[Pro začátečníky] Kryptoměny vs. fiat měny – 1. díl

4.8
(12)
V
V
Pod touhle maskou je toho Víc než jen maso, pod touhle maskou se skrýVá idea. Je mi ctí, že tě poznáVám a můžeš mi říkat...V.

V dnešní přetechnizované době se fyzické měny, papírové peníze nebo mince, používají výrazně méně, než tomu bylo v minulosti. S tím, jak se transakce stále více digitalizují, roste poptávka po jiných formách měn, ke kterým patří kryptoměny a digitální měny (PayPal, Wepay, Webmoney, Qiwi). Stále větší procento lidí má tedy tendenci k platbě za zboží a služby používat elektronické peníze namísto těch klasických papírových, zvaných fiat měny.

Kryptoměna a digitální měna

Velmi často se setkáváme s tím, že lidé staví tyto dva výrazy na stejnou úroveň, což následně vede k zaměňování těchto dvou odlišných pojmů. A věřte, že je mezi nimi opravdu obrovský rozdíl.

Digitální měna nebo také digitální hotovost je termín obecný, který se používá k popisu všech elektronických peněz. Digitální peníze fungují úplně stejně jako fiat měny. Jejich hlavní vlastností je však nehmotnost. Fiat měna se převede do digitální podoby a uloží se do elektronické peněženky. A právě díky této nehmotnosti můžete digitální peníze obchodovat online, tj. provádět okamžité transakce přístupem k elektronické peněžence. Následně tuto digitální měnu můžete použít k platbě za služby, k nákupu zboží nebo odeslání jiným lidem.

Na rozdíl od digitální měny je  kryptoměna její variací nebo druhem. Je to měna poháněná technologií blockchain, která zahrnuje kryptografii. Blockchain je příčinou odstranění potřeby třetích stran a tím je také zajištěna decentralizace celého platebního systému.

Fiat měna

Fiat znamená papírové peníze nebo mince vydané vládou ve formě zákonného platidla. Jednoduchým příkladem jsou měny zemí, jako jsou americký dolar, britská libra, frank, euro a další. A co to je fiat měna? Je to kus papíru nebo kovu, jehož hodnota je určena silou vlády (ekonomikou) a není podložena žádnou z komodit, jako je např. zlato nebo stříbro.

Historie fiat měny sahá až do 11. století. S touto novinkou přišli jako první Číňané, kteří začali vydávat papírové peníze výměnou za hedvábí, zlato nebo stříbro. Postupem času se tato platidla rozšířila do celého světa. A jaké jsou výhody fiat měny, které jsou ovšem zároveň považovány za podstatné nevýhody? 

„Výhody“

  • ekonomická stabilita – s ohledem na to, že fiat peníze mohou být vládou více či méně kontrolovány, má se obecně za to, že země mají větší flexibilitu, když čelí hospodářským změnám nebo stojí na pokraji hospodářské krize
  • potenciál pro růst – vláda může zvýšit nabídku fiat peněz pouhým tiskem nových bankovek, což může stimulovat ekonomický růst

Nevýhody

  • inflace – protože vláda může snadno vytisknout nové bankovky, je velmi pravděpodobné, že fiat měna utrpí inflaci. Takovýchto zdokumentovaných případů již existuje velmi mnoho.
  • hodnota vázaná na vládu – protože fiat měna není podložena žádnými komoditami, jako je stříbro nebo zlato, musíme se spoléhat na stabilitu vlády. Nejhorší scénář je ten, že se hodnota fiat měny může zcela zhroutit.
  • žádné soukromí – vláda může rychle identifikovat a sledovat kdo, kdy a kde utrácí fiat měnu a za jakým účelem
  • vysoké poplatky a stanovené limity – je poměrně směšné, když banky stanovují denní limity pro výběr a utrácení vašich peněz. U mezinárodních převodů je situace ještě horší – musíte zaplatit vysoké poplatky, abyste odeslali peníze do cizí země.

Závěr

V dnešním prvním dílu jsme si vysvětlili rozdíl mezi kryptoměnou a digitální měnou a blíže jsme se podívali na fiat měny, zejména na jejich „výhody“ a nevýhody.

V příštím dílu nás čeká pohled na kryptoměny, na jejich výhody a nevýhody a rovněž pohled na budoucnost kryptoplateb.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasujících 12

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img