Čínské CBDC cílí na soukromý sektor

3.5
(2)
Michal Fortýn
Michal Fortýn
Jsem kryptoměnový nadšenec a redaktor, působící na portálu kryptomagazin.cz, rád pracuji s novými technologiemi. Jako gamer rád sleduji herní scénu a zajímám se o propojení herního světa s tím kryptoměnovým. #memelord

Vzhledem k tomu, že práce na čínské digitální měně jsou téměř u konce a probíhá finální testování, existují spekulace, že digitální jüan by mohl oslabit dominanci soukromého sektoru. Vláda tak může ohrozit přední čínské společnosti jako Alibaba nebo Tencent.

Čínské CBDC snažící se vyrovnat konkurenci

Podle zpravodajského portálu Financial Times některé zdroje odhalily, že centrální banka Číny hodlá použít svůj projekt digitální měny ke snížení dominance podílu soukromého sektoru na trhu digitálních plateb.

Podle uvedených zpráv Alibaba Alipay ovládala za první čtvrtletí letošního roku 56% čínské mobilní platební sítě. Technologičtí giganti v zemi se rozšířili natolik, že nebylo možné kontrolovat veškeré jejich činnosti.

Centrální banka Číny tak hodlá omezit dominanci online platebních platforem Alipay od společnosti Alibaba a WeChat Pay od společnosti Tencent a učinit „spravedlivou“ soutěž pro komerční banky v Číně.

Honkgonská měnová autorita (HKMA) o situaci CBDC prohlásila:

„Jedná se o roli digitální měny pro maloobchodní použití. Centrální banka Číny chce pro komerční banky rovnější podmínky. Maloobchodním platbám dominují Alibaba a Tencent, zatímco komerční banky jsou méně aktivní v elektronických platbách.“

Kontrola nad vším?

Centrální banka Číny nevykazuje žádné známky zpomalení vývoje digitálního jüanu (CBDC). Ve světě tak vzniká mnoho obav z toho, že Čína tak chce sesadit dominanci amerického dolaru ze světového trhu.

Čína tak prostřednictvím své digitální měny může sledovat své občany nebo se vyhýbat sankcím ze strany jiných států. Digitální měnu může země využívat také pro přeshraniční platby.

Závěr

V reakci na digitální jüan spolu s pandemií koronaviru se ve světě rozvířila debata na téma digitálních měn vydaných centrální bankou.

Kromě Číny přichází s konceptem digitálního dolaru také skupina odborníků na ekonomii ve Spojených státech amerických. V Evropě nejdále pokročilo Švédsko se svojí digitální
E-kronou.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img