Jak jste připraveni na příchod krize číslo 4?

4.2
(26)
V
V
Pod touhle maskou je toho Víc než jen maso, pod touhle maskou se skrýVá idea. Je mi ctí, že tě poznáVám a můžeš mi říkat...V.

Jak napovídá nadpis dnešního článku, budeme se dnes bavit o krizi, která se začíná pomalu nad obzorem rýsovat a která určitě přijde. Představte si tedy, že k tomu opravdu dojde a vy třeba přijdete o práci. Tím přijdete o příjem a nepodaří se vám získat jiný. A začnete se dostávat do finančních problémů. Nebudete schopni splácet hypotéku, nebudete mít na zaplacení elektřiny nebo třeba havarijního pojištění na vaše vozidlo a spoustu dalších věcí si prostě nebudete moci dovolit.

Kolaps ekonomiky

Čas od času dochází ke kolapsu ekonomiky a jak ukazuje historie, děje se to znovu a znovu. Ekonomika prostě v určitém čase roste a v dalším klesá. Aktuálně se nacházíme na jakémsi vrcholu, mezi lidmi jsou peníze, je poměrně nízká nezaměstnanost, ale tento stav není udržitelný do nekonečna. A z vrcholu je prostě jediná cesta – dolů. Velké množství ekonomů tak předpovídá, že velmi brzy dojde ke kolapsu ekonomiky.

A tak je třeba si položit otázku, co by se stalo, kdyby valná většina lidí neměla peníze a kdyby velké množství lidí přišlo o práci. Firmy začnou propouštět v době, kdy ekonomika začne strmě klesat dolů, protože lidé nebudou ochotni a ani schopni utrácet další peníze za věci jako je elektronika, oblečení, atd. A v době, kdy lidé neutrácejí peníze, ekonomika se ještě více zastavuje a firmy ještě více propouštějí. Je to prostě a jednoduše vzorec, který se znovu a znovu opakuje. Stačí se pouze poohlédnout do historie.

Robert Kiyosaki

O Robertu Kiyosakim jsme na stránkách Kryptomagazínu již několikrát psali. Jedná se o investora, který je asi nejvíce znám jako autor bestselleru „Bohatý táta, chudý táta“. A jedním z důvodů, proč v roce 1997 napsal tuto knihu bylo, že viděl přicházející ekonomickou krizi.

Pokud pamatujete situaci v roce 1997, tak ekonomika vzkvétala. A najednou v roce 2000 se to zlomilo a došlo ke krachu internetové bubliny (.com), poté přišel krach trhu s nemovitostmi a následoval třetí krach v podobě krachu bankovního sektoru. Během prvních deseti let tohoto století jsme prodělali tři závažné krize. Mnohem větší než byla krize na burze v roce 1929.

graf
zdroj: FactSet

Další krize přichází a přijde velmi brzy. A s největší pravděpodobností to bude mnohem větší krize než všechny předchozí. Robert Kiyosaki radím ostatním lidem, aby se stali podnikateli, protože pokud je člověk podnikatelem, tak se upřímně snaží získat dovednosti podnikatele – obchodní dovednosti v reálném životě. Vy a vaše rodina tak budete mít mnohem větší šanci tuto přicházející katastrofu přežít.

Kiyosaki si klade několik zásadních otázek. Proč jen tak sedět a doufat v jistotu zaměstnání, když myšlenka jistého zaměstnání je již skutečně zastaralá? Proč spořit peníze, když vlády mají tendenci tisknout peníze, aby zachránily ekonomiku? A proč dělat to, co dělají chudí a střední třída, když bohatí se stávají stále bohatšími? Obrovská krize přichází a nazývá se T spojení. To znamená, že ekonomika dorazila na konec cesty.

Úrokové sazby jsou nízko, spořitelé přicházejí o peníze. Ceny ropy klesají, což způsobí chaos v zemích produkujících ropu, jako je Rusko a další země. Vidíme nárůst terorizmu. Toto není běžná doba. Průmyslová doba pomalu končí. Dnes jsme v době informační a právě teď je důležité získat více informací, vzdělání a dovedností. A co je podle Roberta Kiyosakiho nejdůležitější? Učte se, jak se stát podnikateli, abyste mohli přežít bez ohledu na to, co se stane.

Robert Kiyosaki se staví velmi negativně k fiatovým měnám:

„Je tolik falešných peněz. V roce 1971 vzal Nixon dolar ze zlatého standardu a americké dolary se staly falešnými penězi. Takže mohli tisknout tolik, kolik chtěli. To je důvod, proč byli střadatelé vymazáni.“

Kiyosaki rozlišuje tři formy peněz:

1) vládní peníze = fiat měna

2) boží peníze = zlato a stříbro

3) lidské peníze = virtuální měny

Kiyosaki rovněž předpovídá, že dolar bude v budoucnosti nahrazen právě drahými kovy a virtuálními měnami. Doslova k tomu uvádí:

„Americký dolar je podvod. Myslím, že sledujeme konec dolaru.“

Systém školství

„Je dobře, že lidé nechápou náš bankovní a peněžní systém, protože kdyby tomu tak bylo, jsem přesvědčen, že by do rána vypukla revoluce.“

                                                                         Henry Ford

Systém školství ve skutečnosti učí lidi, aby byli chudí. Tento systém nebude nikdy lidi učit o financích, neboť byl vytvořen tak, aby lidi naučil pracovat jako zaměstnance. To, co většině lidem chybí jsou vědomosti, o skutečném podnikání, jako je třeba účetnictví, dluhy, daně. Takové věci je potřeba znát, ale ve škole se je nikdo nenaučí.

Lidé, co se bojí dělat chyby, tak jak se to učí ve škole, nikdy nevyrostou. Pokaždé, když dojde k selhání, je potřeba si říct: „Fajn. Co jsem se naučil? Jak jsem se z toho poučil?“ A u průměrného člověka je tím problémem, proč je chudý to, že neselhal. Jednoduše hraje na jistotu tak, aby žádné chyby nedělal. Přesně tak, jak se to naučil ve škole. Což znamená, že se nenaučil nic. A to je ten důvod, proč je vlastně systém školství zásadním způsobem zkažený. Je to v podstatě anti-vzdělávání.

My se prostě tak moc bojíme selhání. Ale je třeba si uvědomit, že právě díky selhání nakonec uspějeme. Školy nás trestají za to, že děláme chyby. A jenom z toho důvodu máme tolik lidí, kteří se bojí přiznat, že dělají chybu a nebo se bojí selhání.

Krize

Během krize nedochází ke zničení bohatství, ale jednoduše pouze k jeho přemístění z jedné skupiny do druhé. Ten, kdo studuje historii, dokáže správně předpovědět budoucnost a dokáže se na ni také připravit. Historie se zde jednoduše znovu a znovu opakuje, ale vlády nejsou schopny nebo se odmítají z jejích dopadů poučit.

To, co vlády obvykle během krizí dělají, je kvantitativní uvolňování. Kvantitativní uvolňování není nic jiného než tisknutí nových peněz. A jestli se ptáte na to, proč se tomu jednoduše neříká tisknutí peněz, tak vězte, že vlády obvykle používají komplikované výrazy tak, aby průměrný člověk nevěděl, o co jde. Když se vy sami dostanete do tíživé finanční situace a rozhodnete se, že si peníze doma vytisknete, tak vás za to jednoduše zavřou. A vidíte, vláda dělá to samé. Ale kupodivu proti tomu nikdo nic nenamítá.

A proč je vlastně to tisknutí peněz špatné? Je to samozřejmě proto, že se chudší a střední vrstvy stávají ještě chudšími. Tisknutí peněz totiž snižuje jejich hodnotu a naopak zvyšuje inflaci a daně. Díky inflaci přijde běžný člověk o své bohatství. Peníze, pro které člověk pracoval a které si šetřil, sníží náhle svoji hodnotu. Jinak tisknutí peněz není nic nového. Vlády tohoto triku využívají několik staletí, ale vždycky to skončí špatně. Neexistuje ani jeden případ, kdy by tisk nových peněz přinesl z dlouhodobého hlediska prosperitu. Jednoduše tento proces vede k chudnutí lidí a hlavně vede až k hyperinflaci.

V minulosti to tak dělali Římané, Číňané, Němci, Zimbabwané a teď to dělají Američané. Vlády se zkrátka z historie nikdy nepoučí. A nedělejte si iluze o tom, že v Evropě a tedy i v České republice je situace jiná.

Zlatý standard

V minulosti svět fungoval na základě zlatého standardu. To znamená, že všechny měny světa byly vázány na dolar a ten byl zase vázaný na zlato. Na každý dolar v oběhu muselo být v rezervě uloženo stejné množství zlata. To bylo pro případ, že kdyby chtěla některá banka nebo země zlato, tak mohla vyměnit dolary za zlato a naopak. Teoreticky z toho vyplývá, že by vláda bez zvyšování zlatých rezerv neměla tisknout nové peníze. Ale skutečnost byla samozřejmě jiná. Amerika i ve zlatém standardu vesele tiskla peníze nové, až se jednoduše dostala do bodu, kdy existovalo velké množství tištěných peněz, které nebyly kryté zlatem. Kdyby tedy lidé začali požadovat své zlato za dolary, Amerika by nebyla schopna jim jejich zlato vrátit.

A tak USA přišly s dalším, pro ně logickým krokem, ukončit zlatý standard. Stalo se tak v roce 1971, kdy americký prezident Nixon definitivně oddělil dolar od zlata. To Američanům umožňovalo tisknout tolik peněz, kolik jen chtěli.

Závěr

A jestli si říkáte, že tohle je Amerika a nás se to nijak netýká, tak se šeredně mýlíte. Je třeba si uvědomit, že americký dolar je světovou rezervní měnou a kolem 70% světových měn je drženo právě v americkém dolaru. A nemusíte být ani profesorem ekonomie, abyste si spočítali, že pokud půjdou ke dnu USA, půjde ke dnu i celý svět.

Jak říká Robert Kiyosaki. To, co nyní prožíváme, to není finanční krize, ale krize vzdělávací. Lidé nerozumí tomu, co se děje, což vládám umožňuje v klidu pokračovat v tištění peněz. A nejde zde jen o USA, ostatní vlády to dělají také.

Ten fakt, že se ve školách neučíme nic o penězích, není chyba ani náhoda. Je to součást plánu. Stejně jako v minulosti nebylo otrokům povoleno učit se číst a psát, neboť zde byla obava, že by se mohli začít dožadovat svých práv, dává nám vláda určitý směr. Ten ovšem není výhodný pro průměrného člověka. Je nastaven tak, aby byl prospěšný pro Wall Street a velmi bohaté.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.2 / 5. Počet hlasujících 26

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
5 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
AlexandrVeliky11

Pak jsme tedy všichni podprůměrní.. až s toho mrazí, jak tohle všechno dopadne. A myslím že ani kryptoměny nás nezachrání. ✌️🍀

Rob

Kryptoměny nás určitě nezachrání. My musíme změnit myšlení a vybudovat svět, na kterém se dá žít bez nutnosti iluze ekonomického růstu. K tomuto myšlení kryptoměny pobízí díky svému deflačnímu charakteru, kteří zpomalí ekonomiku. Jenže pokud jde o kryptoměny, stojíme na rozcestí, kdy se můžeme rozhodnout jít cestou obecného zlepšení životních podmínek na zemi nebo cestou akumulace obrovských prostředků jednotlivci, kteří zároveň nebudou filantropové. Druhá z variant povede ke kolosální katastrofě, kterou však mohou prostřednictvím kryptoměn vyvolat jen lidé. Technologie není od toho, aby ona nás zachránila, ale aby nám dala do rukou nové možnosti, které lze stejně využít, jako zneužít. Zachránit se musíme ale jedině my sami. Jakmile přenecháme naší zodpovědnost technologiím, naše suverenita (lidstva) se ztratí a na vrcholu budou místo nás technologie. Zpočátku by to mohlo vypadat suprově, ale pokud to dovolíme, pravděpodobně se později staneme nežádoucí nedokonalosti světa z pohledu technologie. Ne, naší zodpovědnost nesmíme delegovat technologiím. A pokud se tak stane, zahájí se tak postupný konec lidstva. Ale… Třeba to tak má být… Pokud ano, je to škoda. Velká škoda z mého pohledu. Musíme být prostě chytřejší.

AlexandrVeliky11

Super řečeno. Takových více, bohužel opak je pravdou. Jediné pozitivum je, že to bude takové, jaké si to uděláme, vždy se musí začít od sebe.
Fajn den fšem zúčastněným🙂✌️.

Tony

Ano, nejvíce důležité je podle mě převzetí zodpovědnosti jak píšeš. Vlády a systém nás drží jako rukojmí, když nabízejí řešení problémů tím, že se o nás postarají.. Aneb slovy Roberta K. spoléháme na to, že nám dají ryby místo toho, aby nás naučili rybařit. Doufám, že si spousty lidí uvědomí jak nás korporace skrze vlády manipulují a donutí je to se zajímat o peníze, kterých je dost pro všechny a nejsou vůbec špatné. Peníze nedělají dobré či špatné činy, jsou to lidi který mají moc ovládat energii peněz a využívat jí podle svých záměrů. Technologie jsou dost možná cestou jak změnit centralizovaný systém a krypto může lidem dát do rukou větší svobodu anebo minimálně ochránit jejich úspory aby nedošlo ke znehodnocení. Pokud bude přicházející krize ještě větší než ty minulé, bude potřeba ochránit svůj kapitál před inflací nebo spíš hyperinflací. Poslání je jasné.. Dostat tyto informace mezi co největší počet lidí! A pak už je to na nich 🙂

M.H.
Hodnocení článku :
     

Na vytváření persony jménem Vláda nevěřím.

spot_img