Čína už neuvažuje o zákazu kryptotěžebního průmyslu

0
(0)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Již v dubnu 2019 zvažovala Čínská národní komise pro rozvoj a reformu (NDRC) omezení nebo vyloučení kryptotěžebního průmyslu. Nejnovější pokyny od NDRC se o tomto však již nezmiňují.

Přizpůsobení průmyslové struktury

Agentura Reuters 9. dubna letošního roku informovala, že NDRC 8. dubna oznámilo, že zkoumá veřejné mínění o revidovaném seznamu odvětví, která chce povzbudit, omezit nebo dokonce odstranit. Tento seznam, známý jako „Průvodní katalog pro přizpůsobení průmyslové struktury“, je vydáván již od roku 2005.

Přizpůsobení průmyslové struktury

Průvodní katalog je doplňující dokument k prozatímnímu nařízení o podpoře přizpůsobování průmyslové struktury. Když vyšel poprvé, tak pokrýval více než 20 průmyslových odvětví, která zahrnují zemědělství, vodní hospodářství, těžbu uhlí, energetiku, dopravu, informační průmysl, železo a ocel, barevné kovy, petrochemický průmysl, stavební materiály, strojní zařízení, lehký a textilní průmysl, služby, ochranu životního prostředí a ekologie, zachování a komplexní využívání zdrojů atd. A z toho bylo až 539 položek v kategorii podporovaných, 190 jich bylo v kategorii omezených a 399 v kategorii, které měly být časem odstraněny.

Ve zprávě agentury Reuters se dále uvádí, že návrh původní verze průvodního katalogu počítal s tím, že těžba kryptoměn patří mezi aktivity, které NDRC chce postupně ukončit. A to proto, že nedodržovaly příslušné zákony, předpisy a byly potenciálně nebezpečné. Také znamenaly plýtvání zdroji a znečišťovaly životní prostředí. A právě do 7. května tohoto roku měla veřejnost možnost tento seznam připomínkovat.

Předešlý postoj Číny vůči kryptu

Ačkoliv Čínská lidová banka (PBoC) v září 2017 zakázala tzv. initial coin offerings (ICO), tak zatím byla kryptotěžba legální ekonomická činnost. Nicméně, úřady prý od toho různými způsoby odrazovaly, protože to zbytečně spotřebovávalo hodně energie a Čína právě bojuje o energetickou stabilitu země. Například 4. ledna 2018 společnost South China Morning Post (SCMP) uvedla, že podle svých nejmenovaných zdrojů se Čína zaměřila na vytlačení kryptoměnových těžařů a to tím, že jim omezila spotřebu energie. Čínští úředníci se k tomuto kroku uchýlili, protože se obávaly, že těžaři mají, co se týče spotřeby energie, příliš velkou výhodu a zbytečně energetickou síť zatěžují, čímž omezují jiné spotřebitele.

Zdá se však, že Čína již nemá zájem na myšlence zakázat tento nový průmysl. Nově zrevidovaný průvodní katalog pro přizpůsobení průmyslové struktury, který nabude platnost již na začátku roku 2020 již tuto aktivitu neuvádí v seznamu činností, které mají být ukončeny.

Závěr

Pamatuji si, jak se v roce 2017 neustále strašilo Čínou. Byl to takový univerzální strašák, který se využíval pořád dokola a ono to i stále dokola fungovalo. Už tehdy muselo být těm zkušenějším jasné, že tyto tzv. FUDy mají až podezřele velký vliv na trhy s kryptoaktivy. Během roku 2017 totiž ve velkém vstupovaly na trh spousty lidí, kteří tomu vůbec nerozuměli. A tyto davy potom byly dosti háklivé na cokoliv, co jim bylo předhozeno v negativním světle. Jestli se tedy ještě někdy dožijeme dalšího bull runu na Bitcoinu, tak všichni FUDaři si budou muset najít něco jiného, než tu Čínu. 

Co číst dále?

06.11.19 Technická analýza komodity zlato – žlutý kov má po breakoutu!

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Lakatoshi

Ale,ale,ale takze Cina zase uz pokolikate otocila ? Nechapu jak “kryptoanarchistum” muze nevadit fakt ze kontrolu nad BTC (z velke casti) drzi tenhle totalitni rezim ?! Ktery to samozrejme bude manipulovat ve svuj prospech.
A jaktoze nikdo neupozornuje na fakt,ze zatimco vlastnim obcanum (tem neprivilegovanym) zakazou jakekoli obchodovani s kryptomenama (protoze obycejni joudove by tam prodelali trenky a kapital z toho zkoncil buhvi kde v zahranici),ale joudy ze zahranici v nakupu shitcoinu made in PRC podporuji (kapital pak konci v Cine),proto vydavaji takovahle prohlaseni.

spot_img