Kvantové počítače nepředstavují pro Bitcoin žádnou hrozbu

0
(0)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Rozšiřující se obavy z neustálého pokroku kvantové výpočetní techniky a jejího dopadu na bezpečnost technologie blockchain jsou neopodstatněné a nafouknuté.

Získejte profesionální analýzy a exkluzivní pohled na kryptoměny na trading11.com

Obavy založené na nevědomosti

Výše zmíněná myšlenka patří Jeffreymu Tuckerovi, redakčnímu řediteli Amerického institutu pro ekonomický výzkum. Ten se domnívá, že strach a obavy z kvantové výpočetní techniky jako existenční hrozby pro blockchain jsou založeny na nevědomosti a jde o zbytečné šíření poplašných zpráv.

Podle Tuckera spočívá základ technologie blockchain v řešení problémů, do kterých jsou samozřejmě zahrnuty i potenciální bezpečnostní hrozby způsobené kvantovou výpočetní technikou. A právě způsob řešení problémů řadí blockchain v oblasti inovací a bezpečnosti před klasické, centrálně řízené sítě a platformy.

Tucker trvá na tom, že bezpečnostní rizika, která se objevují v poslední době, jsou řešitelné. Odkazuje přitom na výzkum, jenž publikoval Dr. Gavin Brennen, kvantový fyzik na univerzitě Macquarie v Sydney, který je celosvětově uznávanou autoritou v oblasti kvantové techniky.

Mohlo by vás zajímat: Kvantový blockchain jako finální řešení

Podaří se prolomit privátní klíče?

Výzkum Dr. Brennen analyzuje hrozby, které představují pokročilé kvantové výpočty a jejich možný dopad na blockchain. Hlavní část studie se zabývá otázkou, zda je možné, aby kvantový počítač “vyřadil” blockchain tím, že centralizuje hashovou sílu. Rovněž se zabýval i otázkou, zda dokáže prolomit private key (privátní klíč), jenž je v současnosti hlavním bezpečnostním prvkem sloužícím K ochraně uživatelského konta.

Výsledky výzkumu naznačují, že často popisované hrozby spojené s kvantovou technologií a stádium vývoje, ve kterém se nyní obor nachází, jsou od sebe velmi vzdálené.

Každopádně, odpověď na oba výše uvedené scénáře je jednoznačná – není to momentálně možné.

Stávající kvantová infrastruktura podporuje jen takové rychlosti bran, které jsou poměrně nízké ve srovnání s rychlostmi potřebnými k provedení mimořádně složitých funkcí, jako je například prolomení kryptografického klíče. Autor výzkumu však zároveň připouští, že v horizontu dalších 10 let existuje možnost, že se vyvine hardware, který umožní rychlost brány až do 100GHz, čímž by se zmíněné hrozby mohly naplnit.

Jinými slovy, jakákoliv teoretická výhoda, kterou přináší kvantová výpočetní technika a která by mohla ohrozit blockchain, je stále o několik let pozadu.

Tip: Pokud chcete nakupovat kryptoměny bez poplatků a získat 10 USD za první registraci na Coinbase, podívejte se na tento návod.

Závěr

Dr. Brennen i Tucker souhlasí s tím, že bezpečnostní riziko, které představuje kvantová počítačová technologie vůči blockchainu, je stále jen v teoretické rovině. Tucker dodává:

“… tato kvantová hrozba pro Bitcoin by se dala popsat jako “red-herring” (anglický výraz pro část informací, které jsou, nebo mají být zavádějící). Informace o ní nejsou falešné, ale problém, kterého se týkají se dá odstranit. Obzvláště pokud jde o tak silnou síť, na jaké tato kryptoměna stojí. Tento fakt zároveň dodává všem zainteresovaným lidem dostatečnou motivaci pracovat na co nejlepším zabezpečení. “

Budeme rádi, pokud se přihlásíte k odběru videí na našem YouTube kanálu.

NAŠE NEJNOVĚJŠÍ VIDEO:

Přeloženo ze slovenského originálu, jehož autorem je Dalibor V.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Zdrojccn.com
Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
pica

proc rika nadpis uplne neco jinyho, nez clanek?

spot_img