Čínský digitální jüan je kybernetická zbraň

5
(1)

Zprávy a souhrny

[Večerní souhrn článků] • Společnost MicroStrategy nakoupila další BTC v hodnotě 1,026 miliardy USD • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...

[Odpolední zprávy] • ECB žádá od EU právo veta ke stablecoinům • Powell: Digitální dolar je prioritou pro FED • a další články

Podívejte se na stručný přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během uplynulého dne v kryptosvětě. TRHY Kryptoměnový trh se po nedávné...
Profilový obrázek
Michal Fortýn
Jsem kryptoměnový nadšenec a redaktor, působící na portálu kryptomagazin.cz, rád pracuji s novými technologiemi. Jako gamer rád sleduji herní scénu a zajímám se o propojení herního světa s tím kryptoměnovým. #memelord

Regulační orgány a zákonodárci se obávají digitální měny Libra od Facebooku, která by mohla konkurovat národním měnám po celém světě. Existuje však ještě větší hrozba; tou je čínský digitální jüan.

Hospodářská zbraň Číny

Čína vyvíjí silnou strategickou hospodářskou zbraň, která se zaměřuje na americký dolar a jeho globální ekonomickou dominanci. Digitální jüan si klade za cíl podpořit a rozšířit čínské technologie a vytvořit tak společný globální trh.

S distribucí digitálního jüanu míří na oblast mobilních telefonů. Alipay a WeChat jsou nejpopulárnější aplikace v zemi, které zpracovávají za měsíc více plateb než PayPal uskuteční za rok. Aplikace mají společně více než 1,7 miliardy aktivních zákazníků po celé Číně. Apple Pay je oproti tomu aktivní pouze na 383 milionech telefonů.

Digitální jüan, řízený a kontrolovaný státem, tak představuje pro Spojené státy americké skutečně velkou hrozbu. Pokud by Čína ukončila dominanci dolaru, byla by schopna zavést úplný dohled nad ekonomickou aktivitou více než poloviny světové populace.

Země by dokázala sledovat veškeré výdaje a držením privátních klíčů by mohla zmrazit transakce, které se jí nelíbí. Aby Spojené státy americké a Evropa mohly splnit výzvu národní bezpečnosti, musí začít uvažovat o digitalizaci měnového systému.

Jak je na tom Evropa

Evropská centrální banka ke konci minulého roku zahájila diskuzi se společnostmi a občany ohledně implementace technologie blockchain do finančního sektoru a digitalizace měn. Evropské centrální banky také spolupracují s Mezinárodní světovou bankou s cílem posoudit potenciál CBDC.

V Evropě se také zlepšuje povědomí o digitálních měnách. Mezi největší zastánce kryptoměn patří Švýcarsko a Švédsko, ale objevují se i další státy, které začínají kryptoměny vnímat pozitivně. K těmto státům se nedávno přidala Francie a Německo.

Závěr

Pokud nechtějí být zdecimovány národní státy po celém světě čínskou digitální měnou, měly by usilovně pracovat na digitalizaci finančního sektoru. Ochranou osobních údajů tak může být technologie blockchain.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře