Facebook mění Libru, chce ji navázat na jednotlivé hlavní fiat měny

0
(0)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Nový plán Facebooku na navázání digitální měny Libra na hlavní fiat měny zatím nepřesvědčil americké zákonodárce. Co vlastně Facebook plánuje? 

Přepracovaný white paper a nové plány

Zatímco celý svět řeší pandemii koronaviru, Facebook, potažmo jeho odnož Calibra, která má na starost vydání digitální měny Libra, v tichosti přepracovávala white paper této kryptoměny. A s čím tedy přišli?

Původní, ambicióznější plán Libry, počítal s novou globální digitální měnou, navázanou na koš fiat měn z různých zemí. To byl jeden z hlavních důvodů, proč tento plán neprošel u politiků, regulačních orgánů a centrálních bankéřů na celém světě, protože se obávali, že by to ohrozilo jejich měnovou suverenitu a dohled nad měnovými operacemi.

Problémy s regulátory vyděsily velké členy sdružení Calibra PayPal a Mastercard, kteří projekt v říjnu opustili. Nyní tedy Calibra oznámila, že místo globální kryptoměny vydá  řadu stablecoinů, z nichž každý bude vázán na určitou státní fiat měnu.

Kritika zákonodárců

Sylvia Garcia, členka sněmovního výboru finančních služeb, ve čtvrtek uvedla, že ani nový, revidovaný plán asociace Calibra “neřeší obavy, které se projektu týkají”.

“Zůstává prostě příliš mnoho nezodpovězených otázek, proč Facebook rozvíjí kryptoměnu. A jak to ovlivní globální ekonomiku a spotřebitele,” uvedla ve svém prohlášení texaská demokratka.

Facebook a Asociace Calibra měli příležitost se zabývat obavami, které jsem se svými kolegy vznesla ve své původní zprávě,“ pokračovala Garcia s odkazem na kongresové svědectví Facebooku Marka Zuckerberga loni na podzim. “Bohužel se rozhodli, že nebudou poslouchat naše obavy, vznesené ohledně Libry.”

Cato Institut a reakce ostatních

„Jelikož je Libra funkčně rovnocenná s PayPalem a dalšími elektronickými platebními sítěmi, s nimiž si je Libra podobná, nový plán by měl být méně znepokojující pro centrální bankéře,“ napsal Diego Zuluaga, analytik v Centru měnových a finančních alternativ Cato Institute.

Libra jako PayPal?

Skeptik David Gerard poznamenal na svém blogu: „Libra je nucena se proměnit v PayPal (ale “Facebookový”) s backend systémem, běžícím na blockchainu, a to bez jakéhokoli důvodu, kromě toho, že je to na blockchainu,“ vtipkoval Gerard.

V říjnu představila zastupitelka Garcia návrh zákona o klasifikaci stablecoinů jako cenných papírů a aby jejich emitenti podléhali dohledu Komise pro cenné papíry a burzy (SEC). Návrh zákona byl postoupen výboru v listopadu.

Ve čtvrtek slíbila: “Budu se i nadále snažit zajistit, aby SEC regulovala jakékoli takové aktivum, a poskytla zabezpečení, které je podle současných zákonů o cenných papírech,” řekla Garcia.

Závěr

Libra je jedním z větších témat již delší dobu. Případná kryptoměna by totiž měla uživatelskou základnu přes 1 miliardu osob, o čemž se nesní ani Bitcoinu. Tato iniciativa Marka Zuckerberga vyvolává kritiku i nadšení. Na jaké straně stojíte? Napište nám do komentářů.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img