[Názor] Blockchain a geopolitický přesun vlivu (v dlouhodobém horizontu)

0
(0)
Stanislav Jirák
Stanislav Jirák
O kryptoměny se zajímám již více jak 5 let, kdy jsem většinu svých prostředků zainvestoval do Bitcoinu po $232 za kus. Momentálně se day-tradingu věnuji na plný úvazek a ve volném čase jako vývojář datových skladů a datový vědec pracuji na vlastních projektech v oblasti ML/AI. Vyhrál jsem také hackathon na blockchainu (soutěž v programování). Rád cestuji a zajímám se o nové technologie.

Přinášíme Vám zamyšlení nad možnými scénáři a hlubšími dopady současné situace. 

Problém je v tom, že lidé mají rádi show, kdy kouzelníci zdánlivě odnikud přičarují bílé holubice a snesou modré z nebe. Jsou to jejich hrdinové, mistři okamžiku. Nicméně je to jen iluze a takhle to úplně nefunguje.

Krize na obzoru?

Pokud se stát, resp. volební systém radikálně a rychle nepromění, zcela jistě nás čeká krize hlubší a delší, než všechny předchozí.

Čínská ekonomika má potenciál vyjít ze současné krize rychleji a s méně závažnými dopady, než ekonomiky západní a ekonomiky totalitní či sociální. S takovou relativní silou v regionu a mocenskými ambicemi může být těžké pro státy kulturní a geografické blízkosti jako Jižní Korea, Japonsko, Tchaj-wan, ale nakonec i Severní Koreu odolávat vlivu Číny na pozadí hroutících se demokratických a socioekonomických systémů.

Proměna Afriky

Afrika se velmi pravděpodobně stane novou Čínou Číny, kterou může s využitím  blockchainu čekat podobný boom, jako tomu bylo v případě jihoasijských zemí o jeden až dva cykly dříve.

Infrastruktura může být vybudována a s ekonomickým tlakem, nezaměnitelný a veřejný systém může snadno nahradit zkorumpované a nefunkční instituce. Proof-of-Authority může vystřídat daleko efektivnější decentralizovaný až distribuovaný socioekonomický systém. A tak těžiště vlivu se může zpět přehoupnout ze „Starého“ světa do starší Asie a pak na ještě starší Černý kontinent.

Jižní Amerika může stát někde na půli cesty, a tak pokud se současný “Starý” Kontinent zásadně nepromění, zůstane opravdu starý a tentokrát společně i s „Novým“ Světem, slabý.

Demokracie vs. totalita?

To není otázka zda-li „demokracie“ vs. totalita, ale zda-li se současný systém bude schopný/ochotný přizpůsobit a proměnit směrem, kde samotní lidé jsou to, na čem závisí, nikoliv hrstka vyvolených, protože nyní je to totalita vs. totalita a ten s horším ekonomickým modelem prohrává.

Závěr

Jedno je však jisté… Tato krize bude představovat významnou příležitost pro blockchain a kryptoměny a kdo tuto příležitost dokáže implementovat, bude mít nakročeno ke světlejším zítřkům.

Co si myslíte vy o možném dalším dlouhodobějším vývoji po zvládnutí této pandemie? Podělte se s námi v komentářích pod článkem.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
czhunter

“Authority může vystřídat daleko efektivnější decentralizovaný až distribuovaný socioekonomický systém.”

Eeee … to nechápu.
Čína v žádném případě nebude nikde zavádět žádný “decentralizovaný systém”, ani mu nedovolí existovat.

Jejich cílem je naopak extrémní centralizace a maximum moci a prostředků v rukou minima lidí.

spot_img