Ambice Číny ohrožují vedoucí pozici USA ve vývoji kvantových počítačů

5
(1)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Hartmut Neven, šéf pro kvantové výpočty společnosti Google, říká, že obrovské investice Číny do kvantové technologie by mohly dostat Spojené státy do značné nevýhody. Závod o ovládnutí pole v budování nejrychlejších počítačů na planetě stále nabírá na síle.

Ambice Číny ohrožují vedoucí pozici USA

Neven v Centru pro strategická a mezinárodní studia ve Washingtonu tvrdil, že dnešní náskok patří USA, což podtrhuje i exponenciální růst. Google již dosáhl milníku v říjnu roku 2019, kdy otřásl světem kvantovým průlomem v oblasti výpočetní techniky. Tento technologický gigant dokázal pomocí kvantového počítače vyřešit složitý výpočet za pouhých 200 sekund. V rukou konvenčního počítače by se stejný výpočet táhl 10 000 let.

Zatímco kvantové výpočty ještě svět nezměnily, Čína se pravděpodobně vydává do boje se společnosti Google o kvantovou nadřazenost.

„Čína jako společnost má schopnost nasměřovat obrovské zdroje na jeden jediný cíl, který pokládají za strategicky důležitý… Plánují mít tři různé laboratoře, které se budou věnovat kvantové informatice”

Vyjádřil Neven své obavy.

Digitální počítač vs. kvantový

Nevel vysvětluje základní rozdíly a poukazuje na teoretickou možnost a naopak nemožnost využití.

“Pokud se podíváte na různé výpočetní modality, pak se ukáže, že počítadlo a moderní digitální počítač, z pohledu teoretické informatiky, jsou skutečně ve stejné třídě. Digitální počítač a kvantový počítač však nejsou ve stejné třídě. Proč? Protože pokud máte výpočetní úkol, řekněme, že chcete přidat dvě čísla, počítadlo a digitální počítač to provedou stejným počtem kroků. Digitální počítač však každý krok provede mnohem rychleji než počítadlo.  Naproti tomu kvantový počítač může v určitých případech vykonat úkol s mnohem menším počtem kroků…

Takže byste si měli představit kvantový procesor jako co-procesor, podobný grafickému procesoru CPU, který urychlí určité úkoly, ale jiné úkoly zase zrychlit nedokáže. Například kódování videí YouTube, nahrání na naše servery a nakonec jejich zobrazování. To vše by bylo možné spustit na kvantových procesorech, ale bylo by zbytečné. Protože tento algoritmus nelze provést s menším počtem kroků.“

Podle Nevena v současné době existuje pouze hrstka algoritmů, které lze pomocí kvantové práce urychlit. Využití je možné například v automobilovém průmyslu.

„Pokud bude uskutečněn závod mezi dvěma výrobci elektrických automobilů a jen jeden z nich bude mít přístup ke kvantovým počítačům, zcela jistě vyhraje. S kvantovou technologií totiž bude moci urychlit např. vývoj baterií.”

Kvantové počítače mohou ohrozit kryptoměny

Tento revoluční vývoj silně sledují nadšenci do kryptoměn, kteří se zajímají, zda by nový věk kvantového počítání mohl narušit bezpečnost kryptoprostoru.

Stávající kvantová infrastruktura zatím nepodporuje takovou rychlost, která je potřebná k provedení mimořádně složitých funkcí k prolomení privátního klíče. Navíc odborníci z oboru tvrdí, že kryptoměny lze upgradovat pomocí kvantově odolných řešení. Pokud jde o riziko šifrovaných systémů obecně, Neven říká, že existují způsoby šifrování, které jsou imunní vůči kvantovým útokům. Výzkum už začal a je akcelerující.

Závěr

Odborníci sice obavy z narušení bezpečnosti zatím nepřipouští, nicméně vývoj jde neustále dopředu. Teoretická možnost, že by byl do budoucna vyvinut takový hardware, který by to dokázal, zde je. Co myslíte vy, je třeba se obávat?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img