Čína chce konkurovat svojí digitální měnou americkému dolaru

5
(6)
Michal Fortýn
Michal Fortýn
Jsem kryptoměnový nadšenec a redaktor, působící na portálu kryptomagazin.cz, rád pracuji s novými technologiemi. Jako gamer rád sleduji herní scénu a zajímám se o propojení herního světa s tím kryptoměnovým. #memelord

Čínská lidová banka před rokem oznámila poslední fáze vývoje digitálního juanu. Tato digitální měna vydaná centrální bankou (CBDC) chce konkurovat americkému dolaru a potlačit jeho dominanci po celém světě.

Čínská digitální měna

Čína podle dostupných informací již vlastní digitální verzi jüanu, který se snaží distribuovat prostřednictvím aplikací WeChat a Alipay. Náhrada tradiční fiat měny tou digitální přináší mnoho výhod. Mnoho lidí po celém světě je však skeptická ke krokům Číny.

Americký podnikatel John McAfee před rokem prohlásil, že země chce využít digitální verzi jüanu ke sledování občanů po celé zemi a převzít tak absolutní kontrolu nad soukromím. Ačkoliv potenciál digitální měny může být velmi lákavý pro investory, může se situace obrátit a narušit určité části stávajícího finančního systému.

Čína se velmi snaží posílit roli čínského jüanu, aby mohla měna konkurovat dominantnímu americkému dolaru. Digitální jüan se tak může zlehka vyhýbat sankcím ze strany ostatních států, jak tomu je například ve Venezuele nebo afrických státech.

Digitalizace na vzestupu

Poté, co Čína oznámila své práce na digitálním jüanu a společnost Facebook představila vlastní stablecoin Libra, se ostatní státy zalekly, že Čína a nadnárodní společnost může dominovat ostatním národům. Nejen v Evropě tak začaly probíhat práce na národních digitálních měnách.

Evropská centrální banka počátkem roku začala zkoumat výhody digitálních měn. Mezinárodní měnový fond (MMF) během vrcholu pandemie koronaviru doporučil centrálním bankám jednotlivých států vytvářet vlastní digitální měny. Digitalizace a decentralizace tak může být do budoucna možným řešením pro tradiční měnový systém.

Závěr

Ve Spojených státech amerických již probíhají práce na konceptu digitálního dolaru. Během pandemie koronaviru Covid-19 se rozhořela diskuze na téma digitalizace měnového systému a digitální měny vydané centrální bankou.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Jeronym

Pořád mám z těhle možných státních “krypto” měn pocit, že chtějí prostě jen zprofanovat ty čísílka na bankovních účtech.
“Hej, tohle je digitální koruna. To je něco echt! To je lepší než normální koruna. Úplně jak bitcoin! Ono je to lepší než bitcoin, je to krytý státem! Bitcoin je pro vrahy a feťáky!”…
Ale třeba se pletu. Třeba to promakají. A třeba to bude změna k lepšímu. Něco mi však říká, že ne. Jen ještě nevím, jestli je to šestý smysl anebo rozum.

Nebo půjde ze stran vlád o jakýsi kompromis? Kryptoměny mě fascinují. Nejsem žádný velký milovník státu a patroinista. Hospodaření státu mě dost žere. Ale bez alespoň nějakých odvodů by to taky nešlo…

spot_img