje na blížící se restrikci Evropské Unie...

Lidé bolestně vzpomínají na své největší chyby s kryptoměnami

Od podvodů nesoucích jméno Elona Muska až po kolaps Mt. Gox sdílejí lidé své hororové příběhy o ztrátě svých Bitcoinů a dalších kryptoměn. Lidé...