Paypal ukončil asociaci s projektem Libra

0
(0)

Zprávy a souhrny

Mluvčí společnosti Paypal během včerejšího dne, 4. října 2019, formálně potvrdil ukončení asociace Paypalu s plánovaným kryptoměnovým projektem Facebooku, Librou.

Pro projekt Libra se jedná o ztrátu jednoho z klíčových členů zakládající asociace (Libra Association).

Regulace jsou příliš tvrdé

Paypal se v reportáži pro zpravodaj The Financial Times nechal slyšet, že hlavním důvodem pro ukončení plánované spolupráce na projektu Libra je neočekávaně tvrdá reakce ze strany amerických regulačních úřadů.

Facebook svůj grandiózní plán na vytvoření globální stabilní kryptoměny oznámil během června tohoto roku. Údajným cílem má být poskytnutí validního online platidla pro miliardy lidí bez přístupu k bankovnímu systému. Jediné, co budou uživatelé potřebovat k přístupu, je chytrý telefon.

Součástí projektu má být koncil tvořený 100 členy. Tito členové pochází z řad samotného Facebooku a také dceřiné společnosti Calibra. Mimo jiné se starají o vývoj plánované digitální peněženky, do které si potenciální uživatelé mohou své Libry ukládat. Dále se v asociaci Libra mají vyskytovat členové společností Visa, Mastercard, Uber a dalších prominentních firem.

Dante Disparte, vedoucí sektoru Libra pro politiku a komunikaci, se v rozhovoru pro The Financial Times nechal slyšet, že vytvoření celosvětové digitální měny „není ničím jednoduchým.“

„Uvědomujeme si, že změna platebního systému je extrémně těžkým posláním. Veškeré společnosti, které se rozhodly vykročit tímto směrem, si musí nejdříve vypočítat všechny možné výhody i rizika toho, čeho se vlastně pomocí vytvoření digitální měny jako je Libra snaží dosáhnout,“

vysvětluje dál Dante svůj pohled na věc.

Asociace Libra na pochybách

Během včerejšího dne, tedy 4. října, se navíc objevily zprávy o potenciálním exitu členů Visa a Mastercard. Stejně jako PayPal se tyto nadnárodní firmy začaly obávat z potenciálních trestů a nejistého zpětného odrazu regulačních entit.

David Marcus, bývalý prezident samotného PayPalu a momentální CEO Calibry, dále dodává, že „neví o žádných dalších společnostech, které by chtěli od projektu odstoupit.“

„Tón veškerých nynějších reportáží na téma Libra je očividně velmi úzkostný a znepokojivý. Ujišťujeme vás však, že zůstáváme v klidu a na projektu dále pracujeme. Díky legitimním obavám o potenciální implikace projektu Libra dosahujeme širší konverzace o tom, jakou hodnotu může stvoření světových digitálních měn společnosti doopravdy přinést.“

Závěr

I přes konejšivé dodatky ozývající se z řad vedení projektu Libra i dceřiné společnosti Calibra zde můžeme vidět určitý vzorec pomalého odstupu podpory dříve kooperativních firem.

V případě PayPalu ostatně není divu – masivní úspěch projektu jako je Libra by mohl znamenat pro oblíbenou platební metodu typu PayPal naprostý konec. V případě, že začne většina uživatelů svou monetární hodnotu měnit rovnou přes aplikaci Facebooku, může se s rostoucí hodnotou svého byznysu PayPal rovnou rozloučit.

Dále to však vypadá, že se státní entity masivního úspěchu digitální měny, která patří nadnárodní celosvětové korporaci jako je Facebook, značně obává. Státní regulační úřady se přirozeně brání a projektům typu Libra budou házet nemalé množství klacků pod nohy.

Co číst dále?

USA: Sněmovna v lednu vyzpovídá Zuckerberga na téma Libra

 

 

 

 

 

 

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: