11.07.20 Technická analýza drahých kovů (zlato a stříbro) – Zlato se stříbrem sílí každým dnem, stačí už málo!

2.7
(54)

Zprávy a souhrny

[Večerní souhrn článků] • Ripple vytváří blockchain pro centrální banky • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...

[Odpolední zprávy] • Bitcoin opět silně koreluje s tradičními trhy • Známé dílo od Banksyho spáleno a ztokenizováno • a další články

Podívejte se na stručný přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během uplynulého dne v kryptosvětě. TRHY Navzdory tomu, že se Bitcoin...
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Jsem čerstvě vystudovaný ekonom, který se již tři roky věnuje technické analýze kapitálových trhů. Přes dva roky publikuji na několika portálech, a to nejenom technickou analýzu, ale i populárně-naučné články a jednoduché makroekonomické analýzy. Studiu ekonomie se nadále věnuji ve volném čase a našel jsem zálibu ve slavných dílech Adama Smitha, Davida Ricarda a Johna Keynese. Mimo ekonomie je mým koníčkem též politická filozofie a historie.

Připravil jsem si pro vás po deseti dnech update pro trhy s drahými kovy (zlato a stříbro). Poslední analýza byla tedy úplně v závěru minulého měsíce a já jsem v ní zdůraznil roli, kterou teď drahé kovy hrají.

Nákupní tlak očividně sílí a i když jsem teď kdovíjak nezkoumal data o nákupech fyzických kovů, tak musí být po zhlédnutí grafů každému jasné, že zlato se stříbrem jsou teď jako ostře sledované vlaky. Je otázka, jak moc je cena vytvořená spekulativně přes nejrůznější deriváty jako jsou futures či sekuritizované swapy (CFD).

Tyhle pozice jsou totiž vždy riskantní a to i na drahých kovech. V případě problému se jich držitelé raději zbavují, takže ve chvíli druhého kola paniky na akciových trzích teprve uvidíme, jak moc dobře na tom zlato se stříbrem je. Ovšem nic víc jako velký jednorázový propad bych asi nečekal.

Aktuální situace na 1D TF komodity zlato (spot)

Co se tedy změnilo na zlatu od minula? Už tehdy jsme měli v podstatě čerstvě po breakoutu z konsolidačního kanálu nebo chcete-li z obchodního pásma. Tím se zároveň povedlo překonat S/R level 1 756 USD/unce. Následoval i malý throwback k horní hraně proraženého pásma s úspěšným retestem. Pak byla snaha pokračovat k další cenové hranici.

Nicméně, v těsné blízkosti začalo oslabení k předešlé úrovni (1 756 USD/unce), ze které už byl v těchto chvílích support. Že se lze o tento support opřít, potvrdil i budoucí price action, kdy býci tuto úroveň podpory směle vykupovali. Když to prodávající vzdali, tak byl čas kurz pushnout výš, a tak se i stalo.

Bez větších problémů cena prorazila skrze S/R hranici 1 794 USD/unce. Po zřejmém breakoutu nákupní tlak ustoupil a my můžeme díky tomu v grafu identifikovat throwback. V těchto chvílích se level testuje a pokud přijde odraz, tak je z předešlé rezistence support. Což je moc hezký technický průběh vývoje.

Jsme každopádně už velmi blízko od historického maxima z roku 2011. V relativních číslech to dělá přibližně více jak 5 %. To trh může udělat bez problémů během jednoho týdne. Za předpokladu zachování současné setrvačnosti. Nesmíme ale zapomínat na to, že je tento trh příliš přepálený, a proto neočekávám hladký průraz u ATH hladiny 1 903 USD/unce.

Indikátory

Postup trhu se zastavil ve chvíli, kdy byly hodnoty RSI indikátoru na cca 71 bodech. Tudíž tu zase hraje roli ta hraniční oblast mezi „normálními“ a překoupenými hodnotami. Jinak z pohledu 1D TF je toho prostoru pro růst dostatek. Co se týče MACD indikátoru, tak vývoj křivek je v souladu s price action.

Aktuální situace na 1D TF komodity stříbro (CFD)

Co se týče trhu se stříbrem, tak tady to bylo o něco dynamičtější. Neustále se ta situace měnila, až z toho tedy byl ten avizovaný pokus o breakout dlouhodobé rezistenční trendovky. Jak můžete vidět, tak to mělo dost velkou sílu, ale vtip je v tom, že si nejsem vůbec jistý, jak to zhodnotit.

Jsem spíše toho názoru, že byl ten pokus o breakout zamítnutý a to především té denní svíce z 9. července. Ta svíce je sama o sobě hodně bearish povahy, ale nejsem teď schopný ji přesně identifikovat. Ten dlouhý knot prostě mluví sám za sebe.

Na trhu se stříbrem ale bylo dosaženo dílčího úspěchu v podobě překonání rezistence v úrovni 18,485 USD/unce. Nyní je tento level testován a během následujícího týdne se uvidí, jestli se z něj stane podpora.

Pokud ano, tak je tu obrovská šance na to, že breakout z té bear struktury bude úspěšný. To by pak byla obrovská událost, neboť je to první potřebný krok potřebný pro zahájení býčího trendu na trhu se stříbrem.

Indikátory

Dle indikátoru RSI tu máme anomálii v podobě medvědí divergence. Ta divergence je dost velká, ale zatím není křivka v překoupených hodnotách, takže ten signál není ještě tak směrodatný.

Nicméně, přiznám se, že si nejsem úplně jistý, zda je ta divergence platná, protože mezi vrcholy z 19. května a 1. června byla malinkatá divergence, po které následoval propad. Tudíž by měl být trh „vyčištěný“ jet se „na novo“. Když nad tím teď tak přemýšlím, tak ta anomálie asi platná není.

Ovšem nepodceňoval bych to, protože to může cenu nepěkně sundat zrovna ve chvíli, kdy se láme chleba. Což trh po technické stránce posune tím nesprávným směrem, kam nechceme. Indikátor MACD teprve tento týden vygeneroval nákupní signál v podobě bullish crossu. Docela pozdě, ale přece, což kvituji.

Závěr

Mezi těma dvěma trhy je docela velký rozdíl. Na zlatu je býčí trend už docela dlouho, takže vyšší časové rámce jsou k dnešnímu datu dost přepumpované. Je tu tedy dost velké riziko, že se dočkáme korekce, která může trvat dost dlouho.

Ovšem když jsou ty anomálie na vyšších časových rámcích, tak před uplatněním může kurz udělat hodně velké zhodnocení. Stříbro je pořád v bear struktuře, takže tu nemůže být o přepumpovanosti vůbec řeč.

Z toho důvodu má stříbro obrovský potenciál zisku, ale jak vyplývá z této analýzy, tak k tomu je potřeba udělat ten první krok. Já jsem ale přesvědčený, že se toho ještě tento rok dočkáme. Nicméně, zásadní bude vývoj na akciovém trhu.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 2.7 / 5. Počet hlasujících 54

Buď první kdo článek ohodnotí

9 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
9 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře