V americkém Federal Reserve analyzovali pokles Bitcoinu – Futures dopomohly jeho pádu

0
(0)

Zprávy a souhrny

Po poklesu ceny Bitcoinu od prosince minulého roku jsme se vícekrát zamýšleli nad tím, co bylo příčinou tohoto pádu. Naposledy se k této problematice vyjádřila Federal Reserve Bank of San Francisco. 7. května vydala Economic Letter, v kterém uvedla, že poklesu Bitcoinu (BTC) dopomohlo spuštění obchodování s Bitcoin futures.

V listu se říká, že rychlý růst a následný pokles cen po zavedení futures se nezdá být náhodný a je to v souladu s obchodním jednáním, které typicky provází zavedení futures i pro jiná aktiva.

Může vás zajímat – [ZPRÁVY] Bill Gates by shortoval Bitcoin, ale Microsoft zavádí podporu Blockchainu

Nestalo se tak poprvé

Trhy zaznamenávají podobný zlomový bod po zavedení nového nástroje. Mechanismus je závislý na hnací síle optimistických a pesimistických obchodníků. Nejvyšší cena Bitcoinu se přibližně shodovala se zavedením Bitcoin futures na burzách Chicago Mercantile Exchange (CME) a Chicago Board Options Exchange (CBOE).

Tip redakce: Burza NYSE bude obchodovat s Bitcoin futures

Proč tedy cena Bitcoinu klesala postupně? Odpověď na tuto otázku je složitá. Mohlo by to být proto, že pesimističtí investoři nebyli ochotní nebo schopní vstoupit na trh v první den či týden. Potvrzuje to velmi nízký objem transakcí na termínovaném trhu CME. Průměrný objem obchodů byl po dobu prvního týdne v porovnání s odhadovaným obratem 200 000 BTC jen přibližně 12 000 BTC.

Jak ovlivnili cenu optimisté a pesimisté

Podle Economic Letter byli optimističtí investoři, kteří vsadili na to, že cena BTC bude stoupat, jedinou hnací silou růstu Bitcoinu. Trvalý růst cen přilákal ještě více optimistů, kteří ještě víc zvýšili poptávku.

Pesimisté až do zavedení Bitcoin futures neměli k dispozici nástroj pro “krátké” obchodování s Bitcoinem. Nová investiční příležitost zapříčinila pokles poptávky na trhu a následné snížení ceny.

Fundament  Bitcoinu

Takže kde se nachází základní cena Bitcoinu? Dá se říci, že je to místo, kde se v dlouhodobém horizontu cena ustálí, jakmile se spekulativní poptávka optimistů a pesimistů vyrovná.

Množství BTC mincí je určené objemem Bitcoinu v oběhu a objemem, který se má vytěžit, přičemž víme, že těch už je jen omezené množství. Rozhodnutí těžit Bitcoin závisí na nákladech a výnosech z těžby. Řečeno všeobecně, těžební náklady by neměly ovlivňovat hodnotu BTC víc než náklady na tisk fiat měny, které v podstatě vůbec neovlivňují její hodnotu.

Co a jak ovlivní cenu Bitcoinu

To, co nakonec především určuje cenu Bitcoinu, je transakční poptávka v poměru k nabídce. Víme, že Bitcoin se používá na mnoha trzích. Množství mincí potřebných na fungování těchto trhů představuje transakční poptávku. Jestliže se poptávka po transakcích zvýší rychleji než nabídka, očekáváme, že cena poroste.

Transakční poptávka závisí na více faktorech.

  • Prvním je dostupnost náhrad. Jestliže se odlišná měna úspěšně etabluje na trzích, v nichž v současnosti dominuje BTC, poptávka po Bitcoinu se může náhle snižovat.
  • Druhým faktorem je to, že jestliže budou tradiční finanční instituce ochotnější přijímat Bitcoin jako platební prostředek nebo přímou investici, poptávka se může podstatně zvýšit.
  • Třetím je úřední uznání a regulační přijetí Bitcoinu jako platebního prostředku, které by poptávku zvýšilo.
  • Čtvrtým jsou regulační omezení nebo zavedení transakčních poplatků, které mohou poptávku snížit.

Více o aktuálním vývoji cen se dozvíte na našich stránkách věnovaných tradingu.

Na závěr

Kevin Warsh, bývalý guvernér Federal Reserve, uvedl minulý týden, že pokud by byl zvolen za předsedu  Fedu namísto Jerome Powella, zřídil by pracovní skupinu na zavedení federální digitální měny. Co myslíte, byl by takový “USDcoin” přínosem do kryptosvěta?

Zdroje:
https://cointelegraph.com
https://www.frbsf.org/

NAŠE NEJNOVĚJŠÍ VIDEO:
Video nabité informacemi z dílny Kryptomagazínu je TADY. Pokud se vám zalíbí, nezapomeňte na odběr našeho YouTube kanálu.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: