Udělí nová směrnice EU o praní špinavých peněz kryptoměnám pořádný boost?

0
(0)

Pátá směrnice o praní špinavých peněz (AMLD5) vstoupí již brzy v platnost a neúmyslně podpoří také kryptoměnový průmysl v EU. Podle toto nové směrnice se bude se společnostmi, které se zabývají kryptoměnami, zacházet stejně jako se všemi jinými podniky.

Odvětví blockchainu vždy považovalo regulace za jednu z největších brzd dalšího rozvoje. Poslední návrh směrnice proti praní špinavých peněz v Evropské unii by však mohl mnohé změnit.

Směrnice dává kryptoměnám nový impuls

V pořadí již pátá směrnice o praní peněz (AMLD5) byla oficiálně podepsána v červenci 2018 a v platnost vstoupila 10. ledna tohoto roku. Seskupuje veškerá virtuální aktiva a jejich poskytovatele jako „povinné subjekty“. Podle Pawla Kuskowského, redaktora Forbes, se oblast kryptoměn bude řadit do stejné právní kategorie jako banky, zpracovatelé plateb, hry a další služby související s hazardními hrami. Ve skutečnosti to znamená, že s firmami, které se zabývají kryptoměnami, se bude zacházet stejně jako s ostatními.

AMLD5 však jde v posílení ochrany průmyslu kryptoměn ještě dále. Banky nyní musí poskytnout platné, individuální zdůvodnění odmítnutí služeb konkrétnímu zákazníkovi. Nemohou již jednoduše zakázat služby související  s kryptoměnami. To znamená, že miliony dalších zájemců si budou moci konečně kupovat virtuální aktiva bez vměšování bank.

AMLD5 má samozřejmě i své nedostatky a v žádném případě nelze říci, že jde o směrnici zaměřenou primárně na kryptoměny. Otevírá ale dveře kryptoměnovému sektoru a dává mu šanci se prosadit mezi ostatními zavedenými sektory. Rovněž objasňuje některé z otázek, které podniky, zaměřující se na kryptoměny, měly v minulém roce s novými standardy AML.

Kryptoměny a blockchain v hledáčku EU

Evropská unie již nějakou dobu kryptoměny a blockchain pečlivě sleduje a zkoumá. Od roku 2016 se konají workshopy a byly zřízeny speciální výbory, aby prozkoumaly potenciál blockchainu. Zazněly také požadavky (zejména v důsledku loňského odhalení projektu Libra od Facebooku) na vytvoření „digitální měnu EU“.

Závěr

I když EU kryptoměny aktivně nepodporuje, její politika otevírá dveře blockhainu na jeho cestě k většímu prosazování, dokořán. Díky této nejnovější směrnici udělaly digitální měny zásadní krok – bude se s nimi zacházet stejně, jako s ostatními podniky. AMLD5 tak bude mít v nadcházejících letech významný dopad na evropské odvětví blockchainu.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img