Kvantový blockchain jako finální řešení?

Zprávy a souhrny

[Polední zprávy] • Novogratz: Akcie Tesly jsou jako Bitcoin • Grayscale Bitcoin Trust získal licenci od americké SEC • a další novinky

Vítejte u našich pravidelných poledních zpráv. Zde najdete přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během posledních 24 hodin v...

[Večerní souhrn článků] • Šest předních centrálních bank spolupracuje na výzkumu kryptoměn • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...

[Polední zprávy] • Vodafone opouští Asociaci Libra • Americká SEC dala k soudu další ICO • a další novinky

Vítejte u našich pravidelných poledních zpráv. Zde najdete přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během posledních 24 hodin v...

Vývoj technologie blockchain jde kupředu vskutku mílovými kroky. Od vzniku první kryptoměny, Bitcoinu, jsme již prošli několika fázemi – od CPU po nejnovější ASIC zařízení, přičemž každá fáze zvýšila obtížnost těžby.

Získejte profesionální analýzy a exkluzivní pohled na kryptoměny na trading11.com.

Zatímco se pozornost upíná k hrozbám, které vyplývají z masivního nástupu ASIC minerů od společnosti Bitmain, na pozadí se začíná rýsovat další hrozba v podobě kvantových počítačů.

Vzhledem k tomu, že kvantový počítač by byl při těžbě Bitcoinu přibližně 17 miliardakrát efektivnější než klasický počítač, některé vývojářské týmy ze světa kryptoměn už tvrdí, že implementovali rezistenci vůči kvantovým počítačům. Jako první se takto vyjádřil tým sdružený kolem digitální měny IOTA.

Vlády vynakládají obrovské částky do kvantové technologie

Projekty zabývající se kvantovou technologií jsou již dlouho synonymem úsilí v oblasti snahy o vybudování “superstátu”. Čínská vláda vynakládá 10 miliard dolarů na vybudování Národní laboratoře pro kvantové informační vědy. Ta má být otevřena v roce 2020. Tato suma je přitom pouze částí celkového rozpočtu, který je vyčleněn na kvantové projekty. Čína je též známa financováním “vládních” hackerů, jejichž počet odhaduje časopis Foreign Policy někde mezi 50.000 až 100.000.

Evropská komise nedávno vyčlenila 1 miliardu EUR na kvantový výzkum. I když USA snížila své výdaje do této oblasti, přesto podle zprávy z roku 2016 stále vynakládá na kvantový výzkum zhruba 200 milionů dolarů ročně.

Škálovatelné kvantové počítače by s největší pravděpodobností úspěšně prolomily kryptografické protokoly, které se používají k zabezpečení klasických blockchainů, stejně jako na digitální zabezpečení, se kterým se setkáváme v každodenním životě.

Mohlo by vás zajímat: Technologie blockchain a distributed ledger – Jaký je mezi nimi rozdíl?

Standardní informace a klasické počítačové programování je zaznamenané v podobě bitů v binární číselné soustavě. Ta zapisuje hodnoty pomocí dvou symbolů 0 a 1. Kvantová kryptografie pracuje s kvantovými bity a jestliže klasická kryptografie používá na utajení informací metody z matematiky, informatiky či klasické fyziky, kvantová kryptografie využívá kvantové mechaniky.

Tip redakce: Pokud chcete nakupovat kryptoměny bez poplatků a získat 10 USD za první registraci na Coinbase, prostudujte si tento návod.

Výhody kvantové technologie

Tou nejvíce vyzdvihovanou výhodou je schopnost poskytnout neporušitelnost informací či zápisu. Z tohoto pohledu se můžeme na tento fakt podívat ze dvou úhlů.

Prostorové provázání – pokud se útočník pokusí manipulovat s jakýmkoli fotonem, který slouží k přenosu informace, celý blockchain se znehodnotí. To přináší výhodu oproti klasickému případu. V momentu chyby anebo útoku jsou totiž neplatné pouze budoucí bloky nasledující po tom chybném (poznámka – “provázání” – pojem používaný v případě speciálního spojení mezi páry anebo skupinou kvantových systémů anebo libovolnými objekty popsanými kvantovou mechanikou).

Temporální provázání – zahrnuje vztah mezi fotony, které tvoří propojení aktuálních záznamů v bloku s aktuálním záznamem v minulosti.

Doporučujeme k přečtení: Čína využije blockchain k monitorování osob

Kvantové klíče

Nejdůležitějším aspektem zabezpečení proti falšování v kvantové kryptografii je distribuce kvantových klíčů (QKD – Quantum key distribution), kde odesílatel používá kryptografický klíč zakódovaný v kvantovém signálu na šifrování a dešifrování zprávy.

Bezpečnost šifrování, které je použito v kvantových klíčích, je postavena na základech kvantové mechaniky. Jde tak o zásadní rozdíl v porovnání s tradičními kryptografickými veřejnými klíči, které se opírají o výpočetní náročnost určitých matematických funkcí.

Tip: 200 let stará metoda vystopuje „špinavé“ Bitcoiny

Komercializace kvantových počítačů

Technologičtí giganti jako IBM, Google a Microsoft v této oblasti také nezahálejí. V listopadu minulého roku představila společnost IBM svůj první kvantový počítač (50 qbitů), kterým dokázala simulovat molekuly a jiné chemické experimenty. O pár měsíců později, v březnu tohoto roku odhalil svůj kvantový čip Bristlecone (72 qbitů) i Google.

Zatím se kvantové počítače stále ještě nacházejí mimo oblast komerčního anebo praktického využití. První společnost, které se podaří v této oblasti dosáhnout průlomu, bude moci pronajmout anebo prodat své stroje jiným společnostem, které chtějí vstoupit na trh – jako je například JP Morgan. Ta tvrdí, že tato technologie jim pomůže zlepšit využívané finanční modely.

Připomeňte si Bezpečnostní pravidla v neregulovaném světě kryptoměn

Závěr

V současné době stále chybí klíčové propojení infrastruktury potřebné k vytvoření blockchainu, který bude založen na principu kvantové technologie. Jde především o vybudování globální kvantové sítě, která spojí zařízení pomocí optických vláken a satelitů, což nakonec povede ke kvantovému internetu.

Kvantová kryptografie je nejrozvinutější částí všech odvětví kvantové fyziky a vzhledem k pokroku, kterým blockchain už nějaký čas s sebou přináší, je vysoce pravděpodobné, že tyto dvě technologie se spojí. Naznačují to i vědci Del Rajan a Matt Visser působící na univerzitě ve Wellingtonu na Novém Zélandu.

Jejich myšlenkou je vytvoření blockchainu pomocí kvantových částic, které jsou propojené v čase. To by umožnilo jediné kvantové částici zakódovat historii všech jejích předchůdců způsobem, který nemůže být napaden, aniž by byl zároveň zničen. Takový protokol se opírá o fyzikální zákony, které zaručují bezpečnost.

Naše nejnovější video:

Zdroje:
bravenewcoin.com
technologyreview.com

Přeloženo ze slovenského originálu, autorem dnešního zajímavého článku je Dalibor Valko.

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na

Nejnovější články

Zakladatel Twitteru získal patent na krypto-fiat transakce

Zakladatel Twitteru a platební společnosti Square Crypto, Jack Dorsey, získal od amerického patentového úřadu patent a ochranné známky na...

23.01 [BTC/USD] Technická analýza: Zastavíme u high low na 8 200? Ztratili jsme 800 USD od topu 2020!

Bitcoin ztratil na hodnotě 800 USD od topu v roce 2020, stále je ale 17% v plusu. Hledání nejbližší podpory a vytvoření high low pokračuje,...

Růst Bitcoinu v roce 2020: Finanční poradci otevírají klientům dveře do kryptosvěta

Po tom, co si Bitcoin sáhl 3. ledna 2020 na prozatímní dno tohoto roku (6 852 USD/BTC), se toto digitální aktivum vydalo na pozvolnou...

Prodej XRP společností Ripple výrazně klesl – v závěru roku 2019 o 80 %!

Ripple ve 4. čtvrtletí 2019 výrazně snížil odpordej svých XRP zásob bankám a institucím. Zisky z prodeje výrazně spadly. Prodej XRP Minulý rok se část komunity...

[Hot news] 784 147 BTC adres drží nejméně jednu minci

Počet bitcoinových adres v posledním desetiletí zaznamenal do značné míry lineární růstový model. Podle zpravodajského portálu Glassnode v současnosti existuje 784 149 btc adres,...

Doporučujeme

Japonský bývalý centrální bankéř: Libra nás pobídla, abychom brali CBDC vážně

Bývalý šéf plateb a vypořádání v Bank of Japan (BOJ) říká, že Libra od Facebooku po celém světě burcuje centrální banky, aby se vážně...

[Polední zprávy] • Vodafone opouští Asociaci Libra • Americká SEC dala k soudu další ICO • a další novinky

Vítejte u našich pravidelných poledních zpráv. Zde najdete přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během posledních 24 hodin v kryptosvětě. Trhy Trhy dnes spíše stagnují a...

Je Bitcoin odpovědí na Trumpovu štedrost vůči bankám, které mají daňové úlevy na své extrémní zisky?

Bankám se daří, loni zažily rok mimořádně bohatých zisků a těší se z daňových úlev, které jim v USA servíruje prezident Trump. Extrémní zisk a...

[Hot news] Bitcoinové futures CME zdvojnásobily svůj obchodovaný objem

Dle údajů zveřejněných společností CME Group objem bitcoinových futures výrázně vzrostl za poslední týden, od uvedení na trh. CME Group nabízí bitconové futures v...