[Seriál] Kryptocelebrity – (7. díl) Nick Szabo, možný Satoshi Nakamoto

5
(1)

V představování kryptocelebrit pokračujeme i dnes. Trhy nám totiž nedělají úplnou radost a jsou velmi, velmi nepředvídatelné. A právě během těchto nejasných dnů je třeba se co nejvíce vzdělávat, aby byl člověk na případný růst co nejlépe připraven. Proto se dnes podíváme na osobu jménem Nick Szabo, která je ve světě kryptoměn velmi známá a populární. Z části je tomu tak i proto, že se o Nickovi velmi často mluví jako o možném Satoshim Nakamotovi. Je tomu ale opravdu tak?

Získejte exkluzivní členství na Trading11 jen za 250,- Kč měsíčně

Život před kryptoměnami

Nick Szabo je špičkový odborník v oblasti kryptografie, informatik a jedna z nejznámějších osob, která se zaměřuje na smart kontrakty. Nick vystudoval informatiku na University of Washington v roce 1989. Od té doby se naplno věnoval novým technologií, přičemž sám stál u zrodu dvou z nich (o tom si ale povíme trochu později).

Život Nicka Szabo před kryptoměnami je jeden z těch nejzajímavějších. Je tomu tak proto, že i když kryptoměna, konkrétně Bitcoin, spatřila světlo světa až v roce 2008, Nick Szabo o podobných technologiích a myšlenkách mluvil mnohem dříve. Teoreticky se dá říci, že Nick Szabo je z části zodpovědný za to, jak se kryptoměny (zejména Bitcoin) vyvíjely ještě předtím, než byly oficiálně představeny.

Doporučujeme článek: Jak investovat do kryptoměn, pokud chcete zisk 5000 %

Bit Gold jako předchůdce Bitcoinu

Již v roce 1998 vymyslel Nick Szabo technologii, která byla decentralizovaná a měla sloužit jako základní technologie pro digitální měny. I přesto, že tento projekt nikdy nebyl nijak implementován, považuje se za předchůdce a hlavní inspiraci pro Bitcoin. Právě proto se často Nick Szabo spojuje i s osobou Satoshiho Nakamota.

V projektu Bit Gold šlo o řešení jakýchsi kryptografických puzzle, na což řešitel potřeboval výpočetní techniku ​​svého počítače. Po vyřešení daného rébusu (puzzle) by se toto řešení stalo součástí nového, náročnějšího rébusu. To by vytvářelo jakousi síť nebo řetěz řešení a nových rébusů – puzzle. Platilo také pravidlo, že dokud se většina řešitelů daného problému neshodla na jednom řešení, tak se tyto puzzle nepovažovaly za vyřešené, a tudíž nemohlo dojít ke vzniku nových puzzle.

Pomocí Bit Gold se Nick Szabo snažil poukázat na několik problémů, kterými se tehdejší (ale i dnešní) svět zabýval opravdu velmi málo. Jelikož se Nick nevěnuje jen informatice, ale i ekonomii, snažil se prostřednictvím Bit Gold poukázat na závislost moderních finančních systémů na middlemenovi neboli třetí straně. Bit Gold měl nabídnout zcela novou perspektivu a řešení těchto problémů. Třetí strany jsou považovány za bezpečnostní díry v systému.

Už v názvu, Bit Gold, se Nick snažil vystihnout to nejpodstatnější. “Bit” mělo ukazovat na bity, které jsou posílány a přijímány v rámci řešení puzzle. “Gold” mělo znamenat podobnost, kterou má tato technologie vykazovat ve srovnání se skutečným kovem, jakým je zlato. V popisu, jak by měl projekt Bit Gold fungovat, Nick podrobně popsal několik kroků, které se velmi podobají na to, jak dnes ve skutečnosti blockchain opravdu funguje.

V původních návrzích bylo definovaných hned několik myšlenek, které vy dnes už určitě znáte. Jedná se například o hashing, proof-of-work koncept, dosažení konsensu nebo veřejný string of bits (řetěz bitů), který bychom dnes mohli označit slovem blockchain. Pokud jste si však mysleli, že to je od Nicka Szabo všechno, tak vás ještě určitě překvapíme. Nick má na svědomí ještě (minimálně) jeden obrovský počin.

Tip redakce: Blockchain změní historii – co všechno umí?

Smart kontrakty

Ano, i smart kontrakty byly definovány právě Nickem. Technologie, kterou využívá druhá největší kryptoměna, Ethereum, byla dokonce představena ještě dříve než samotný Bit Gold. Již v roce 1996 vyjádřil Nick veřejně svou myšlenku, když vydal článek s názvem “Smart Contracts: Buiding Blocks for Digital Free Market” (Smart Kontrakty: Budování Bloků pro Svobodný Digitální Trh).

V tomto svém pojednání nastínil jednoduchou myšlenku. Tou bylo uzavření kontraktu mezi dvěma stranami (zejména cizinci), který se odehrál bez jakékoliv pomoci další strany. Nick prezentoval myšlenku, že kontrakt je úplným základem pro volný / svobodný trh. Myslí si, že kontrakt by měl sloužit právě lidem, a tudíž by potřeba nějaké další třetí strany neměla vůbec existovat.

Svou myšlenku vysvětloval na jednoduchém příkladu automatu.

“Automat je krásným příkladem kontraktu, kdy netřeba middlemena. Stačí vám pouze vhodit správně mince do automatu a vypadne vám odtud to, co jste si vybrali. Pokud jste vhodili nesprávné mince, automat vám je vrátí.”

Přestože si to uvědomuje jen velmi málo lidí, tak automat je jednouchý příklad smart kontraktu. Funguje totiž na stejném procesu jako smart kontrakty. Analogie “if this, then that” (pokud toto, pak tamto) je v tomto případě zcela jednoznačná. Jestliže vhodíte správný počet mincí, pak vám vypadne nápoj. Pokud nevhodně správný počet mincí, pak vám nápoj nevypadne. Jak prosté.

Pro Nickovu myšlenku však byla podstatná ještě jedna věc. A to, že smart kontrakty musely být ověřitelné, veřejné, distribuované a musely mít schopnost uskutečnit se bez jakékoli pomoci další strany.

Nenechte si ujít: Co je úspěch a jak ho dosáhnout

Szaboshi Nickamoto?

Je tedy Nick Szabo ten skutečný Satoshi Nakamoto? V tomto článku jsme vám už určitě předložili dostatek důvodů, proč by jím opravdu mohl být. Bit Gold, ale i smart kontrakty byly jeho myšlenky a tak by se nikdo nemohl tvářit překvapeně, kdyby jednoho dne Nick Szabo oznámil, že právě on je ten skutečný Satoshi Nakamoto.

I přesto, že toto tvrzení sám Nick Szabo několikrát vyvrátil, nemůžeme si být 100% jisti. Stačí si jen dobře prohlédnout obě jména. Nick Szabo a Satoshi Nakamoto. Iniciály jsou tytéž. Opravdu je to jen náhoda? (Trochu konspirace pro pobavení). Samotný The New York Times v jednom ze svých článků uvedl, že Nick Szabo je podle nich největším adeptem na post Satoshiho Nakamota.

V roce 2014 jeden z redaktorů, se kterým dělal Nick rozhovor, naschvál oslovil Nicka jménem Satoshi. Nick se však pouze pousmál a reportérovi sdělil, že i přesto, že on Satoshi Nakamoto není, tak ho lidé takto nazývají poměrně často, takže si na to už musel zvyknout.

Mohlo by vás zajímat: Long proces na BTC může začít, naznačuje snížena volatilita

Závěr

Nick Szabo je jednou z nejpodstatnějších osobností v kryptosvětě. On sám jej možná formoval ještě předtím, než vůbec nějaký kryptosvět vznikl. Svými pokrokovými názory, nápady a myšlenkami se výrazně zasloužil o to, aby se v roce 2008 podařilo vydat první oficiální kryptoměnu – Bitcoin. Zveřejnil ji pseudonym známý také jako Satoshi Nakamoto, kterým by možná mohl být i sám Nick.

Budeme rádi, pokud se přihlásíte k odběru našeho YouTube kanálu a nabízíme ke shlédnutí naše nejnovější video:

Přeloženo ze slovenského originálu, autorem článku je Marek F.

Zdroje:
unblock.net
investopedia.com
wikipedia.org

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Mustafa Ahmed Kokotino

Jo jasně Szabo je Satoshi ale z účtu Satoshiho od roku 2009 nezmizel ani jeden Bitcoin ani žádný převod .Szabo je miliardař a žije jak socka , každý kdo vytvořil kryptoměnu ji už dávno prodal jako Lee a jeho Litecoin či hrabe pro sebe jak tvůrci Zcash kde 10% jim jde do kapsy nebo Dash kde tvůrci vlastní 50% tohodle shitcoinu .Ale jediný Szabo se nevzal z účtu ani hovno to víš že jo .

Rob

Tak to zkuste sám. Vytvořte kryptoměnu, která se rozšíří, dosáhne decentralizace a zhodnotí. Vyřešte problém škálování, případně navrhněte způsob anonymizace transakcí či vlastní šifrovací metodu, která nahradí nejrozšířenější RSA, navrhněte dokonalejší ukládání transakcí a možná vám pomalinku začne docházet, že taková práce si odměnu zaslouží. Kvalitní týmy jsou schopné pracovat i při propadech cen, převyšujících 80% z ATH. Výše této odměny záleží jen a jen na lidech. Krom toho je, myslím, vždy lepší pro společnost, když případné bohatství spravuje někdo jiný, než například ten, který neumí ani kloudně napsat větu a přitom se vyjadřuje jak dlaždič (míněno obrazně). Malým tajemstvím budiž, že ani vývojáři kryptoměn si své tokeny do hrobu nevezmou. Všeho dočasu. Máme pouze možnost zanechat po sobě v ideálním případě lepší svět…

spot_img