Světová zdravotnická organizace přináší blockchainovou platformu pro boj s COVID-19

0
(0)
V
V
Pod touhle maskou je toho Víc než jen maso, pod touhle maskou se skrýVá idea. Je mi ctí, že tě poznáVám a můžeš mi říkat...V.

Světová zdravotnická organizace (WHO) spojila síly s významnými blockchainovými a technologickými společnostmi. Cílem tohoto spojení bylo zahájení platformy distribuované účetní technologie (DLT) na sdílení dat o pandemii koronaviru.

MiPasa

Výsledkem pak je platforma nesoucí název MiPasa. Tato platforma je postavena na Hyperledger Fabric a její snahou je umožnit včasnou detekci nosičů COVID-19.

Platforma MiPasa vznikla jako výsledek spolupráce technologické společnosti IBM, počítačové firmy Oracle, podnikové platformy Hacera a IT společnosti Microsoft.

Účel platformy

Účelem této platformy je usnadnění plně soukromého sdílení informací mezi jednotlivci, státními úřady a zdravotnickými zařízeními. Jsou zde shromažďovány globální poznatky a zároveň je zde zajištěno soukromí pacienta. Platforma se dá jednoduše popsat jako „ověřitelná informační dálnice“.

Na webových stránkách projektu se pak uvádí:

„MiPasa může pomoci monitorovat a předvídat místní a globální epidemiologické trendy a detekovat pravděpodobné asymptomatické nosiče tím, že poskytuje velké údaje o infekčních trasách a výskytech výkonným zpracovatelům umělé inteligence po celém světě.“

Do tohoto projektu přispívá rovněž řada národních zdravotnických institucí, včetně amerických, evropských a čínských center pro kontrolu a prevenci nemocí, hongkonského ministerstva zdravotnictví, vlády Kanady a čínské národní komise pro zdraví.

Další platformy

Pandemie koronaviru spustila mnoho aplikací založených na blockchainové technologii. Např. 25. března oznámily Spojené arabské emiráty (UAE), že ministerstvo pro rozvoj komunit Spojených arabských emirátů (MOCD) přijímá řešení založená na DLT pro ověřování totožnosti a distribuci oficiálních dokumentů. To zákazníkům umožňuje bezpečné zapojení do MOCD z domova.

Blockchainová technologie byla rovněž navržena jako nejúčinnější způsob, kterým by mohl být distribuován stimulační balíček Spojených států. Někteří zastánci dokonce navrhují, aby USA zavedly digitální dolar založený na DLT.

Ani Čína nezůstala v tomto směru pozadu. Blockchain je zde využíván v mnoha aplikacích v boji proti COVID-19. Pomocí DLT se sleduje šíření viru, lékařské záznamy nebo distribuce zdravotnického materiálu a charitativních darů.

Závěr

Blockchain je technologie, o které dnes slyšíme na každém kroku. Je to technologie, která hýbe současným děním a přitahuje pozornost světových velmocí a korporací. Již dnes vznikají projekty z oblasti zdravotnictví, sportu, sázek, atd., které jsou postaveny přímo na této technologii.

Blockchain je technologie s velkým potenciálem a budoucností. K jeho přednostem patří bezpečnost, neboť zde neexistuje pochybení způsobené lidským faktorem a data jsou v bezpečí díky šifrování hashovacím algoritmem, decentralizace, neboť nemá centrum a funguje díky uživatelům (peer-to-peer), transparentnost, neboť vše se dá snadno dohledat a nemožnost (velká obtížnost) falšování záznamů.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img