Jak analyzovat whitepaper – základ pro vaši investici do kryptoměn

0
(0)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Ať už se zajímáte o technologii blockchainu a kryptoměny jako investor, nebo jako developer, pravděpodobně vám neunikl pojem “Whitepaper”. Jedná se o podstatnou součást každého projektu, která v podobě dokumentu vysvětluje potenciálním investorům, čím se projekt zabývá, jaké má cíle a jaký přínos od něho můžeme očekávat.

Vzhledem k výše zmíněnému je tedy podstatné umět v whitepaperu správně číst a pochopit jeho obsah. Dá se říci, že bez porozumění tohoto dokumentu je vaše investice, jemně řečeno, výstřelem naslepo.

S přibývající popularitou kryptoměn se i v této oblasti často vyskytují podvody, které mají za cíl dostat z vás vaše peníze. Tvůrci projektů často vybírají pro svůj produkt zvučné názvy, mají skvělý marketingový projev, ale jejich vize není podložena žádným technickým řešením.

V tomto článku se podíváme na to, jak zpracovat informace z whitepaperu, jak má správný projekt vypadat a jakými technickými kroky má být podložen.

Co je whitepaper

Whitapaper je dokument, jehož úkolem je seznámit zájemce s projektem a uvést příklady použití jeho produktu či služby. Nejedná se přitom pouze o záležitost tykající se blockchainu či kryptoměn. Tyto dokumenty mají podstatně delší historii a uplatňují se v různých technologických a podnikatelských oblastech. Společnosti vydávající whitepaper ho používají v určitém smyslu i jako jistý druh marketingu či prestiže, s cílem prezentovat se jako odborníci na danou problematiku.

Vzhledem k tomuto faktu je potřeba si při analyzování whitepaperu zachovat určitý odstup a brát informace obsažené v něm jako zprávy či myšlenky.

Existuje několik klíčových otázek, které byste si měli při jejich studiu položit. Pojďme se na ně společně podívat.

Co je cílem tohoto projektu

První otázka by měla být poměrně jednoduchá, a sice zaměřena na celkovou podstatu projektu. Pokud se zeptáte, co je cílem projektu, měli byste najít jednoznačnou odpověď. Jak jsem však na začátku článku uvedl, často se stává, že členové daného projektu, dokáží používáním různých kombinací módních slov a technického žargonu značně ztížit hledání odpovědí na tuto otázku.

Více informací o tom, jak poznat podvodnou kryptoměnu, naleznete v tomto článku.

Pokud si tedy nejste jisti, jaký je cíl projektu, existují pouze dva pravděpodobné závěry. Buď je projekt tak pokrokový a progresivní, že budete potřebovat více znalostí, abyste mu porozuměli, nebo ve skutečnosti nic převratného nepřináší.

Bez ohledu na to, co říkají ostatní lidé nebo co čtete na Twitteru, Redditu či na specializovaných fórech, platí jednoduché pravidlo – pokud nerozumíte projektu, neinvestujte do něj.

Jakým způsobem chce projekt dosáhnout svých cílů

Když si zodpovíte otázku, co je záměrem projektu, další věc, jenž by vás měla zajímat, je způsob, jakým chce projekt svých cílů dosáhnout.

Dobrý whitepaper by měl jasně vysvětlit, jak bude technologie fungovat. Jeho obsah by měl být zároveň podán na různých úrovních, aby ho pochopili lidé s různými technickými znalostmi. Jako příklad by mohl sloužit whitepaper Bitcoinu, který je napsán skutečně výborně. Pokud jste tedy ještě žádný nečetli, začněte s ním. Pomůže vám získat představu, jak má takový dokument vypadat.

Bitcoin whitepaper nájdete zde. Pokud neovládáte Angličtinu, koukněte na český překlad.

Dobře formulovaný whitepaper je znakem dobře promyšleného projektu. Pokud jste tedy nepochopili, jakými způsoby chce tým naplnit své cíle, je třeba svou investici dvakrát zvážit.

Proč potřebujeme právě tento projekt

Je velmi důležité, abyste prozkoumali záměr projektu v kontextu reálného života. Kdo bude používat tento produkt a proč je toto řešení lepší než cokoliv, co již v současnosti existuje? Pokud na tuto otázku nenaleznete jasnou odpověď, může se stát, že jak rychle zazáří, tak rychle i zhasne. A s tím i vaše investice. Zkuste si udělat průzkum. Existují stovky projektů využívající blockchain technologii a je dost možné, že podobný projekt již existuje.

Závěr

Studování whitapaperu je především o hledání odpovědí na vaše otázky ohledně životaschopnosti projektu. Teprve po jejich zodpovězení by měly nastoupit vlastní sympatie či jakýsi vnitřní pocit, že tohle je to, do čeho chcete investovat.

Tyto dokumenty jsou napsány společnostmi, které svůj produkt ještě ani nezavedly, takže je zde mnoho neznámých, a proto buďte opatrní.

Pokud se nakonec rozhodnete investovat, postupujte podle osvědčené filozofie a neinvestujte více, než si můžete dovolit ztratit. Ani nejlepší whitepaper nemusí zaručit, že projekt bude v budoucnu úspěšný. Na druhou stranu špatný whitepaper může napovědět, že je předem odsouzen k selhání.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img