USA a Čína bojují o nadvládu nad blockchainem – nová studená válka je tady

2.9
(68)

Zprávy a souhrny

Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Dva národy, dvě vize finanční budoucnosti: „Technologická studená válka je tady – a USA nevyhrávají“, napsal nedávno spoluzakladatel Ripple Chris Larsen. Podle něj má Čína „příležitost jednou za století zbavit se amerického správcovství globálního finančního systému, včetně svého konečného cíle nahradit dolar digitálním jüanem“. Západní hodnoty otevřenosti a svobody by tak ale mohly být ztraceny.

Jako vesmírný závod

Ostatní vyjádřili podobné obavy. „Je tu nový vesmírný závod. Je to kyberprostorový závod budování a kontroly systémů a správy, který bude pohánět digitální ekonomiku,“ napsala Perianne Boring, prezidentka Komory digitálního obchodu.

Je to všechno jen humbuk – silné řeči, aby jedna ze stran získala výhodu? Ti, kdo upozorňují na CBDC, mohou přehlížet některé nedávné trendy, například deglobalizaci. Spíše než nová dominantní světová měna je pravděpodobnějším řešením vzestup a expanze místních měn v decentralizovanějším světě.

Narušení globálního peněžního řádu?

Jiní vnímají čínské ambice v oblasti CBDC s obavou. „Rychlý rozvoj digitální měny centrální banky v Číně má potenciál narušit globální měnový řád“, poznamenala nedávno redakční rada Financial Times. Představuje přímou výzvu pro dominanci amerického dolaru jako světové měny.

V srpnu oznámil Peking zkušební provoz svého digitálního jüanu ve čtyřech městech – Šanghaj, Peking, Kanton a Hongkong – testovací oblast se 400 miliony lidí, což je zhruba 29 % populace země. Přibližně ve stejnou dobu oznámila americká Federální rezervní banka Boston, že bude spolupracovat s výzkumníky z Massachusetts Institute of Technology ve víceletém úsilí „vybudovat a otestovat hypotetickou digitální měnu orientovanou na použití centrální bankou“. Úsilí USA je ve srovnání s čínským pilotem nepatrné a možná roky pozadu.

Digitální jüan nemusí znamenat rozdíl

Samotná digitalizace jüanu nemusí nutně zajistit globální finanční dominanci. „Digitalizace neřeší nedostatek směnitelnosti jüanu„, řekl Andrew Collier, ředitel společnosti pro finanční výzkum Orient Capital Research a dodal, že čínská konkurence vůči dolaru je spíše dlouhodobá strategie.

Jason Brett, zakladatel a generální ředitel společnosti Value Technology Foundation, řekl:

„Co je více znepokojující na tom, že Číňané zahájili výzkum CBDC, mohou být způsoby, jak lze technologii jejich digitálního jüanu použít k průzkumu jiných zemí ve všech jejich transakcích.“

Jeden technologický sektor z mnoha

Jiní naznačují, že jakékoli finanční škody, které by Čína mohla USA způsobit, by byly omezené. Steve Mushero, americký technologický podnikatel, který založil a působí jako generální ředitel šanghajského ChinaNetCloud, řekl, že studená válka mezi USA a Čínou se může rozvíjet na mnoha frontách – nejen v oblasti technologií, ale také obchodu, ekonomiky a dokonce i lidských práv.

Pokud však vezmeme v úvahu samotný technologický sektor, „Čína si v digitálních platbách vede velmi dobře a v některých oblastech umělé inteligence, jako je sledování lidí a některé spotřebitelské věci, jako je TikTok, ale je toho málo“. V širším technologickém světě – který zahrnuje desítky, ne-li stovky oblastí – má Čína jen málo hráčů, pokud vůbec nějaké.

Budoucnost peněz

Stručně řečeno, nová rivalita mezi USA a Čínou zahrnuje více než technologii; zahrnuje také obchodní partnery, ekonomiku, geopolitiku, zbraně a lidská práva. Ale i v technologickém sektoru zaujímají digitální měny a blockchain relativně malou oblast.

Digitální měny a blockchain jsou nicméně nově vznikajícími technologiemi, u nichž se v budoucnu očekává větší růst. To znamená, že díky dalším trendům, jako je deglobalizace, může být zahájení výzkumu prvního významného CBDC přinejlepším vedlejším účinkem a v každém případě nemusí mít digitální jüan významný globální dopad.

Závěr

Blockchain se bude rozrůstat, ať se nám to líbí nebo ne. Vývoj CBDC a rivalita mezi USA a Čínou je právem nazývaná Studenou digitální válkou.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 2.9 / 5. Počet hlasujících 68

Buď první kdo článek ohodnotí

2 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: