Co poradit akciovým a kryptoměnovým investorům během krize?

0
(0)

Globální ekonomika prochází masivními šokovými vlnami v důsledku pokračující globální pandemie koronaviru. Trhy zažívají rekordní úrovně volatility a téměř denně jsme svědky historických výkyvů v obou směrech. Ani odborníci se neshodnou, jestli jsme dna již dosáhli, nebo se blíží opakování Velké deprese.

Jak se v tomto zmatku může vůbec zorientovat průměrný, retailový investor a posoudit rizika? V tomto článku se vám pokusíme předat několik praktických rad, jak zacházet v současném období nejistoty a krize se svým portfoliem a jakým způsobem řídit riziko.

Naprosto zásadní věcí je si uvědomit, že tohle všechno se už v historii stalo. Důvod hospodářské krize je sice tentokrát jiný, ale recese, deprese a korekce jsou přirozenou součástí tržních cyklů. Proto nepropadejte panice a nerozhodujte se ve strachu. Akciový trh se v minulosti vždy dokázal zotavit – nikdy nenastalo období, kdy by akcie v průběhu 10 let byly špatnou investicí. Jednoduše řečeno – poklesy vždy byly vhodnou dobou pro nákup akcií, pokud jako investor uvažujete v dlouhodobém horizontu.

1. Pokračujte ve svém investování až do důchodu

Každý, kdo ještě není v důchodu, by si měl zachovat stejnou strategii, jakou aplikoval před krizí – pasivně investovat a průměrovat nákupní ceny. I když je nepochybně obtížné vidět pokles hodnoty vašeho jmění, váš penzijní fond je zaměřen na růst vašeho kapitálu po dobu několika desetiletí.  Uvědomte si, že hospodářská krize je při dlouhodobějším horizontu nákupní příležitostí. Představte si, že za deset let bude tento pokles s největší pravděpodobností pouhým výkyvem a akcie, které v tuto dobu zakoupíte, budou ve výsledku nakoupeny se značnou slevou. Mějte na paměti, že trhy se zotaví, nemá smysl se trápit otázkou kdy.

Pokud jste již v důchodu, pravděpodobně jste již vaše portfolio rebalancovali ve prospěch dluhopisů a hotovosti, které jsou více stabilní. V průběhu času je vhodné postupně omezovat rizikovější aktivity.

2. Navyšte svůj pohotovostní fond

Mít nějaké úspory pro případ nouze je velmi důležité a obecné finanční pokyny říkají, že každý by měl mít vyčleněnou hotovost na pokrytí životních nákladů ve výši nejméně 3 až 12 měsíců. Typický příklad, kdy tento pohotovostní fond využijete a oceníte, je ztráta zaměstnání.

Takový fond je ještě důležitější v době světové hospodářské krize, kdy se mluví o rekordní nezaměstnanosti a nejistotě. Za předpokladu, že stále máte příjem, je dobré vyčlenit další část peněz a pokusit se navýšit své úspory v hotovosti pro případ dalších mimořádných událostí.

3. Králem je hotovost

Jedna z pouček říká, že ať už jste investor nebo trader, vždy držte alespoň 15 % svého portfolia v hotovosti. Mluvíme o hotovosti, která není součástí vašeho pohotovostního fondu (viz minulý bod). Hotovost je naprosto nezbytnou součástí každé strategie řízení portfolia a rizik. Myšlení je podobné jako v případě akcií. Kupní síla vašich peněz se zvyšuje s tím, jak akcie zlevňují. Warren Buffett má určitě dobrý důvod pro své jednání, kdy sedí na hromadě hotovosti ve výši 125 miliard dolarů. Je to proto, že čeká na svou příležitost k nákupu. Můžete dělat totéž.

4. Kupujte Bitcoin

Jakýkoli manažer hedgeového fondu nebo jednotlivec, který provádí hodnocení rizika svého portfolia, by měl dojít ke stejnému závěru – koupit bitcoiny. Osobně se domnívám, že každý by měl mít alespoň malou bitcoinovou investici, protože nabízí jistou míru pojištění proti inflační měně. To je zásadní pro správné řízení rizik.

Pro drobného investora je nejlepším způsobem, jak investovat do bitcoinů, průměrování nákupní ceny. Nakupujte třeba každý týden, bez ohledu na cenu, v malých částkách a navyšujte pravidelně své dlouhodobé portfolio

5. Pokud investujete do krypta – diverzifikujte!

Nikdo by neměl mít zainvestováno 100 % svých prostředků do jedné jediné věci. Dokonce i ten největší a nejnáročnější bitcoinový maximalista by měl mít diverzifikované portfolio do více aktiv. Je dobré si uvědomit, že současná hospodářská krize by mohla být pro krypto investory skvělou příležitostí ke koupi něčeho dalšího – ať už se jedná o levné akcie, nemovitostí či dluhopisy za účelem zlepšení jejich řízení rizik.

Závěr

Uvědomte si, že lidé po celém světě právě teď bojují. Stále roste obava, že globální ekonomika bude ještě dlouhou dobu čelit potížím a mnoho lidí přijde o práci. Správným řízením svého portfoliového rizika můžete nejen bezpečně proplout tímto obdobím, ale také učinit mnohá vynikající investiční rozhodnutí, která vám z dlouhodobého horizontu přinesou sladké plody.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img