BIS požaduje digitální měny vydané centrální bankou

0
bis, centrální, banky, cbdc
Zdroj: pixabay.com

Banka pro mezinárodní vypořádání (BIS) vydala v pátek zprávu, kde pokládá za důležité vytvoření digitálních měn, vydaných centrální bankou (CBDC). Vyzdvihuje také důležitost digitálních plateb uprostřed pandemie nemoci koronaviru Covid-19.

Digitální měny na vzestupu

Mezinárodní finanční instituce, která má zastoupení v centrálních bankách téměř po celém světě, naléhá právě na centrální banky, aby zvážily rozvoj CBDC s ohledem na obavy, týkající se šíření koronaviru prostřednictvím tradičních platebních metod.

V dokumentu stojí, že současné terminály mohou ohrozit zákazníky přenosem Covid-19. Reagují tak na varování Světové zdravotnické organizace (WHO), která doporučila omezení plateb pomocí bankovek.

Ačkoliv bezkontaktní placení má být méně rizikové, WHO odráží obavy z přenosu koronaviru při kontaktu s terminály kreditních karet a podložky pro zadávání PIN kódu na výběrových automatech.

„Výzkumy naznačují, že pravděpodobnost přenosu prostřednictvím bankovek je nízká ve srovnání s jinými často dotýkanými předměty, jako jsou terminály pro platební karty nebo podložky pro zadávání PIN kódů na výběrových bankomatech.“

Digitalizace měnového systému

Ve zprávě dále stojí, že během minulých krizí se ukázalo, že poptávka po hotovosti se zvyšuje a výběry z bankomatů jsou mnohem častější. Ve střednědobém horizontu tak BIS předpovídá, že pandemie by mohla vést lidi k nárůstu využívání mobilních plateb či plateb online.

Dále předpokládá, že digitální měny vydané centrální bankou rychle získají na významu. Pro BIS je důležité, aby státem vydané digitální měny byly transparentní, bezpečné a efektivní.

Závěr

Odklon od zastaralých platebních prostředků by mohl otevřít bránu pro digitalizaci měnového systému. Náhlá změna na digitální měny by mohla mít vážný dopad na nebankovní a starší spotřebitele. Důležité je také poznamenat, že digitální měna by měla zaměřená i na ochranu osobních údajů.

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře