USA vytiskly za jediný měsíc víc dolarů než během dvou století – V jakém stavu je ekonomika ČR?

3.5
(196)

Zprávy a souhrny

[Odpolední zprávy] • Bitcoin opět silně koreluje s tradičními trhy • Známé dílo od Banksyho spáleno a ztokenizováno • a další články

Podívejte se na stručný přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během uplynulého dne v kryptosvětě. TRHY Navzdory tomu, že se Bitcoin...

[Večerní souhrn článků] • Netflix pravděpodobně nakoupí bitcoiny • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...

Tiskárna Fedu se v posledních měsících rozjela vskutku nevídaným  tempem – ale musí to opravdu nutně vést k inflaci? Ředitel společnosti Pantera Capital nabízí svůj pohled na aktuální dění.

V dopise investorům generální ředitel společnosti Pantera Capital, Dan Morehead, poznamenal, že Spojené státy vytiskly v boji proti finanční krizi (zapříčiněné pandemií COVID-19) šokující množství nových peněz.

“Spojené státy vytiskly v červnu více peněz, než v prvních dvou stoletích po svém založení. Minulý měsíc byl schodek rozpočtu USA 864 miliard USD, což je více, než byl celkový dluh vzniklý od roku 1776 do konce roku 1979”

Morehead dodal, že Pantera Capital vidí řešení současné krize v BTC. Rovněž nabídl srovnání, co USA dokázaly s prvním vytištěným bilionem dolarů v minulosti:

“S prvním vytištěným bilionem dolarů jsme dokázali porazit britské imperialisty, koupit Aljašku a Louisianu, porazili jsme fašismus, zvládli Velkou hospodářskou krizi, vybudovali systém dálnic a jako první stanuli na Měsíci.”

Morehead uvedl výslednou inflaci jako hlavní důvod, proč bychom se měli přesunout z papírových peněz do Bitcoinu. Podle generálního ředitele není potřeba v případě BTC čísla upravovat o inflaci, neboť tady žádná inflace neexistuje.

A co na to Peter Schiff?

Populární zastánce zlata (a také věčný kritik kryptoměn), Peter Schiff se také vyjádřil na svém Twitteru na adresu Fedu, v čele s jeho předsedou Jeromem Powellem, který se tento týden nechal slyšet, že Fed přece využívá “celou řadu nástrojů” k tomu, aby zvládli krizi vyvolanou pandemií koronaviru.

“USA se chystají zažít jedno z největších inflačních období ve světové historii […] veškerá důvěryhodnost, kterou Fed kdy měl, bude ztracena.”

Důvěra ve stimulační balíčky USA klesá

Včerejší hospodářská čísla ukázala, že propad amerického HDP (v přepočtu na celý rok) činí téměř neuvěřitelných 32,9 %, a mnozí odborníci začínají zpochybňovat skutečnou účinnost vládních stimulačních balíčků.

Tento drtivý ekonomický pokles sebou přináší i velký nárůst nezaměstnanosti, kdy zejména v Kalifornii došlo k velkému nárůstu počtu nezaměstnaných. Celkově lze říci, že nároky na nezaměstnané společně s kolapsem HDP ukazují, že stimulační balíčky neměly tak velké účinky, jak se tvrdí.

Jak je na tom ČR?

Český statistický úřad dnes oznámil dlouho očekávaný údaj – zatím pouze předběžný – o vývoji hrubého domácího produktu v ČR ve druhém kvartále. Ekonomičtí analytici očekávali mezičtvrtletní pokles HDP o 10,1 %, skutečnost byla o něco příznivější a reálný pokles činí 8,4 %. 

Meziroční pokles HDP, což je pro většinu lidí lépe uchopitelný údaj, dosáhl hodnoty -10,7 %, očekávaný pokles byl -12,3 %. I když se jedná o první nástřel a čísla ještě budou nejspíše trochu revidována, dávají nám už teď celkem slušnou představu, jak na tom naše ekonomika opravdu je.

Propad HDP byl způsoben především výrazným propadem zahraniční poptávky, nižší spotřebou domácností a nižší investiční aktivitou. Dá se říci, že jedinou složkou, která HDP ještě jakžtakž podržela, byly výdaje vlády. Tady je ale otázkou, zda vládní výdaje (i když se sem dle metodiky zahrnují) je vůbec vhodné považovat za růst.

Dojde ale opravdu k růstu cen?

Navzdory rozšířeným obavám z inflace mnozí odborníci předpovídají, že spotřebitelské ceny naopak vstoupí do období deflace – přesně to se stalo v Austrálii tento týden, kdy společnost ABC News informovala, že spotřebitelské ceny v zemi v červnu reálně poklesly o 1,9 %.

Podle nich je inflace ve skutečnosti skryta spíše v cenách aktiv, než ve spotřebitelských cenách a že tisk peněz podpořil rally na akciovém trhu uprostřed období pandemie.

Závěr

Závěrečná slova nechám dnes na Danovi Moreheadovi, který přidal jednoduchou investiční strategii, jak se co nejlépe vypořádat s aktuální situací po vypuknutí pandemie: “Zůstaňte v kryptoměnách alespoň tak dlouho, dokud nebudou znovu otevřeny školy, obchody a nezačnou opět fungovat všechny služby – až do té doby nebude ekonomika fungovat a neustále budou tištěny nové a nové peníze.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.5 / 5. Počet hlasujících 196

Buď první kdo článek ohodnotí

63 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
63 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře