BIS vydala oficiální zprávu o vývoji CBDC

5
(1)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Digitální měny centrálních bank (CBDC) jsou v centru pozornosti už nějaký čas. Důvody jejich vydání se však v jednotlivých zemích liší, stejně jako politické přístupy a technické návrhy. Banka pro mezinárodní vypořádání nyní vydala zprávu, jež se zabývá ekonomickými a institucionálními motivy současných projektů CBDC a ptá se, jak by mohly potencionální digitální měny vypadat a fungovat.

BIS pracuje s databází výzkumných a vývojových prací, technických přístupů a politických postojů k vydávání CBDC. Rovněž hodnotí skutečné vývojové úsilí a poskytuje uspořádání technických návrhů ze všech příslušných politik a analytických publikací zveřejněných centrálními bankami po celém světě. Instituce dále zkoumá hnací síly projektů CBDC, hodnotí úsilí v oblasti designu a hledá spojení mezi intenzitou rozvoje a ekonomickými a institucionálními rozdíly mezi zeměmi.

Na základě veřejných zpráv a rozhovorů s odborníky z centrálních bank byly vyhodnoceny politické přístupy ze tří projektů CBDC. Jedná se o čínskou měnu elektronických plateb (DC / EP), švédskou elektronickou korunu a pohotovostní plán CBDC kanadské centrální banky.

Výsledky zkoumání některých CBDC projektů

Pokud jde o hnací síly rozvoje CBDC, zpráva uvádí, že většina projektů pochází z digitalizovaných a inovativních ekonomik. Maloobchodní CBDC jsou pokročilejší tam, kde je ekonomika více neformální. Žádný ze zkoumaných projektů se nesnaží nahradit hotovost – cílem je nabídnout digitální doplněk.

Pokud jde o technické návrhy, zpráva uvádí, že čím dál více centrálních bank zvažuje architekturu „hybridní“ nebo „zprostředkovatelskou“, kde CBDC tvoří přímý nárok na peněžní prostředky vůči centrální bance, ale soukromý sektor řídí veškerou činnost zaměřenou na zákazníka. Pouze několik jurisdikcí zvažuje „přímé“ návrhy, ve kterých centrální banka přebírá některé nebo všechny platby orientované na zákazníka.

Zatímco centrální banky uvažují o různých technických infrastrukturách, současné koncepty jsou spíše založeny na technologii distribuované knihy, než na konvenční infrastruktuře. Přístupové rámce bývají spíše založeny na identifikaci účtu, než aby poskytovaly anonymitu založenou na tokenech. Většina maloobchodních projektů CBDC se zaměřuje na domácnosti.

Závěr

Ať je cílem snížit místní závislost na hotovosti, poskytnout lepší přístup k penězům široké veřejnosti, zajistit lepší ochranu osobních údajů zákazníkům či jen získat prvenství ve vydání CBDC, digitalizace měnového systému je za rohem, což zpráva z BIS jen potvrzuje. Celou zprávu si můžete přečíst zde.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Zdrojbis.org
Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img