Bitcoin halving a vše kolem něj

0
(0)

Zprávy a souhrny

[Večerní souhrn článků] • Šéf Cardana uvádí nový fond pro startupy • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...

[Polední zprávy] • Weiss Crypto Ratings: DeFi je teď nejzajímavější věc v kryptosvětě • a další novinky

Vítejte u našich pravidelných zpráv. Zde najdete přehled toho nejdůležitějšího, co se během uplynulého dne v kryptosvětě událo. TRHY Bitcoin se...
Profilový obrázek
Radek Petráš
Vystudoval jsem Pedagogickou fakultu na Západočeské univerzitě v Plzni, obor učitelství pro 1. stupeň ZŠ. Říká se, že být učitelem je poslání. V dnešní době stále více platí, že je to spíše k pos.... Nicméně se nevzdávám a dětem se věnuji i v současnosti. Pro Kryptomagazín píšu od června letošního roku a je to pro mě mnohdy dobrý relax po boku stále dobře naladěné Denisky. ..

V dnešním článku se podíváme na téma, které zajímá takřka celou bitcoinovou komunitu zejména s ohledem na to, jak se v souvislosti s ním změní cena Bitcoinu (BTC). Bitcoin halving je událost, ke které dochází jednou za čtyři roky a při které se snižuje odměna za těžbu nových bitcoinů na polovinu.

Bitcoin halving

Jak všichni dobře víme, nabídka bitcoinů je omezená a po vytěžení 21 milionů mincí už síť další nevyprodukuje. To je také jeden z důvodů, proč je Bitcoin nazýván „digitálním zlatem“ a proč je přirovnáván ke zlatu. Stejně jako u zlata je bitcoinů omezené množství a jednou dojde k jejich vyčerpání.

V současné době je vytěženo něco přes 18 milionů mincí, což představuje přibližně 85 % celkové dodávky. To ovšem neznamená, že v nejbližší době dojde k vyčerpání tohoto limitu. A důvodem je právě halving, který je od samého počátku kódován do blockchainu. Na každém 210 000 bloku je proveden halving, který snižuje odměnu pro těžaře na polovinu. Těžaři tak budou dostávat o 50 % méně BTC za ověřování transakcí.

Bloková odměna

Bloková odměna představuje množství BTC, který dostane těžař za každý nový blok, který přidá do blockchainu. Blockchain je pro kryptoměnu digitální účetní knihou. Transakce jsou v něm řazeny do bloků o velikosti cca 1 MB.

Takže pokud jedna osoba pošle druhé osobě Bitcoin, dojde k uložení této transakce do bloku spolu s přibližně 500 dalšími transakcemi, ke kterým došlo přibližně v tutéž dobu.

Těžař pak dostane určitou částku kryptoměny, což je jeho odměna za úspěšné vytěžení nového bloku vyřešením velmi složitých matematických operací pomocí těžebního hardwaru.

Odměna po halvingu

Po halvingu dostane nově těžař za vytěžení bloku odměnu 6,25 BTC. Na počátku byla však odměna za blok osmkrát vyšší. V roce 2009 dostávali těžaři odměnu 50 BTC za každý vytěžený blok. V té době bylo vytvořeno 10 500 000 BTC, než došlo k prvnímu halvingu 28. listopadu 2012. Po této události začali těžaři dostávat odměnu 25 BTC za blok.

Ke druhému halvingu dochází 6. července 2016, kdy byl vytěžen blok pod číslem 420 000. Za každý nově vytěžený blok začali těžaři pobírat odměnu 12,5 BTC. Tento stav trvá až do současné doby. Třetí halving sníží tuto odměnu na 6,25 BTC, což při současných tržních cenách představuje přibližně částku 47 000 USD.

Třetí halving

Datum třetího halvingu není v tuto chvíli 100 % jisté, neboť čas k vytvoření nových bloků se může zrychlit nebo zpomalit. Síť produkuje v průměru jeden blok každých deset minut. Předpokládá se, že k halvingu by mělo dojít v týdnu od 18. května 2020.

K poslednímu halvingu by tak mělo dojít v roce 2140, kdy bude vytěžen poslední 21 miliontý BTC. Od této chvíle již nebudou těžaři pobírat blokovou odměnu, ale zůstane jim zbývající zdroj příjmů – poplatky za transakce.

Budoucí těžba bitcoinů

Těžba bitcoinů je v současné době v rukou velkých těžařských společností, jako je například Bitmain, čínská společnost vyrábějící těžební hardware. Až se tedy bloková odměna sníží na polovinu, budou někteří menší hráči nuceni trh opustit, neboť těžba už pro ně nebude rentabilní.

Ale stále zde budou existovat menší společnosti, ochotné těžit za sníženou odměnu. Tato situace by ovšem mohla vést i k tomu, že se trh stane méně decentralizovaným, neboť „koláč bude rozdělen na mnohem méně kusů“. Přesto by se mohly objevit nové a účinnější způsoby těžby, které by umožnily účast i dalším společnostem.

Jaká bude cena Bitcoinu?

Bitcoin halving snižuje nabídku BTC, čímž je aktivum vzácnější. Pokud tedy bude existovat poptávka, cena se pravděpodobně zvýší. V den prvního halvingu, 28. listopadu 2012, se cena BTC zvýšila z 11 na 12 USD. V průběhu následujícího roku pokračoval Bitcoin v růstu a 28. listopadu 2013 dosáhl na cenu 1 038 USD.

V období druhého halvingu cena BTC opět rostla. Od 9. června do 9. července 2016 vzrostla cena z 576 USD na 650 USD. I v následujícím roce pokračoval Bitcoin v růstu a 9. července 2017 se obchodoval za 2 526 USD.

Závěr

Na to, jak to bude s cenou Bitcoinu při třetím halvingu, si budeme muset ještě chvíli počkat. Někteří bitcoinoví skeptici tvrdí, že Bitcoin již na halving reagoval zvýšením ceny v červnu letošního roku a k dalšímu zvýšení ceny nedojde.

Je třeba přihlédnout i k tomu, že Bitcoin se za poslední čtyři roky stal v některých oblastech běžnou součástí života. A je ještě spousta lidí, kteří kryptoměnu nevlastní a jsou v pokušení tuto šanci využít.

Pokud se tedy historie zopakuje a cena bitcoinů začne v dubnu 2020 stoupat, mohlo by ještě více obchodníků začít nakupovat toto aktivum, čímž stimuluje poptávku a nakonec i cenu.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

9 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
9 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře