Čínská digitální měna představuje pro americký dolar hrozbu

0
(0)
Michal Fortýn
Michal Fortýn
Jsem kryptoměnový nadšenec a redaktor, působící na portálu kryptomagazin.cz, rád pracuji s novými technologiemi. Jako gamer rád sleduji herní scénu a zajímám se o propojení herního světa s tím kryptoměnovým. #memelord

Cvičná krizová simulace prováděná bývalými vysoce postavenými vládními úředníky USA ukázala, že dominantní postavení dolaru v globálním finančním systému by bylo vážně oslabeno vydáním čínské digitální měny.

Digitální měnové války

Bývalí úředníci, kteří nyní pracují na univerzitě Harvard, simulovali situaci, kdy Severní Korea dokázala úspěšně vypustit jadernou raketu, financovanou digitální měnou Číny. Díky digitálnímu jüanu by centrální banka Číny obešla globální bankovní systém.

Krizový scénář vyeskaloval k dodání jaderné hlavice za pouhých šest až devět měsíců. Cvičení poskytlo varování o síle kryptoměn v rychle se měnícím finančním prostředí. Ředitelka výzkumu, Neha Narula, řekla:

„Základní povaha peněz se mění. Digitální měny fungují vcelku dobře. Vstupujeme do nové éry programovatelných peněz.“

Předseda Federálního rezervního systému, Jerone Powell, oslovil americké zákonodárce. Dle jeho slov FED pečlivě sleduje činnosti ostatních centrálních bank s cílem identifikovat potenciální přínosy pro svět.

Katastrofické scénáře

Rada národní bezpečnosti jednala o alternativách k americkým sankcím. Diskutovali, jak by mohla vypadat budoucnost USA, pokud by ekonomická dominance dolaru skončila, a zda si USA dokáží vytvořit vlastní digitální měnu.

Ředitel střediska mezinárodní bezpečnosti a diplomacie, Ashton Carter, hrál v simulaci amerického ministra obrany. Výsledky cvičení měnové války komentoval:

„Nemůžeme nechat Čínu, která používá vlastní digitální měnu jako způsob, jak proniknout do toho, co bylo tradičně naší silou. Musíme tomu nějak čelit.“  

Všichni zúčastnění došli k závěru, že je důležité vyvinout digitální možnosti, aby byl současný mezinárodní platební systém bezpečnější. Čína však není jedinou zemí na světě, která vyvíjí vlastní digitální měnu.

Závěr

Zdá se, že Čína nahání se svojí digitální měnou větší strach, než se dalo očekávat. Pokud USA nezačnou myslet více digitálně, americký dolar nebude mít ve světě takovou dominanci. Jaký by to mohlo mít vliv na celkové geopolitické dění je ale otázka. Institut ekonomických sankcí ale poslední dobou nefungují úplně podle plánu.

Co číst dále

[Polední zprávy] • CEO PayPalu Dan Schulman hodluje Bitcoin • Čína se zaměřila na identifikaci a likvidaci nelegálních kryptoburz • a další novinky

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img