Čínské komerční banky testují digitální peněženku propojenou s CBDC

5
(1)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Digitální měna čínské centrální banky (CBDC) by mohla být již brzy uvedena do provozu. Nové zprávy totiž naznačují, že několik místních komerčních bank začalo zkoušet aplikaci digitální peněženky, jenž je propojena s CBDC.

Čínské banky již aplikaci testují

Podle zpravodajské agentury Reuters několik velkých komerčních bank v Číně provádí interní testování aplikace. Zaměstnanci těchto bank začali převádět peníze a provádět různé platby, včetně placení svých účtů.

Od nedávného prohlášení Čínské lidové banky (PBoC) tak došlo ke zdvojnásobení realizací těchto testovacích pokusů. V prohlášení se totiž vyzývalo k rychlejšímu rozvoji a lepší propagaci nezbytnosti digitální měny.

Krátce poté, co v PBoC učinili tuto výzvu, bývalý čínský bankéř sdílel podobný názor. Wang Yongli, bývalý viceprezident Bank of China, uvedl, že Čína by mohla začít používat CBDC jako náhradu za M0 (hotovost v oběhu). Ředitelka výzkumného ústavu blockchainu Haixia  také poznamenala, že by se neměli omezovat na takové substituce, protože by to mohlo zvyšovat rizika pro tržní konkurenceschopnost.

Naproti tomu generální ředitel Shanghai Renaissance Foundation Cao Yin zdůraznil některá rizika v případě rychlé výměny M0 na CBDC:

“Národ stále potřebuje hotovostní rezervy a existují uživatelské scénáře, ve kterých se používání hotovosti stále drží, zejména mezi starší populací.”

Čínský vývoj CBDC

Nejlidnatější země světa je z hlediska rozvoje CBDC pravděpodobně nejvyspělejší zemí. Jedna z uniklých zpráv naznačila, že jedna z největších státních bank – Zemědělská banka Číny – vytvořila testovací verzi mobilní aplikace propojenou s digitální měnou. S jiným účelem, než má výše uvedená aplikace peněženky, fungovala podobně jako jiné platební platformy online, jako jsou Alipay čí WeChat Pay.

Závěr

Čínská vláda by tak mohla využít CBDC pro stimulaci ekomoniky po koronavirové pandemii a čelit také potenciálním hrozbám USA vůči místním finančním institucím. Další údajně zamýšlené využití je jakožto nové mezinárodní rezervní měny, což se pochopitelně nelíbí USA.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img