Federální rezervní systém Spojených států amerických (Fed) před nedávnem oznámil neomezené tištění peněz z důvodů pandemie nemoci Covid-19. Může za této situace nejdůležitější kryptoměna na světě „pochytat“ prchající investory?
Rok 2008
V roce 2008 došlo k velké ekonomické recesi, kdy Federální rezervní systém (Fed) zahájil neomezené tištění peněz. Tento krok ukázal finančním institucím, nejen v USA, že centrální banka bude podporovat ekonomiku jako poslední instance.
Mezi lety 2007 až 2008 došlo ke snížení úrokové sazby z více než 5 % až na 0 %. Cílem tohoto kroku bylo motivovat banky k využívání úvěrových možností během ekonomické recese. Sazba zůstala až do konce roku 2015.
Ačkoliv mnoho odborníků na ekonomiku tvrdí, že nelze porovnávat krizi z roku 2008 s tou současnou, můžeme zde pozorovat pár stejných jevů. V březnu se sazby vrátily opět na 0 % a Fed oznámil neomezené tištění peněz.
Posílení Bitcoinu
Když vláda Spojených států amerických oznámila balíček na boj proti dopadům pandemie koronaviru Covid-19 ve výši 2,2 bilionů amerických dolarů, Bitcoin zareagoval růstem. Kromě Fedu tiskne ve velkém peníze i Evropská centrální banka, Bank of England nebo třeba také Mezinárodní měnový fond.
Money printing:
IMF: $1 trillion
European Central Bank: $821B+
US Federal Reserve: $700B+
Peoples Bank of China $100B+
Bank of England England: $330B+
Reserve Bank of India: $13.5B+
Bank of Australia: $5.5B+This is why Bitcoin was created.
— Bloqport (@Bloqport) March 23, 2020
V současném stavu může Bitcoin působit jako alternativní bezpečný přístav pro investory stejně, jako tomu je u zlata. Lidé po celém světě si uvědomují omezený počet vytěžených BTC, který nemůže být ovlivněn žádnou centrální bankou či vládou.
Závěr
Panika na trhu z pandemie Covid-19 smazala zisky za první dva měsíce letošního roku nejen na akciových trzích a není jasné, jak se cena bude pohybovat do budoucna. V době psaní článku se cena za BTC pohybuje okolo 6400 USD (dle KMC).
„Lidé po celém světě si uvědomují omezený počet vytěžených BTC, který nemůže být ovlivněn žádnou centrální bankou či vládou.“
Akorát si zatím nikdo neuvědomuje, v čem má spočívat ta výhoda.
Ano, Bitcoinu je na světě omezené množství* – stejně jako třeba zlata, cínu, bláta a vody.
Ale co to říká o jejich směnné hodnotě?
* když si odmyslíme neomezené forkovaní, kde nemusí být vůbec zřejmé, která nožička vydličky je ta „nová“ a která je ta „původní“.
Přesně tak, omezené množství je jedna věc ale to že může kdykoliv dojít k forku a tím ke 100 % navýšení množství tím se už nikdo nezabývá…