Finanční správa SR využije technologii blockchain

0
(0)

V Bratislavě se ve dnech 17. až 19. května konalo mezinárodní bezpečnostní fórum GLOBSEC 2018. Jedním ze zúčastněných byl i prezident finanční správy František Imrecze. Diskutoval na téma blockchainu a informoval i o jeho zavedení v procesech státní správy na Slovensku.

Přeloženo ze slovenského originálu, který pro vás připravil Jan.

Získejte profesionální analýzy a exkluzivní pohled na kryptoměny na trading11.com.

O tom, zda bude technologie blockchain využívaná i státní správou, diskutoval na fóru Globsec prezident finanční správy František Imrecze. Prohlásil, že používání této technologie je otázkou blízké budoucnosti. Jestli k tomu dojde, slovenská finanční správa se stane průkopníkem ve své oblasti.

„Blockchain dokáže zjednodušit život našim klientům – daňovým subjektům. Finanční správa proto pracuje na projektu k jeho využití. Chceme postupně začít používat blockchain ve vlastních procesech tak, abychom naplnili náš cíl, zefektivnit výběr daní. Zvažujeme proto zavedení blockchainové technologie při 2% (3%) daňové asignaci,“ vysvětlil plány prezident Imrecze.

Finanční správa je vůbec první státní institucí na Slovensku, která pracuje na zavedení blockchainu do svých procesů. Proces jeho zavedení je v souladu s dohodou o podpoře technologie blockchain, kterou v dubnu 2018 podepsalo 22 zemí Evropské unie včetně Slovenska.

„Blockchain je podobně jako postupná elektronizace cestou pro finanční správu. Využití blockchainových technologií může, vzhledem k jejich charakteru, zvýšit důvěru klientů a ochranu jejich osobních údajů, zvýšit transparentnost procesů, zredukovat administrativní zátěž a snížit náklady,“ dodal prezident finanční správy. Zvýšení důvěry, ochrana údajů a snížení nákladů jsou podle něj hlavní důvody tohoto rozhodnutí.

O tom, co přesně je technologie blockchain a jak funguje, jsme psali zde: Co je Blockchain a jak funguje

Kde se plánuje využití blockchainu?

Imrecze na tuto otázku reagoval tak, že finanční správa je vůbec první státní institucí na Slovensku, která pracuje na zavedení blockchainu do svých procesů. Blockchain podle něj zjednoduší život finanční správě i jejím klientům. Blockchain by tedy měl být součástí rozšiřování elektronizace a modernizace správy Slovenské republiky. Lze předpokládat, že pokud se technologie blockchain uchytí, po finanční správě mohou následovat další instituce.

Blockchain vytváří předpoklady pro zjednodušení komplexních obchodních transakcí a jejich automatizaci při zachování důvěry v ukládané informace bez nutnosti důvěryhodného prostředníka. Právě proto je považován za jednu z nejperspektivnějších technologií pro digitální transformaci veřejné správy Slovenské republiky.

O tom, jak jiné země využívají blockchain, jsme psali zde: Čína využije blockchain na monitorování osob

Možné pochybnosti

O rychlosti a nižších nákladech tohoto systému se však podle analytika Nadace F. A. Hayeka, Martina Lindáka, který se konference také zúčastnil, dá polemizovat:

„Záleží na tom, jak by byl systém nastavený. Sám jsem měl na setkání pocit, že lidé z veřejného sektoru, vyjma některých lidí z ministerstva financí, kteří se o blockchain aktivně zajímají, blockchainu nerozumí.“

Z tohoto konstatování je zjevné, že existuje legitimní pochybnost o tom, do jaké míry takzvaní veteráni finanční správy skutečně rozumí této moderní technologii. Analytik zároveň dodal, že transparentnost a neprolomitelnost technologie platí pouze tehdy, pokud se zachová decentralizace systému, na kterém je blockchain založený. Jestli však finanční správa bude vyžadovat větší kontrolu nad systémem, mohla by ve výsledku jít proti jeho samotné podstatě.

Závěr

Využití blockchainu ve finanční správě může být prvním krokem k využití této technologie i v jiných odvětvích veřejné správy. Mohlo by tedy jít o nejmodernější technologii používanou v rámci digitalizace mnohých státních institucí. Na druhou stranu je ale třeba říci, že právě digitalizace je velmi náročná a problematická, a to ani nemluvíme o možné korupci, která se může objevit při realizaci takovýchto určitě nákladných projektů.

Zůstává ještě mnoho práce. Finanční správa Slovenské republiky bude muset ukázat odbornou zdatnost a zároveň schopnost zamezit možným korupčním kauzám, ke kterým při takovýchto velkých projektech nezřídka dochází.

Naše nejnovější video: STREAM – krvavá lázeň na kryptotrhu + nová kancelář!

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img