IBM – kvantové počítače mohou do pěti let prolomit současné šifrování

4
(1)

Zprávy a souhrny

[Večerní souhrn článků] • Společnost MicroStrategy nakoupila opět BTC • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...

[Odpolední zprávy] • Trhy končí týden v červených číslech • Velryba přesunula BTC za 1,45 mld. USD • a další články

Podívejte se na stručný přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během uplynulého dne v kryptosvětě. TRHY Poté, co se Bitcoin vzpamatoval...
[speaker]

Soukromí na internetu v dnešní době zabezpečuje asymetrické šifrování. Matematika, za ním stojící, je relativně složitá. Ve zkratce to funguje takto:

Uživatel si vygeneruje náhodné číslo, které splňuje jisté dané vlastnosti. Toto číslo následně slouží jako privátní klíč a má hned několik zajímavých využití.

Privátní klíč je gró celého systému. Pokud jej ztratíte, přišli jste o vše. Když vám ho někdo ukradne, získá přístup k vašim datům / coinům / zprávám… V praxi se používá na generování veřejných klíčů. Pokud veřejným klíčem zašifrujete nějaká data, pouze váš privátní klíč má tu moc daná data zase zpět dešifrovat. Tento systém je známý jako asymetrická šifra a naleznete jej v podstatě všude.

Mohlo by vás zajímat: IBM vstupuje do světa blockchainu

Asymetrické šifrování v praxi

Čtete Kryptomagazín? Možná jste si všimli toho zeleného symbolu zámečku před https:// v URL naší stránky (alespoň v prohlížeči Firefox, v jiných prohlížečích to může vypadat jinak). To znamená, že naše servery s vaším počítačem komunikují skrz šifrovaný kanál. Při příchodu na náš web si váš počítač se serverem vyměnil handshake (poslali si navzájem své veřejné klíče) a od té doby se všechny zprávy před posláním šifrují. Jde o takzvané end-to-end šifrování

Máte svá data uložená v cloudu? I ta jsou zašifrována pomocí vašeho veřejného klíče. Vlastníte nějaké kryptoměny? Bez asymetrického šifrování by vám je mohl kdokoli zcizit.

Dá se říci, že na asymetrických šifrách stojí celý internet a v podstatě i celé lidstvo. Jako Damoklův meč však nad námi visí hrozba kvantových počítačů, které nemají problém tento typ zabezpečení prolomit.

Mohlo by vás zajímat: Šifrování Bitcoinu bude prolomeno do roku 2027 (v slovenském jazyce)

Kvantové počítače už za pět let?

Tato technologie se nachází zatím ještě v plenkách. V současné době sice existují stroje se stovkami gbitů, nejde však o plnohodnotné kvantové počítače. Na ty si ještě musíme počkat. Odborníci z oblasti se ale shodují, že první reálně využitelné prototypy by mohly spatřit světlo světa už za 10 – 20 let. Šéf výzkumu v IBM Arvind Krishna má však jiný názor:

„Každý, kdo chce mít jistotu, že v následujících deseti letech budou jeho data v bezpečí, by měl přejít na alternativní formy šifrování.“

Jeho tvrzení podporuje i nejnovější vývoj v této oblasti: Inženýři představili první kompletní design kvantového počítače! (v slovenském jazyce)

Bohužel, zabezpečení odolné vůči útoku kvantových počítačů v současné době v podstatě neexistuje. Projekty jako QRL sice pracují na rezistentním blockchainu, ale vývoj ještě ani zdaleka není u konce.

Další způsob, jak se chránit proti kvantovým počítačům, je využití kvantových sítí. Jde o sítě, skrz které je možné posílat qbity. Existuje několik způsobů, jak jich lze využít na vytvoření Q-rezistentní šifry.

Na kvantových sítích se už pracuje. Nedávno se podařil přenos qbitů na vzdálenost 1203 km (s využitím kvantového provázání – quantum entanglement). Bohužel, globální nasazení je zatím ještě v nedohlednu. Vytvořit celou infrastrukturu a zapojit do ní milióny budov, to bude trvat ještě desítky let.

Pokud vás toto téma zajímá, rádi o kvantových počítačích napíšeme více. Co myslíte, má šéf vývoje z IBM pravdu? Hrozí nám za pět let kvantová apokalypsa? Napište nám své názory do komentářů.

Naše nejnovější video:

Přeloženo ze slovenského originálu, autorem článku je Samuel Slavkovský.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

8 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
8 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře