Před nedávnem člen amerického kongresu naznačil, že v souvislosti pandemií nemoci Covid-19 a hrozící ekonomickou recesí je čas na univerzální základní příjem (UBI). Co může tento univerzální základní příjem přinést?
Poskytnutí základního příjmu
Univerzální základní příjem znamená, že občané daného státu by od vlády měsíčně obdrželi částku ve výši životního minima, ať už lidé pracují, či nikoliv. Částka by se lišila dle hospodářství dané země. Na základní příjem by (kromě dospělých) dosahovaly i děti sníženou částkou.
Lidé by tak nemuseli mít strach o zaplacení nájemného a základních potravin. Vzhledem k obavám, které plynou z blížící se ekonomické recese, způsobené pandemií koronaviru Covid-19, tak může univerzální základní příjem pomoci ekonomice.
Ačkoliv se aktuální ekonomická situace trochu liší od té z roku 2008, ekonomové se shodují, že aktuálně potřebuje ekonomika injekci v podobě hotovosti. O podporu v nezaměstnanosti zažádalo v USA v minulém týdnu více než 3 miliony občanů, tudíž dochází k tomu, že lidé utrácí méně.
Digitální měna jako základ
V několika asijských zemích během února letošního roku rozdala tamní vláda svým občanům několik stovek dolarů v podobě daru, aby občané mohli utrácet. Hong Kong rozdal sedmi milionům občanům na 10 000 hongkongských dolarů.
Téma UBI, které se diskutovalo v americkém Kongresu, může pomoci občanům platit nájem a odlehčit ekonomice, ale přináší také několik problémů. Vlády kupříkladu postrádají aktuální informace o totožnosti a adrese potřebné pro fyzické dodání peněz.
Digitální měna v tomto případě tak může fungovat jako účinné platidlo, které dokáže efektivně a rychle zajistit univerzální základní příjem. Lidé by tak měli přístup ke své digitální měně prostřednictvím chytrého telefonu či jiného zařízení.
Závěr
Ekonomové tvrdí, že poskytování univerzálního základního příjmu by mohlo zvýšit riziko inflace. Lidé, kteří z důvodů pandemie či ekonomické recese přijdou o své zaměstnání, by se nemuseli obávat nezaplacení svých závazků.
Nepodmíněný základní příjem teď nikdo nezavede.
„Airdrop“ peněz nepochybně ano.
Podstatné je, že to ale musí vypadat jako milosrdenství vlády, které se může a nemusí (když budete volit špatně, aaaaano?) opakovat.
Ze stejného důvodu vláda AB přidává důchodcům ráda „výjimečně“ a nerada „systematicky“.
Každý _musí_ vědět, že má za ty dary být vděčný konkrétním osobám co se na něj zubí z obrazovky, nikoliv „systému“, „úřadu“ nebo „algoritmu“.