Vize PayPalu byla naplněna až kryptoměnami

0
(0)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Satoshi Nakamoto, tajemný tvůrce bitcoinů, kdysi prohlásil, že jeho vizí je „vytvořit globální nezávislou měnu, která nebude moci být ovlivněna a znehodnocena zásahem kartelů bank a vlád.“

Ve skutečnosti je ale toto prohlášení od Luka Noska, jednoho ze spoluzakladatelů Paypalu. Luke popisuje původní vizi společnosti během Světového ekonomického fóra s názvem: Mohou digitální měny posílit důvěru v chaotickém světě? Paypal sice dosáhl velké inovace, své původní vize však nikoliv. Ta byla vytvořit globální měnu nezávislou na zasahování suverénních států nebo centrálních bank.

Luke také naznačil, že naléháním počátečních investorů nemohli tvůrci Paypalu nikdy plně realizovat svůj cíl. Paypal se tehdy rozhodl pro centralizaci, která vyžadovala spolupráci s korporacemi, jako jsou Visa, Mastercard či síť Swift. Tyto společnosti jsou navrstvené na bludiště mezinárodních zákonů o převodu peněz.

Zákon na prvním místě

Slib Paypalu byl tedy narušen fenoménem, ​​kterému se původně chtěli vyhnout. Společnost se musela podřídit mezinárodním zákonům o penězích a blokovat své vlastní uživatele kvůli další spolupráci s mezinárodními sítěmi. Paypal se tomu přizpůsobil a vybudovat inovativní platební síť, která je přístupná ve většině zemí po celém světě. Mnoho zemí se však ocitlo na černé listině kvůli americkým sankcím a snahám potrestat zločince v mezinárodním politickém systému.

Například v roce 2016 musela společnost Paypal zastavit provoz v Turecku z důvodu nového zákona, který požaduje, aby společnost hostila datová centra v zemi (pravděpodobně pro účely dohledu nebo cenzury). Přerušení pravděpodobně ovlivnilo desítky tisíc podniků a stovky tisíc zákazníků.

Mezi další zóny geopolitického nebezpečí nebo země, na něž se vztahují sankce USA, patří: Kuba, Myanmar, Pákistán, Afghánistán, atd. Občané v těchto zemích trpí extrémně omezeným přístupem k celosvětovému finančnímu systému.

Kam nemůže Paypal, může Bitcoin

Občané těchto zemí si tedy museli pomoci sami. Naštěstí existuje možnost digitálních plateb, které by potenciálně Paypal nahradily. Elektronická hotovost typu peer-to-peer nevyžaduje třetí strany ke schválení (nebo cenzurování) transakcí.

Bitcoin může přijímat nebo odesílat kdokoli s internetem a krypto peněženkou, takže jeho přítomnost rostla v autokratických oblastech. V září zveřejnila Amerika zprávu o cca 10 000 Kubáncích, kteří využívají Bitcoin k překonání ekonomických překážek. Od online nákupů přes pronájem hotelových pokojů až po placení účtů za mobilní telefony. Zdá se tedy, že Bitcoin usnadňuje život těm, kteří byli jinak vyloučeni z globální ekonomiky. Podobně je na tom i Turecko, jehož občané smysluplně přijímají decentralizovanou alternativu.

Ze statistického globálního spotřebitelského průzkumu

Existují důkazy o použití bitcoinů v téměř každé zemi, ve které je Paypal omezený. Například v Pákistánu dochází k smysluplnému obchodování s místními bitcoiny oproti národní měně rupii.

UsefulTulips.org, Bitcoin/Pakistani rupee trading volume

Bitcoin ovšem není všelék. Má významné problémy v oblasti UX, vzdělávání, regulace a volatility, které brání jeho použití jako skutečně globálního měnového systému. Doufejme, že některé z těchto nedostatků se s vývojem a přijetím zmírní.

Mohl by Paypal konkurovat bitcoinům?

Současný generální ředitel Paypalu Dan Schulman nedávno naznačil své přesvědčení, že bitcoinová inovace není konkurentem digitálních plateb Paypalu a ani nevěří, že by byla nějakým způsobem konkurenční hrozbou.

„Dokud nebude bitcoin méně volatilní, nebude to měna, kterou obchodníci široce přijímají. 

Peter Thiel, spoluzakladatel Paypalu, přirovnává bitcoiny k „digitálnímu zlatu,“ protože jsou příliš těžkopádní pro použití.

Závěr

Společnost Paypal sice nepřipouští přímou konkurenci ze strany kryptoměn, nicméně jejich původní vizi tyto měny již dávno naplnily: „Digitální měna, kterou budou ovládat jednotlivci místo vlád.” Co si o tom myslíte vy ? Je nějaká možnost, že se v tomhle Paypal plete?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img