Gartner: Blockchainové infrastruktuře chybí interoperabilita 

0
(0)
Denisa Falta
Denisa Falta
Původem vystudovaná ekonomka, se zkušenostmi z bankovnictví, neziskovek a později s vlastním podnikáním. Přes sci-fi, zejména utopické a dystopické romány, jsem se dostala až ke kryptoměnám a blockchainu. Na nich mě fascinuje možnost sledovat v přímém přenosu to, co by dřív bylo považováno za sci-fi.

Adopce blockchainu je dle společnosti Gartner minimálně 3 roky daleko. Důvodem pro tento předpoklad je údajně nedostatečná momentální schopnost vzájemné komunikace a spolupráce (interoperabilita) mezi jednotlivými blockchainovými platformami. 

Výsledky výzkumu

Výzkumná analytická společnost Gartner, jejíž názor je ve světě moderních technologií všeobecně vysoce vážen, se nově vyjádřila k momentálnímu stavu blockchainového průmyslu.  

Gartner dospěl k závěru, že na adopci blockchainu momentální finanční infrastrukturou si počkáme ještě alespoň 3 roky.  

Jako hlavní důvod pro tento předpoklad Gartner zmiňuje nedostatek schopnosti spolupráce a celkovou izolovanost jednotlivých blockchainových sítí.  

Analýza vývoje blockchainu a postupu adopce 

Zajímavá pointa společnosti Gartner vyplývá rovněž z nově vydané analýzy blockchainového “hype cyklu” roku 2019.  

Analýza Gartneru nám krásně odhaluje, z jakého směru můžeme začátek adopce technologie blockchain očekávat nejdříve. Pro některé bude možná překvapením, že se nejedná o veřejný sektor, na který ostatně mířila většina otevřených blockchainových projektů, těšících se obrovskému poprasku během altcoinové mánie roku 2017.  

Banky jdou po blockchainu jako po uzeném 

Naprosto první je v měřítku potenciálu adopce blockchainových technologií dle Gartneru bankovní sektor. 

Druhé místo zde zabírají vládní systémy, vzdělávací sektor a následně oblast pojišťovnictví.  

Zhruba 60 % ředitelů IT společností do tří let očekává alespoň nějaký způsob implementace blockchainu do stávajících systémů a sítí.  

Pro vysoce postavené finanční entity dnešního světa je vysoce důležité vyhovět všem možným požadavkům a standardům.  

Prozatím ze strany finančních entit pozorujeme zájem o blockchainové platformy typu Corda, Hyperledger, Digital Asset, ale také o veřejné blockchainové platformy typu Ethereum.  

Nedostatek interoperability brzdí adopci blockchainu 

“Úroveň blockchainové technologie je pro finanční infrastrukturu a vysoce postavené instituce prozatím bohužel příliš fragmentovaná a nevyvinutá,” tvrdí Fabio Chesini, jeden z hlavních analytiků společnosti Gartner.  

“Dle naší analýzy do standardizace blockchainu chybí ještě 3 až 5 let.” 

Interoperabilita blockchainu a snahy o ni 

O vyřešení problému interoperability se dnes již snaží celá řada hráčů a vývojářů.  

Například ISDA, průmyslový orgán pro obchodování s deriváty, vyprodukovala nový standart pro interoperabilitu, který již byl otestován samotnými průmyslovými hráči, a to během hned několika hackatonů.  

Na kryptoměnové start-up scéně můžeme momentálně pozorovat také vývoj projektu Quant, jež tvrdí, že interoperabilitu napříč blockchainy kompletně vyřešil pomocí unikátní implementace pouhých tří řádků kódu. 

Téma interoperability napříč blockchainovými platformami bylo probíráno rovněž na symposiu Gartner IT Symposium konaném v africkém městě Cape Town.  

“Je docela nepravděpodobné, že bychom někdy v budoucnu mohli pozorovat jediný de-facto standart pro interoperabilitu, jako tomu je u klasických sítí v případě modelu OSI (Open Systém Interconnection).  

Pokud se podíváme na to, jak hluboce je momentální svět blockchainových sítí fragmentovaný, nepředpokládáme, že by mohly ve výsledku existovat méně než 4 významné standarty pro komunikaci,” vysvětluje dále Chenisi. 

Chenisi rovněž zmiňuje, že je pro kladný postup adopce blockchainových technologií nutná schopnost integrace se stávajícími systémy za účelem splnění výhodnosti a ušetření nákladů pro jednotlivé společnosti.  

Závěr

Společnost Gartner nakonec dodává, že s jistotou předpokládá budoucí stav trhu, kdy “schopnost blockchainu jako služby bude součástí naprosté většiny softwarových řešení hlavních hráčů na trhu podnikového plánování zdrojů a řízení vztahu se zákazníky.” 

“Finanční entity, jež tyto služby poskytují, mají potřebu neustálého převádění finančních instrumentů napříč různými společnostmi a jejich partnery. Interoperabilita a schopnost vzájemné komunikace jednotlivých blockchainových sítí je tedy pro vývoj nových standardů naprosto nezbytná.” 

 Co číst dále?

[Zprávy] • Altcoiny pokračují v prudkém růstu • IBM a Ubisoft se zapojují do blockchainových start-upů • a další novinky

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img