Čína využije blockchain na monitorování osob

0
(0)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Úřad místní samosprávy v Číně představil přelomový program na sledování místa pobytu bývalých zločinců a trestaných osob pomocí využití technologie blockchainu.

Distrikt Chancheng, který se nachází v provincii Guangdong, plánuje implementaci a použití blockchainu na kontrolu propuštěných bývalých vězňů, jakož i osob spadajících pod probaci (dohled nad chováním obviněného v průběhu zkušební doby při podmíněném propuštění z výkonu trestu odnětí svobody).

Projekt se spustí ještě v tomto roce

Projekt, který byl oficiálně spuštěn 11. května, právě ukončil fázi prototypu. Očekává se, že systém kreditního hodnocení pro bývalé pachatele by měl být dokončen do konce kalendářního roku.

Platforma bude kombinovat přenosné monitorovací technologie a blockchain. Od této kombinace si vláda Čínské lidové republiky slibuje především efektivnější správu bývalých delikventů. Tím naráží na fakt, že díky výše popsané technologii budou moci pracovníci lépe sledovat místo pobytu těchto osob. Představitelé projektu však zároveň dodávají, že kromě monitorování je jejich cílem i usměrňování bývalých trestanců při jejich reformování a asimilaci ve společnosti.

Jednotlivé orgány budou od propuštěných pachatelů vyžadovat, aby nosili inteligentní náramky, díky kterým se bude dát sledovat místo jejich pohybu v reálném čase. Jakmile se kontrolovaná osoba začne pohybovat mimo vymezený prostor, nově vyvinutá platforma dostane upozornění a tento údaj zaznamená.

Mohlo by vás zajímat: Nejlepší blockchain má podle čínského ministerstva průmyslu Ethereum

Kreditní systém bude nekompromisní

Podle Lianga Juxiho, představitele Úřadu spravedlnosti v distriktu Chancheng, bude platforma vyhodnocovat kredity, které získají bývalí pachatelé na základě jejich každodenních behaviorálních postojů.

V momentě, kdy bude odsouzený občan propuštěn a bude se moct znovu zařadit do společnosti, dostane vládou vydané osvědčení na zvýšení svého kreditu. Lidé s nízkým kreditem budou mít například potíže při opatření oprávnění na cestování, koupi domu nebo získání půjčky či zaměstnání. Údaje o kreditu zůstanou bývalým pachatelům trestné činnosti přitom přiřazeny po zbytek jejich života.

Liang Juxi zdůraznil, že blockchain, který bude pilířem tohoto projektu, bude používat nejvyšší úroveň šifrovacích algoritmů. Ty se mimo jiné využívají ve finančních a telekomunikačních systémech. Juxi vyzdvihl i jeho schopnost zajistit, že nahrávané informace budou skutečné a spolehlivé.

Tip: Pokud chcete nakupovat kryptoměny bez poplatků a získat 10 USD za první registraci na Coinbase, podívejte se na tento návod.

Blockchain se zabydluje v Číně

Li Ming, ředitel výzkumného úřadu China Blockchain Research, představil minulý týden plány na zavedení národního standardu pro využívání technologie blockchain. Standard bude zahrnovat několik technologických aspektů jako jsou: aplikace, obchod, interoperabilita (schopnost různých systémů spolupracovat a poskytovat služby) a informační bezpečnost.

Závěr

Na výše uvedeném příkladu lze vidět širokou možnost uplatnění technologie blockchain. Její aplikování na monitorování propuštěných osob s trestnou minulostí může zvýšit bezpečnost. Na druhé straně, kombinace s kreditním systémem, který se v Čínské lidové republice plánuje, může vést k silné snaze státu a vládní strany mít svůj národ pod kontrolou.

To samozřejmě otevírá otázku, do jaké míry bude technologie ve spojitosti s tímto systémem prospěšná a kde je hranice zasahování a ovlivňování lidské činnosti, respektive svobodného rozhodování se a možnosti výběru.

NAŠE NEJNOVĚJŠÍ VIDEO:

Přeloženo ze slovenského originálu, jehož autorem je Dalibor Valko.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img