Robert Kiyosaki, autor bestselleru „Bohatý táta, chudý táta“, věří, že zlato, stříbro a Bitcoin (BTC) pomohou Američanům proti „zkorumpovanému FEDu“. Rovněž také poznamenal, že Bitcoin, tato primární kryptoměna, vzdělává mladé lidi.
Bitcoin a zlato
Robert Kiyosaki ve svém tweetu uvedl, že Bitcoin hraje mezi mladými lidmi stejnou roli, jako zlato mezi seniory. Dále poznamenal, že Bitcoin a drahé kovy dělají lidi chytřejšími, bohatšími a silnějšími proti FEDu.
„Staří zlatí chlapi se nelíbí zkorumpovanému FEDu. Mladí anti-FED investují do zlata, stříbra a Bitcoinu, které činí lidi chytřejšími a silnějšími proti FEDu, který pracuje pro Wall St., nikoli pro Main St.“
Kiyosaki poznamenal, že to, co Bitcoin dělá pro mladší generace, je to, co zlato představuje pro seniory. Obě aktiva jsou ztělesněním nástrojů pro boj proti „zkorumpovanému FEDu“.
Obě tato aktiva jsou již několik let srovnávána. Technicky vzato jsou Bitcoin i zlato těženy v té či oné době, mají omezenou nabídku a podle CFTC jsou považovány za komodity. A podle Kiyosakiho mohou tato dvě aktiva spolu se stříbrem učinit investory chytřejšími, bohatšími a silnějšími proti krokům FEDu.
2017 vs. 2020 Tokenist
Jeho názor, že mladí lidé dávají přednost Bitcoinu, zatímco starší jsou orientováni spíše na zlato, byl nedávno podpořen průzkumem společnosti Tokenist. Průzkum srovnával údaje z roku 2017 a dubna 2020 a byl sestaven mezi téměř 5 000 účastníky ze 17 zemí světa. Společnost Tokenist pokládala různé otázky týkající se Bitcoinu, současné finanční situace po celém světě, víry lidí v tradiční finanční instituce a další.
Letošní průzkum společnosti Tokenist prokázal růst Bitcoinu v očích účastníků průzkumu. Například téměř polovina respondentů by nyní raději vlastnila 1 000 USD v Bitcoinu než v dluhopisech, nemovitostech či zlatu. To za poslední tři roky představuje nárůst o 13%.
Největší zájem o nákup Bitcoinu projevila věková skupina mileniálů (narození mezi polovinou roku 1980 – 1990), zatímco věková skupina 65+ uvedla, že větší uznání si zaslouží zlato.
„I když důvěra v BTC mírně klesla u věkové skupiny 65+, mezi mileniály důvěra dramaticky vzrostla proti třem třídám aktiv: státním dluhopisům, nemovitostem a zlatu. Došlo však k mírnému nárůstu důvěry v akcie proti BTC.“
2017 vs. 2020 Charles Schwab
Zprávy velké makléřské firmy Charles Schwab z prosince loňského roku navíc poukázala na fakt, že mileniálové (generace Y) mají v oblibě Grayscale Bitcoin Trust (BGTC), který se v pomyslném žebříčku umístil na 5. místě.
Tato zpráva zpracovává investiční strategii různých generací. Celý průzkum je založen na datech z více než 140 000 penzijních plánů zákazníků společnosti Charles Schwab. Tato zpráva odhaluje některé zajímavé statistiky o tom, jaké jsou nejpříznivější volby pro investice mladé generace.
Postoj Kiyosakiho k BTC
Robert Kiyosaki je dlouhodobým zastáncem zlata a stříbra, populárním autorem a podnikatelem. Jeho postoj k největší kryptoměně, dle tržní kapitalizace, se však změnil poměrně nedávno. V nedávném rozhovoru, v lednu roku 2020, Kiyosaki vybízel lidi k nákupu drahých kovů a rovněž uvedl, že Bitcoin nemusí přežít příští krizi.
Je však patrné, že krize, která přišla krátce po tomto rozhovoru, změnila jeho názor. Pandemie Covid-19 rozpoutala globální krizi, při které většina finančních aktiv ztratila značnou část své hodnoty.
A zatímco se globální akciové trhy zotavily zejména díky tomu, že vlády tiskly nadměrné množství fiatových měn, Bitcoin si svou pozici získal sám. V této souvislosti byl poté postoj Kiyosakiho vůči této první kryptoměně mnohem příznivější.
Závěr
Robert Kiyosaki v reakci na konkrétní události, při nichž byla americká ekonomika zaplavena v krátké době biliony dolarů, vyzval lidi, aby se odvrátili od hotovosti, neboť tato ztratí svou hodnotu. Místo toho Kiyosaki doporučil, aby lidé hromadili více bitcoinů, které označil za „lidské peníze“ a zlata, které označil za „boží peníze“.
Robert Kiyosaki dále předpověděl, že zlato dosáhne za rok hodnoty 3 000 USD a stříbro hodnoty 40 dolarů za pět let. Prognóza na Bitcoinu je pak ještě optimističtější. Kiyosaki předpokládá, že se hodnota této největší kryptoměny vyšplhá k hranici 75 000 USD za tři roky.
Pan Kiyosaki to má v hlavě celkem jasně srovnané.. palec nahoru! 🙂