200 let stará metoda vystopuje “špinavé” Bitcoiny

0
(0)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Každý, kdo se zajímá o kryptoměny, ví, že blockchain Bitcoinu uchovává nezaměnitelné záznamy každé transakce. Ty jsou uloženy na tisících počítačích v síti. Mnohé transakce zaznamenané v této distribuované knize však mají nezákonné pozadí. Miliardy nezákonně získaných finančních prostředků jsou ukrývané za “neznámými” kryptoadresami.

Náš tip: přečtěte si článek Největší krádež historie – co víme o půlmiliardovém Coincheck hacku?

Identifikace “špinavých” Bitcoinů

Skupina vědeckých pracovníků v oblasti počítačové bezpečnosti v Cambridge, pod vedením profesora Rosse Andersona, nyní tvrdí, že je možné odlišit kontrabandové mince od těch legitimních, které je obklopují. Ne novou technikou, ale prostě tím, že se podíváme na blockchain z jiného úhlu. A to pohledem anglického soudce ze začátku 19. století.

FIFO precedens

Britské právo má precedens z roku 1816, známý jako “Clayton’s Case”, který se zabýval tím, komu by měly být vráceny zbývající finanční prostředky z bankrotu. Odpověď soudce byla taková, že kdokoliv, kdo dal peníze jako první, by je měl také první dostat. Výsledné pravidlo first-in-first-out neboli FIFO se stalo standardním způsobem identifikace majetku podle britského práva na vyřešení dluhů nebo náhradu za odcizení majetku.

Jak to funguje

V článku publikovaném minulý týden předkládá tým z Cambridge nový způsob, jak vysledovat “špinavé” mince v blockchainu. Zejména ty, které byly ukradeny nebo získány jiným nedovoleným způsobem a pak poslané sérií transakcí, aby skryly svůj původ.

Na základě právního precedentu z rozhodnutí britského soudu z roku 1816 se předpokládá, že první mince, která opouští Bitcoinovou adresu, by měla být považována za stejnou minci jako ta první, která do ní vstoupila, a nese s sebou všechny kriminální dějiny. A kdyby byla tato mince kdysi odcizena, může se její původ zpětně dohledat, i když prošla několika adresami.

Skenovací SW z Cambridge

Výzkumníci v Cambridge zašli tak daleko, že vytvořili softwarový nástroj, který dokáže skenovat blockchain a identifikovat ukradené mince. Dokonce, i když se pohybují v blockchainu několik let. Uvolnit ho plánují v průběhu tohoto roku.

Ross Anderson prohlásil, že se jedná o software, který je mnohem lepší než cokoliv, co bylo dosud použito při vyhledávání odcizeného majetku, drogových peněz nebo příjmů z praní špinavých peněz, jenž jsou rovněž vedeny jako kryptoměny.

Konkurenční řešení

Společnosti jako Chainanalysis, Coinfirm a Ciphertrace, které nabízejí vystopování ukradených nebo “poznamenaných” mincí, obecně nezveřejňují svou metodiku. Jejich možnosti jsou poměrně omezené. Mohou buď zacházet s kteroukoli mincí, která pochází ze směsi, jenž zahrnuje pochybné mince, jako s úplně “špinavou”, nebo zprůměrují “špinavou” minci s ostatními mincemi. Princip je takový: vložte jednu ukradenou minci do mixu s devíti legitimními a všechny jsou z 10% poznamenány. Někteří akademici tuto metodu označují jako “haircut”.

Nevýhodou této metody je, že může rychlé vést k částečnému poznamenání obrovské části blockchainu, bez jasných odpovědí na to, jak zacházet s nepatrně nečistou mincí.

Výsledky FIFO analýzy

Vědci použili analýzu FIFO na skutečném blockchainu. Zaměřili se na případ cloudu Linode, kdy bylo v roce 2012 ukradeno 46 653 Bitcoinů. Použitím metody FIFO identifikovali špinavé Bitcoiny na přibližně 372 000 adresách, ve srovnání s 2,7 miliony zjištění metodou “haircut”. Také zjistili, že zlomky ukradených mincí z útoku na Flexcoin jsou pouze na 18 000 účtech, v porovnání s 1,4 miliony při použití systému “haircut”.

Snížení anonymity

Sarah Meiklejohnová, profesorka šifrování a bezpečnosti na University College of London, říká:

“Pokud by byl systém FIFO přijat, mělo by to svou cenu. V podstatě zničí všechny řešení pro Bitcoin týkající se soukromí. Výchozí úroveň anonymity Bitcoinu není příliš vysoká a existují legitimní důvody, proč lidé chtějí, aby se zvýšila. Není dobré, aby všichni ztratili anonymitu.”

Koneckonců, i nevinní uživatelé někdy své Bitcoiny anonymizují tak, aby jejich legální, ale přitom citlivé transakce zůstaly soukromé.

Přeloženo ze slovenského originálu, jehož autorem je Marek Hološka.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Martin

Nesmysl. Takhle to nefunguje

spot_img