Waves smart kontrakty jsou za dveřmi

0
smart-kontrakt-waves

Fanoušci platformy Waves mohou již delší dobu sledovat, jak tento tým efektivně pokračuje ve svých velkolepých plánech. Nyní by nový update mohl otevřít oči i těm, kteří projekt podceňovali.

Před pár dny byl spuštěn aktivační proces, který automaticky nasadí novinky na mainnet.

Jak vidíte na obrázku, nejdříve proběhne update softwaru, posléze hlasování a v poslední fázi aktivace. Update má proběhnout při bloku 1 170 000 a ten přijde na řadu již zítra.

Budeme tedy držet palce, aby se vše dovedlo ke zdárnému konci, protože pak je opravdu na co se těšit.

Smart kontrakty na Waves budou brzy realitou

Pojďme se tedy podívat, co spuštění této novinky na platformě Waves umožní.

Multisignature Wallet

Peněženky s nutností více podpisů, které nemohou být kontrolovány pouze jednou osobou. Pro uskutečnění transakce musí dvě nebo více stran poskytnout své soukromé klíče současně. Dvoufaktorová autentizace bude fungovat i v tomto případě.

Atomic swap

Atomic swapy umožňují stranám vyměňovat si kryptoměny postavené na různých Blockchainech, důvěryhodně. Integrace atomových swapů například umožní, aby se tokeny ERC-20 mohly obchodovat na Waves DEX (decentralizovaný exchange).

Token Freeze

Pomocí funkce Smart kontraktů budete moci zavést parametr, který uživatelům zabraňuje prodávat nebo převádět tokeny z jejich adresy po určitou dobu, tím takzvaně „zmrazí“ tokeny. Tento parametr lze použít na jakýkoli typ transakce.

Whitelist Voting

Funkce pro organizování jakéhokoliv typu hlasování s předem nakonfigurovaným seznamem osob / účtů, které se mohou zúčastnit daného hlasování.

Data Oracles

Oracle je aplikace, která spojuje blockchainový řetězec s externím zdrojem dat.

Dvě fáze implementace Smart kontraktů

Nyní se nacházíme ve fázi (RIDE), která bude umět výše zmíněné funkcionality.

Na decentralizované aplikace si ještě počkáme

Decentralizované aplikace založené na komplexních Turingovských Smart kontraktech budou schopny provádět složité procesy na Blockchainu v závislosti na různých podmínkách. To je ale plánováno pro fázi RIDEON. Proč tedy nemáme rovnou Turingovské Smart kontrakty? Sasha Ivanov to vysvětlil:

„Naše nynější Smart kontrakty nejsou záměrně Turingovské, aby se předešlo nežádoucím scénářům používání (nesmyslné aplikace, které by síť zahltily), a zvýšila se spolehlivost systému.“

„Záměrně nebudeme poskytovat uživatelům možnost vytvářet libovolné funkcionality. Předtím jsme vysvětlili, že se vyhýbáme konstrukcím, jejichž složitost nelze předem předvídat.“

Rozhovor se zakladatelem Waves

Vyzpovídali jsme na konci roku 2017 zakladatele Waves Sashu Ivanova. Co předpovídal pro rok 2018?

Závěr

Všechna tato vylepšení jsou výsledkem neustávající práce týmu Waves. Z malinkého projektu se tak stává stále více použitelný Blockchain s velmi pokročilými funkcemi. Líbí se nám, jakým tempem svou platformu vyvíjejí, a budeme držet palce při druhé fázi Smart kontraktů. Rádi bychom si nějakou tu aplikaci konečně vyzkoušeli.

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na