Blockchain změní historii – co všechno umí?

0
(0)

Blockchain – kouzelné slovo, které se ve vztahu s kryptoměnami skloňuje nadmíru často. Přesto mnoho lidí dosud neví, jak funguje, k čemu je určen a jak je celá technologie vlastně postavena. Na internetu najdete stovky nejrůznějších definicí, ale my vám ušetříme práci a vysvětlíme vám v kostce, jak lze blockchain využít prakticky a proč je tolikrát označován minimálně za evoluci.

Není všechno zlato co se třpytí

Zlí jazykové by mohly tvrdit, že je tato technologie jen předčasným řešením problému, který vlastně ani neexistuje. Zkrátka, že předběhla svou dobu a v dnešním světě, byť rychle se rozvíjejícím, zatím nemá moc šancí se prosadit. Mají ovšem pravdu pouze napůl. Blockchain je v samotné podstatě obyčejná databáze. Markantní rozdíl je ovšem v tom, že tato databáze je decentralizována, avšak i o tom by se dalo polemizovat. Pojďme se podívat například na hlavního tahouna trhu – na Bitcoin. Každá transakce, která proběhne na síti, jež spojuje přes 200 000 počítačů po celém světě, je zapsána do blockchainu a každý má možnost si ji přečíst. Ve zjednodušené podobě se jedná o otevřenou účetní knihu, do níž může každý libovolně nahlédnout, ale místo jména uvidí jen složitě zašifrovanou transakci.

Tyto peněžní pohyby se dělí na bloky, v nichž jsou evidovány. Díky tomu nedojde k duplikaci mince a nemůžete provést tu samou transakci dvakrát. Síť si ji zapamatuje a byť nebude vědět, odkud (z jakého počítače) přesně přišla, je v systému “vytesána do kamene”. Po Bitcoinu následovaly další kryptoměny a vytvořily si vlastní takovou síť. Příznivci tohoto řešení obhajují především potenciál blockchainu plně nahradit bankovní systémy nebo na tomto základu postavit další služby, které by nebyly ovládány pomyslnými elitami a technologickými giganty. Tím by zanikla i jakákoliv cenzura a potlačení názoru.

Dobrý příklad může být společnost Storj, jež vymyslela způsob, jak efektivně ukládat data na cloudu. Díky platformě Etherum by byla rovnoměrně rozprostřena po celé síti a nemuseli byste se bát, že o ně přijdete. Dalo by se dlouze diskutovat o tom, jak moc je toto řešení bezpečné, ovšem rozhodně jde o inovativní nápad. Pokrokovou ideu blockchainu pomalu přejímají i velké společnosti, jako například JP Morgan a Deposiry Trust and Clearing Corporation, působící na burze. Obchodování dnes probíhá mimořádně rychle a zastaralé technologie ho poměrně brzdí. Právě v tomto případě by na scénu mohl přijít blockchain a zmenšit prodlevu ujednaných obchodů maximálně na několik sekund. Zalíbení si v tomto případě najdou jak startupy, tak kryptoanarchisté.

Kód zahalený tajemstvím

Veřejnosti byl kód blockchainu odtajněn v lednu 2009, tedy chvíli po stvoření pomyslného krále – Bitcoinu. Kdokoliv si mohl program otevřít, prohlédnout, popřípadě ho využít k vlastní tvorbě. Ostatně, na tomto základu byl vytvořen Litecoin. Určitá alternativa k tehdy jediné kryptoměně, jež měla nabídnout rychlejší transakce a menší poplatky. K jinému účelu se blockchain rozhodli využít vývojáři Namecoinu, díky kterému jste si mohli přivlastnit doménu končící na “.bit”. Možná je na místě otázka, k čemu byla tahle myšlenka vlastně potřeba? Avšak i tady nastal ten samý případ jako u ostatních kryptoměn. Příznivci nechtěli být limitováni zvůlí vlády a její možnosti cenzurovat určité internetové domény či stránky. Namecoin zařídil majitelům naprostou anonymitu a zařadil daný web do rozsáhlé provázané databáze, kde si byl každý svým pánem.

Byť byla idea Bitcoinu přinejmenším obdivuhodná, kromě transakcí – a to mnohdy poměrně těžkopádných – se hlavní tahoun kryptoměn nedal využít na nic praktického. Přelom nastal v roce 2013, kdy se na trhu objevilo Ethereum. To nabízelo programátorům jednodušší přístup ke kódu a vývojáři za ním stojící razili názor, že každý si může vytvořit svou aplikaci běžící na bázi blockchainu. O dva roky později přišla zajímavá novinka a platforma, která otevřela fanouškům zcela nové obzory. Jednalo se v podstatě o gambling, ale kontrolovaný třetí nezávislou stranou – blockchainem. Uživatelé si mohli vsadit klidně na to, kdo vyhraje volby, nebo zda bude další den svítit slunce. Obě strany zaslaly určitý obnos, který byl uchován v síti a po vyhodnocení výsledku náležitě rozložen mezi vítěze.

Na první pohled dokonalý systém se ukázal jako velmi rizikový v roce 2016, kdy neznámý hacker vytvořil typ investičního fondu, kde by si sami investoři rozhodovali, do čeho vloží peníze. Jediné investice, a to do sebe, se dočkal právě člověk stojící za tímto podvodným schématem. Odnesl si 50 milionů dolarů v měně Ethera a od té doby je pověst podobných platforem pořádně pošramocena. V kryptosvětě se s podobnými podvody setkáváme den co den, ale tohle byl jeden z mála případů, kdy hackerovi dopomohli k bohatství samotní uživatelé.

Decentralizovaná budoucnost je ve hvězdách

Blockchain vždy byl, je a bude magické slůvko. Příslib revoluční technologie, která změní svět stejně jako ve své době vynález auta nebo internetu. Přesto dokonce i příznivci pořád tápou, jaké využití by mohl v dnešní době mít. Samozřejmě až na spekulaci s kryptoměnami. S jistotou víme již dnes, že tato technologie pořádně otřese základy finančního sektoru a možná i sociálních médií. Představte si například token, ke kterému se váže vaše celá identita. Ten můžete následně využívat úplně všude – v práci, na sociálních sítích, na úřadech. Jde o futuristickou a v některých případech hrůzu nahánějící myšlenku, jež by ovšem mohla najít své uplatnění. Zároveň by blockchain mohl nahradit kupříkladu právníky, voličské komise nebo účetnictví. Vše by bylo propojené a uživatelé by přispívali z pohodlí domova.

Nezbývá než čekat, jak celá situace dopadne. Budoucnost je zkrátka ještě ve hvězdách. Dokonce ani legendární John McAfee a jeho současníci nedokáží přesně určit, kterým směrem se bude pohybovat hodnota kryptoměn. Natož to, jaký dopad bude mít blockchain na společnost. V každém případě je zajímavé sledovat pokusy vlád akceptovat, nebo naopak odmítnout možnost, která se jim naskytla. Například Švýcarsko se stává kryptoměnovým tygrem, zatímco Spojené státy a některé zbylé země Evropy spíše váhají. I kdyby digitální měny padly, blockchain zůstane. Jeho podoba je sice nepředvídatelná, ale vskutku (r)evoluční.

Zdroj:
www.wired.com

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img