Bitmain chystá ASIC miner na těžbu kryptoměny Zcash

0
(0)

Equihash, Proof-of-Work (PoW) algoritmus, který používá Zcash a množství dalších kryptoměn zasáhne významná změna. Ve středu, 2. května 2018 totiž Bitmain oznámil, že vyvinul první Application Specific Integrated Circuit (ASIC) miner schopný těžit kryptoměny fungující právě na výše zmíněném Equihash, Proof-of-Work algoritmu.

Antminer Z9 Mini

Miner určený k těžbě kryptoměny Zcash ponese název Antminer Z9 Mini. Nyní uváděná hodnota hashrate se má pohybovat kolem 10k Sol/s. Jeho uvedení na trh je oznámeno na konec června tohoto roku.

Bitmain postupně stále více upadá v nemilost kritiků, kteří poukazují především na nežádoucí centralizaci těžby. Tato centralizace je způsobena i faktem, že tato technologická společnost zatím stále nemá dostatečnou konkurenci.

Čínskému výrobci těchto specifických těžebních zařízení se v posledních měsících daří prolamovat ASIC-rezistentní algoritmy, na jejichž bázi fungují některé digitální měny. V poslední době se jednalo o Ethash (Ethereum), Cryptonight (Monero) a Blake 2b (Siacoin).

Přečtěte si náš článek: Bitmain oznámil nový Antminer X3 na těžbu Monera

Ani vývojářské týmy nezahálejí a například komunita sdružená kolem kryptoměny Monero v reakci na vyvinutí Bitmain Cryptonight ASICu změnila svůj algoritmus tak, aby nebyl s tímto minerem kompatabilní. Zároveň začali i tvůrci Etherea hledat řešení, jak přijmout podobné opatření.

Mohlo by vás zajímat: Bitmain právě potvrdil první Ethereum ASIC miner!

Bitcoin Gold je připravený na hard fork

Zdá se, že nejrazantnější postoj vyjádřil momentálně tým zodpovědný za Bitcoin Gold, který stejně jako Zcash využívá algoritmus Equihash. Ten oznámil, že je připravený uskutečnit hard fork své měny, pokud to bude potřebné k udržení ASIC rezistence.

Ironií je, že jen pár hodin před oznámením o vyvinutí Antmineru Z9 Mini, spoluzakladatel Zcash, Zooko Wilcox na jednom fóru uvedl:

“Stále si myslím, že nejdůležitějším faktorem je dostatečně rozšířená distribuce mincí. Zároveň je mi však jasné, že tento stav není možné udržet navždy.”

Wilcox tak narážel na fakt, že pro všeobecné rozšíření kryptoměn stejně jako pro ochranu před přílišnou cenovou volatilitou je důležité, aby digitální měny nebyly centralizované v rukou “pár jednotlivců”. To je samozřejmě v ostrém kontrastu s tím, co nabízí Bitmain v podobě Antminerů.

Tip: Pokud chcete nakupovat kryptoměny bez poplatků a získat 10 USD za první registraci na Coinbase, přečtěte si tento návod.

Závěr

Vše nasvědčuje tomu, že Bitmain zavelel k útoku. Bitcoin, Litecoin, Monero, Dash, Ethereum… všechno to jsou kryptoměny, které jsou (či dlouhou dobu byly) v top 10 z pohledu tržní kapitalizace. I když hard fork, tedy upgrade algoritmu tam, aby zůstal ASIC-rezistentní, je jedním z řešení, otázkou zůstává, jak dlouho bude Bitmainu trvat i jeho prolomení.

Doporučujeme naše články Co je to fork – první část a druhá část

NAŠE NEJNOVĚJŠÍ VIDEO:

Přeloženo ze slovenského originálu, autorem článku je Dalibor Valko.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Zdrojccn.com
Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img